Przestań płacić za gry

Serwis GameTop, którego inicjatorem był Sergei Eliseev, działa pod hasłem “Przestań płacić za gry!”. Co ważne, chodzi o gry, które w żaden sposób nie zostały ograniczone. Darmowa rozrywka na wysokim poziomie możliwa jest dzięki reklamom. Podczas instalowania i wyłączania gier zostajemy przeniesieni na stronę producenta. Niektóre gry podmieniają również stronę startową przeglądarki WWW. Uważamy jednak, że to niska cena za taką jakość rozrywki, którą dostajemy w zamian. Obecnie w kolekcji GameTop.com znajdują się 84 gry oraz drugie tyle gier online. Uwaga! Na stronie GameTop.com Co kilka dni pojawiają się nowe tytuły!

Crab Effect

Typ: gra logiczna
Wymagania: Windows XP/Vista

Crab Effect: Niszczenie min jeszcze nigdy nie było równie wciągające i zabawne.
Crab Effect: Niszczenie min jeszcze nigdy nie było równie wciągające i zabawne.

Zabawa w efekt kraba polega na przemieszczaniu w podwodnym świecie min głębinowych w taki sposób, aby niszczyć je podczas kolizji. Miejsce rozgrywki to cztery następujące po sobie światy, z których każdy ma po trzydzieści poziomów. Gracz może przeskoczyć o jeden poziom wyżej (jeśli chce pominąć którąś z plansz) oraz zbierać dodatkowe punkty w postaci monet lub ryb opuszczających obszar, w którym doszło do zderzenia się min. Przeszkodami w sprawnym eliminowaniu min są rafy koralowe, które blokują nasze ruchy. Utrudnieniem jest także to, że do eksplozji dochodzi tylko po zderzeniu min o tych samych kolorach. Całości dopełnia spokojna elektroniczna ścieżka dźwiękowa.

Porada: Jeśli utkniesz w martwym punkcie, możesz rozpocząć poziom od początku, naciskając klawisz [Ctrl]. W celu likwidacji raf koralowych użyj min drążących. Aby zmienić ścieżkę dźwiękową, wciśnij [Tab].

Eldorado Puzzle

Typ: gra logiczna
Wymagania: Windows XP/Vista

Eldorado Puzzle: Układanka wzorowana na popularnym Bejeweled. Uwaga, trudno przestać grać!
Eldorado Puzzle: Układanka wzorowana na popularnym Bejeweled. Uwaga, trudno przestać grać!

Razem z poszukiwaczami skarbów – Bobem i Jane – ruszamy, by odnaleźć legendarne miasto Eldorado. W tym celu musimy skompletować mapę złożoną z siedmiu amuletów, które zostały rozbite na części. Rozgrywka stanowi wariację na temat popularnej gry Bejeweled. Polega na dopasowywaniu w pionie lub poziomie, w określonym czasie, trzech (lub więcej) identycznych elementów na dwuwymiarowej tablicy. Dopasowane puzzle znikają, tworząc złotą płytkę. Gdy cała plansza zostanie zabarwiona złotym kolorem, gracz otrzymuje fragment amuletu, który musi, eliminując znajdujące się pod nim klocki, sprowadzić do dolnej krawędzi planszy. Gdy to zrobi, przechodzi na kolejny poziom.

Porada: Aby ułatwić sobie zabawę, należy korzystać z bonusowych puzzli w kształcie serca lub młotka, które umożliwiają usunięcie dowolnego klocka niepasującego do układanki.

Fairy Puzzle

Typ: gra logiczna
Wymagania: Windows XP/Vista

Sztorm zniszczył małemu elfowi dom. Zadaniem gracza jest odbudowanie barwnej siedziby elfów. W tym celu zbieramy manę z łąk pełnych motyli. Miejsce rozgrywki to trójwymiarowa plansza, którą możemy obracać, przytrzymując prawy przycisk myszy. W Fairy Puzzle nasze zadanie polega na takim przemieszczaniu motyli, aby ustawić obok siebie trzy w tym samym kolorze. Gdy zbierzemy odpowiednią ilość many z łąki, ukończymy planszę. Musimy jednak pamiętać, że energia pomagającego nam elfa nie jest nieograniczona – wyczerpuje się podczas wykonywania ruchów. Musimy więc zakończyć planszę, wykonując jak najmniej przesunięć motyli.

Porada: Motyl niosący kwiat umożliwia zebranie many z pól otaczających go. Aby ułatwić sobie rozgrywkę, w menu gry wyłączamy tryb zmęczenia elfa, sprawiając, że limit ruchów na planszy nie obowiązuje.

