Nowe komputery z procesorem Atom

Niebawem pojawi się konkurent dla komputera Eee PC firmy Asus. Nie minęły trzy miesiące, odkąd na początku czerwca podczas targów Computex na Tajwanie Intel zaprezentował procesory Atom do mininotebooków (model N270, 1,6 GHz, pobór mocy maks. 2,5 wata, cena 44 dolary), a już producenci komputerów przenośnych, tacy jak Acer, Dell, MSI czy Gigabyte, prześcigają się w zapowiedziach wprowadzenia na rynek stylowych, malutkich notebooków, których ceny mają zaczynać się od 700 złotych.
Logo procesora Intel Atom
Logo procesora Intel Atom

Te miniaturowe komputery nazywane są przez Intel netbookami. Mają one służyć do krótkotrwałego surfowania po Internecie, sprawdzania wiadomości email lub rozmów przez komunikatory. Wideo w standardzie HD czy gry 3D itp. pozostaną domeną “prawdziwych” (drogich) notebooków. Tak samo jak zasobożerny system Windows Vista.

Dzięki niewielkim wymiarom i wadze oraz niskiej cenie nowe urządzenia świetnie nadają się na trzeci komputer dla maniaków najnowszych technologii lub drugi komputer dla normalnych użytkowników. Doskonale sprawdzą się też w roli jedynych urządzeń dla miliardów użytkowników z szybko rozwijających się, uboższych krajów świata, szczególnie z Chin i Indii

– ze względu na przystępną cenę.

CHIP INFO

Kolejni producenci wprowadzają do sprzedaży swoje modele miniaturowych komputerów, a tymczasem w Polsce oficjalnie dostępny jest zaledwie jeden z nich – MSI Wind. Wkrótce ma dołączyć do niego Acer Aspire One, wciąż jednak wszystkie netbooki z rodziny Eee PC czy elegancki i wygodny HP Mini-Note kupić można wyłącznie za granicą albo od osób i firm, które na własną rękę sprowadzją je do naszego kraju.

ModelNetbookNotebook
Cenaok. 700 złok. 1500 zł
ProcesorIntel Atom 270 Intel Celeron/AMD Turion
Częstotliwość taktowania 1,6 GHx ponad 2 GHz
Maks. pobór energii przez
procesor
 2,5 wata 31 watów
Chipset Intel 945GSE Intel, SiS, AMD
Magistrala systemowa 533 MHz 667 MHz
RAM 512 MB DDR2 Single Channel 1 GB DDR2 Dual Channel
Wyświetlacz 7-10″ 14 lub 15,4″
Dysk twardy SSD 4/8 GB HDD, ponad 80 GB
Napęd optyczny brak nagrywarka DVD
Klawiatura mini standard
 System operacyjny Windows XP lub Linux Windows Vista

Głównie do surfowania  Netbooki z procesorem Intel Atom N270 mają wydajność Pentium-M (ULV) 800 MHz, więc doskonale nadają się zarówno do surfowania po Internecie, jak i do pracy z dokumentami biurowymi.

W środku wszystkie netbooki wyglądają podobnie. Większość wyposażona jest w procesor Atom (zdj. u góry), który może wykonywać polecenia wyłącznie po kolei. Nic więc dziwnego, że model N270, chociaż taktowany zegarem 1,6 GHz, oferuje wydajność podobną co Pentium-M 800 MHz. Większa wydajność innych nowoczesnych procesorów wiąże się z architekturą pozwalającą na wykonywanie poleceń w kolejności zoptymalizowanej pod kątem najwyższej szybkości, ale takie konstrukcje są oczywiście droższe.

Atom ma inny atut: jest bezspornym liderem, jeśli chodzi o oszczędzanie energii. Przy maksymalnej wartości poboru mocy przez nowy procesor – na poziomie zaledwie 2,5 wata – wyposażone w niego notebooki mogą pracować znacznie dłużej. Dla przykładu w modelach Eee PC 700 i 900 zastosowano Celerony ULV pobierające 31 watów.

Do współpracy z procesorem N270 Intel przeznaczył stary, ale za to tani chipset i945. Jego możliwości graficzne zawsze były marne, może się jednak pochwalić nienajgorszymi wynikami, jeśli chodzi o oszczędzanie energii.