Gift Puzzle

Typ: gra logiczna
Wymagania: Windows XP/Vista

Na dwuwymiarowej planszy dopasowujemy kolorami prezenty. Gra oferuje cztery różne typy rozgrywki: w Adventure Quest oraz Amazing Action należy dopasować trzy elementy układanki (lub więcej) do siebie w pionie lub poziomie; w Miracle Quads naszym celem jest ułożenie upominków w kwadrat złożony z czterech identycznych prezentów; natomiast w Fable Puzzle eliminujemy kolejno kolumny lub wiersze w taki sposób, aby na planszy nie pozostał żaden niepołączony w parę upominek (podobnie jak w grze Tetris). W tym przypadku gracz ma możliwość cofania nieprzemyślanych ruchów za pomocą opcji »Undo«.

Porada: Aby zdobyć więcej punktów, zbieraj wszystkie diamenty spadające z planszy. Po zebraniu czterech niebieskich diamentów (przed zakończeniem poziomu) otrzymasz specjalny bonus.

Azteca

Typ: gra logiczno–zręcznościowa
Wymagania: Windows XP/Vista

Azteca: Jeśli uwielbiasz Zumę i inne gry w kulki – nie oderwiesz się szybko od komputera.
Azteca: Jeśli uwielbiasz Zumę i inne gry w kulki – nie oderwiesz się szybko od komputera.

Kolejna wyprawa po zaginione skarby dawnych cywilizacji, tym razem Azteków. Gracz kontroluje wyrzutnię, a jego zadaniem jest niszczenie węża złożonego z różnokolorowych kulek, zanim ten dotrze do końca planszy. Celnie strzelając, wbijamy kulkę w taki sposób, by połączyć ze sobą trzy o tym samym kolorze (a w efekcie usunąć je z planszy). Możemy zamieniać piłkę będącą w wyrzutni na następną w kolejce, naciskając prawy przycisk myszy. Podczas gry możliwe jest zdobywanie bonusów, dzięki którym uzyskamy czasowe spowolnienie korowodu, zamrożenie go lub cofnięcie do początku planszy.

Porada: Przed rozpoczęciem rozgrywki gracz ma do dyspozycji pewien zasób pieniędzy, które może wydać w sklepie na kulę-bombę, kulę-kotwicę lub dodatkowe życie. Pierwsza kula umożliwia wysadzenie fragmentu węża, druga – zlikwidowanie łańcucha takich samych kul, do których zniszczenia brakuje nam odpowiedniej kuli w wyrzutni.

Crazy Birds

Typ: gra logiczna
Wymagania: Windows XP/Vista

Klon popularnej gry Zuma. Rozgrywka polega na zestrzeliwaniu z przewodów linii telefonicznych maszerujących po nich piskląt, zanim dojdą one do końca planszy. Uczynić to jednak można tylko, wstrzeliwując pomiędzy dwa pisklęta tego samego koloru trzecie o tej samej barwie. Kolejność “nabojów” w wyrzutni możemy zmieniać za pomocą prawego przycisku myszy. Gra oferuje trzy typy rozgrywek: Adventure, Arcade oraz Action – w każdym z nich mamy możliwość wyboru jednego z trzech poziomów trudności.

Porada: Aby zyskać dodatkowe życie, należy zestrzelić dwadzieścia monet pokazujących się na planszy podczas gry. W celu czasowego zatrzymania korowodu należy zlikwidować pisklę oznaczone znakiem pauzy.

Great Mahjong

Typ: gra planszowa
Wymagania: Windows XP/Vista

Great Mahjong: Rozwijająca gra logiczna wymyślona przez wynalazców prochu i latawców.
Great Mahjong: Rozwijająca gra logiczna wymyślona przez wynalazców prochu i latawców.

Madżong to gra pochodząca z Chin i znana tam pod nazwą Pinyin. Celem gracza (w jej elektronicznej wersji) jest usuwanie płytek z ułożonego z nich stosu, dobierając je w pary na podstawie oznaczeń. Jednak dobierane płytki nie mogą być przykryte przez żadne inne na wyższym poziomie ani nie mogą bezpośrednio sąsiadować z lewej lub prawej strony z innymi płytkami. Do wyboru mamy trzy typy rozgrywki.

W Quest for Wisdom gracz zdobywa mądrość smoka w kolejnych, coraz trudniejszych poziomach. W Time Attack rozgrywka toczy się na czas. W ostatnim trybie, klasycznym, gracz wybiera do rozebrania jeden z piętnastu możliwych układów tabliczek.

Porada: Trójwymiarową planszę obserwujemy pod dowolnym kątem, przytrzymując prawy przycisk myszy.

W menu gry (podczas rozgrywki naciskamy klawisz [Esc]) można zmieniać rodzaj oznaczeń na tabliczkach: z chińskich czarno-białych na kolorowe lub na proste symbole ułatwiające rozróżnianie tabliczek. Pamiętaj, że rozgrywka skończy się przegraną, jeśli poprzez nierozsądną eliminację tabliczek zablokujesz sobie możliwość wykonania następnego ruchu.

Mini Golf Pro

Typ: gra sportowa
Wymagania: Windows XP/Vista

Minigolf to gra wynaleziona przez Amerykanów na początku XX wieku. Szybko zyskała popularność i przywędrowała na Stary Kontynent. Naszym zadaniem jest umieszczenie piłeczki golfowej w dołku za pomocą jak najmniejszej liczby uderzeń. By się to udało osiągnąć, oddano nam kontrolę nad kijem (siła, kierunek oraz kąt uderzenia). Gra oferuje cztery typy rozgrywki. Najdłuższa z nich to mistrzostwa (łącznie 19 dołków). W pozostałych jest po dziewięć dołków, a rozgrywki różnią się stopniem skomplikowania plansz. Gra została wyposażona w edytor umożliwiający tworzenie własnych, nowych stanowisk do zabawy.

Porada: Pamiętaj, że za każde uderzenie ponad ustaloną dla danej planszy liczbę uderzeń otrzymujesz dodatkowy punkt karny.

Dungeon Rider

Typ: gra zręcznościowa
Wymagania: Windows XP/Vista

Dungeon Rider: Ta gra ma wszystko, co powinna mieć dobra platformówka. Trzeci wymiar uatrakcyjnia ją.
Dungeon Rider: Ta gra ma wszystko, co powinna mieć dobra platformówka. Trzeci wymiar uatrakcyjnia ją.

Bardzo dobre i nowoczesne wcielenie klasycznej platformówki Montezuma’s Revenge prezentowanej w trójwymiarowym świecie. Zadaniem gracza jest przeprowadzenie bohatera przez lochy siedmiu zamków, zebranie diamentów i unieszkodliwienie przeciwników stojących mu na drodze. Zwiedzanie lochów wiąże się z odnajdywaniem kluczy niezbędnych do otwierania drzwi, łomów do ich wyważania oraz noży do zabijania nieprzyjaciół, a także pochodni, które oświetlą ciemne miejsca.

Porada: Nasi przeciwnicy dzielą się na trudnych i łatwych (różnią się kolorem). Łatwych przeciwników możemy unikać, a gdy stracimy życie, nasz wróg również zginie. Trudnych przeciwników możemy albo unikać, albo zabijać za pomocą znalezionych noży.

Fish Tales

Typ: gra zręcznościowa
Wymagania: Windows XP/Vista

Fish Tales: Wczuj się w rolę małej rybki walczącej o przetrwanie w oceanicznych głębinach.
Fish Tales: Wczuj się w rolę małej rybki walczącej o przetrwanie w oceanicznych głębinach.

Gra nawiązująca do filmu “Gdzie jest Nemo”. Zadaniem gracza jest pokonanie kilkudziesięciu poziomów w poszukiwaniu małej rybki Sunny, która zaginęła w bezkresnym oceanie. Aby podołać temu zadaniu, będąc rybką, musimy konsumować mniejsze od siebie osobniki i unikać większych, aby nie zostać zjedzonym.

Porada: Po zakończeniu pierwszego poziomu gracz otrzymuje specjalną umiejętność szybkiego uniku, który umożliwia ucieczkę przed drapieżnikami. Przyspieszamy ruch, naciskając prawy przycisk myszy, gdy pasek Flash Dash w lewym dolnym rogu jest wypełniony.

Sawoid

Typ: gra zręcznościowa
Wymagania: Windows XP/Vista

Sawoid: Nowoczesny sposób walki z wrogiem za pomocą piły tarczowej – widać podobieństwo do Arkanoida.
Sawoid: Nowoczesny sposób walki z wrogiem za pomocą piły tarczowej – widać podobieństwo do Arkanoida.

Wcielamy się w żołnierza, który otrzymał rozkaz przeprowadzenia akcji w bazie wroga. Naszym zadaniem jest zniszczenie instalacji wojskowych przy pomocy śmiertelnej broni o nazwie Sawoid. Sterujemy statkiem, który wystrzeliwuje i łapie piłę tarczową, niszczącą przeciwników i przedmioty znajdujące się na planszy. Podczas gry, przejmując zapasy wroga, zdobywamy broń, energię do opancerzenia oraz dodatkowe życie. Przeciwnicy są czujni i zaciekle ostrzeliwują nasz statek, a zdobyczne wyposażenie czasami skrywa przykre niespodzianki.

Porada: Sawoid jest bronią mało przewidywalną, należy nauczyć się ją kontrolować. Odbijanie wirującej piły w kierunku przeciwnym do tego, z którego nadlatuje, spowalnia jej prędkość, pozwalając uzyskać pewną kontrolę nad jej lotem.