Z CPU i chipsetem współpracuje najczęściej 512 lub 1024 MB pamięci RAM DDR2, dysk SSD o pojemności 4–8 GB oraz wyświetlacz LCD o przekątnej od 7 do 10 cali.

Minidesktopy:  Atom 230 ma małą moc obliczeniową

Pod oznaczeniem “230” kryje się wersja procesora Atom przeznaczona do komputerów stacjonarnych (1,6 GHz, 29 dolarów). Atom 230 pobiera maksymalnie 4 waty mocy i jest najczęściej zamontowany na stałe w miniaturowej płycie głównej z chipsetem i945 lub tańszym. Bazując na takim zestawie, łatwo można stworzyć komputer stacjonarny wielkości Maca Mini lub Nintendo Wii, kosztujący około 400 zł. Taki pecet nazywany jest nettopem lub ULCPC (Ultra Low Cost PC, czyli supertani PC). Warto pamiętać, że takie minikomputery zostały zaprojektowane z myślą o użytkownikach z krajów szybko rozwijających się – nie poradzą sobie z grami ani z obsługą wymagających multimediów, więc kto może sobie na to pozwolić, powinien kupić raczej komputer o większej wydajności.

Atom ma jednak konkurencję. Via Technologies zaprezentowała procesor Nano, który – podobnie jak CPU Intela – jest tani i przy małym zużyciu energii oferuje zaskakująco dużą wydajność. Reagując na pojawienie się rywala, Intel zapowiedział wprowadzenie w ciągu najbliższych miesięcy dwurdzeniowego procesora Atom. Byłoby wspaniale!

Zainteresowanie netbookami jest tak duże, że Intel wbrew swojej woli musiał wprowadzić limity dostaw. I to jeszcze zanim pierwsze netbooki z Atomem pojawiły się

w naszych sklepach!

NETBOOKI
Eee PC 1000
Eee PC 1000

Eee PC 1000 to nowa wersja prekursora netbooków. Wyposażony jest w energooszczędny procesor Atom i wyświetlacz o przekątnej 10″. Ma przy tym większą, a przez to wygodniejszą od wcześniejszych wersji klawiaturę. Cena   oraz data wejścia na rynek  nowego Eee PC nie są jeszcze znane. 

MSI Wind U100
MSI Wind U100

MSI Wind U100 kosztuje w Polsce ok. 1600 zł, w konfiguracji
z dyskiem twardym 80 GB i ekranem o przekątnej 10 cali. Jest większy niż Eee PC 900/901, ale równie lekki, a oferuje wygodniejszą klawiaturę i wyświetlacz. 

Dell E
Dell E

O netbooku zwanym nieoficjalnie Dell E wiadomo niewiele: ma być wyposażony w CPU Atom, klawiaturę pozbawioną klawiszy funkcyjnych (F1-F12) i kosztować w podstawowej wersji 700 zł. Premiera podobno już wkrótce.

Gigabyte M912
Gigabyte M912

Pierwszym “nettabletem” jest z pewnością Gigabyte M912, którego 8,9-calowy wyświetlacz
(o rozdzielczości 1208×768 pikseli) można obracać. Cena modelu z procesorem Atom N270 i 4-gigabajtowym SSD to ok. 1400 zł.

Acer Aspire One
Acer Aspire One

Acer Aspire One został wyposażony w bardzo jasny wyświetlacz oraz drugie, dodatkowe gniazdo kart SD, dzięki któremu można łatwo powiększyć dostępną powierzchnię na dane. Cena od ok. 900 zł.

HP 2133 Mini-Note
HP 2133 Mini-Note

HP 2133 Mini-Note jest wyposażony w procesor VIA C7. Może pochwalić się bardzo solidną i elegancką obudową z aluminium, złączem kart ExpressCard oraz fantastyczną  klawiaturą stanowiącą 92% standardowej. Cena od 1100 zł.

NETTOP
Asus Eee Box
Asus Eee Box

Komputer stacjonarny kształtem przypominający  konsolę do gier Nintendo Wii. Ten pierwszy nettop, Asus Eee Box, z procesorem Intel Atom 230 można było podziwiać na targach odbywających się na Tajwanie. Cena od 600 zł.