Shark Attack

Typ: gra zręcznościowa
Wymagania: Windows XP/Vista

Shark Attack: Podwodna zręcznościówka dla małych i nieco większych dzieciaków.
Shark Attack: Podwodna zręcznościówka dla małych i nieco większych dzieciaków.

Jako mały Kenny zwiedzamy podwodny świat w poszukiwaniu brakujących fragmentów magicznego artefaktu, który został niegdyś skradziony jego dziadkowi i zaginął w głębinach oceanu. Bohaterem gry można sterować zarówno za pomocą klawiatury, jak i myszy. Na każdym poziomie musimy odnaleźć zaginiony artefakt, unikając przy tym zranienia lub zabicia przez kraby, miny głębinowe i inne groźne stworzenia. Kenny może zbierać napotkane po drodze skarby oraz sprzęt do nurkowania. W poruszaniu się w podwodnym świecie pomogą mu – oprócz umiejętności pływania – pęcherzyki powietrza, dzięki którym bohater może unosić się wyżej, oraz meduzy, dzięki którym może on wysoko podskakiwać.

Porada: Aby zlikwidować morskiego kraba, wystarczy na niego naskoczyć, jednak w przypadku groźniejszych drapieżców (takich jak ośmiornica czy zielona meduza) musimy strzelić do przeciwnika. Na brzegu urwisk, które kończą drogę gracza, są znaki z trupią czaszką, co odróżnia je od tych urwisk, które umożliwiają przejście do następnej lokalizacji.

Alien Wars

Typ: strzelanina
Wymagania: Windows XP/Vista

Kosmiczna strzelanina, podczas której musimy spowodować jak najbardziej dotkliwe straty w szeregach kosmitów. Przed nami dwanaście pełnych pożogi poziomów, a arsenał broni, z której korzystamy, nie ogranicza się wyłącznie do działek pokładowych – do dyspozycji dostajemy również miny, rakiety, lasery oraz bomby nuklearne.

Porada: Na planszy po każdej utracie życia pozostaje po wraku naszego pojazdu zasobnik z częścią wcześniej zdobytej amunicji. Pochwyć go, aby odzyskać siłę ognia.

Desert Hawk

Typ: strzelanina
Wymagania: Windows XP/Vista

Desert Hawk: Jeśli uważasz, że terroryści to desperaci uzbrojeni w noże do papieru, sprawdź, jak walczą.
Desert Hawk: Jeśli uważasz, że terroryści to desperaci uzbrojeni w noże do papieru, sprawdź, jak walczą.

Masz okazję zasiąść za sterami nowoczesnego śmigłowca bojowego i udowodnić swoją przydatność podczas niszczenia fabryk broni oraz w bezpośredniej walce z terrorystami. Uwaga – instalacje terrorystów przypominają raczej bazy wojskowe, a ich uzbrojenie i liczebność kojarzy się z możliwościami mocarstwa. Na gracza czeka siedem misji oraz kokpity trzech różnych maszyn. Arsenał broni jest bogaty i obejmuje zarówno działka pokładowe, jak i broń masowego rażenia. Ciekawym sposobem likwidowania przeciwników jest skorzystanie ze wsparcia lotniczego lub ostrzelanie wroga z satelity znajdującego się na orbicie okołoziemskiej.

Porada: W grę można grać we współpracy z drugim graczem. Aby włączyć ten tryb, należy przestawić w menu z misjami »Game Mode« na »Cooperative«.

Galaxy Strike

Typ: strzelanina
Wymagania: Windows XP/Vista

Galaxy Strike: Brat bliźniak Desert Hawka pozwala nam pobawić się w eksterminację obcych.
Galaxy Strike: Brat bliźniak Desert Hawka pozwala nam pobawić się w eksterminację obcych.

Jest 2050 rok i ludzie wymyślili technologię umożliwiającą ożywianie martwych planet w celu ich późniejszego zasiedlenia. Pierwszym celem był Księżyc, jednak okazało się, że nie tylko ludzie potrzebują jego zasobów. Gracz wciela się w pilota myśliwca, który ma dokonać rekonesansu na nieznanym obszarze i podjąć walkę, jeśli będzie to konieczne. Bez strzelaniny nie byłoby dobrej zabawy. Galaxy Strike to siostra Desert Hawka – bazuje na tym samym silniku, jednakże tutaj nie ma trybu kooperatywnego. Do dyspozycji otrzymujemy podobny arsenał broni jak w Desert Hawk, który możemy wykorzystać podczas siedmiu misji.

Porada: Aby zaskoczyć nadlatującego wroga, obserwuj cienie na powierzchni ziemi, gdyż zdradzają one pozycje przeciwników, zanim ci pojawią się na ekranie.

Pirates – Battle for the Caribbean

Typ: strzelanina
Wymagania: Windows XP/Vista

Pirates - Battle for the Caribbean: Dowodzenie twierdzą otoczoną wodą nie jest łatwe, gdy wrogowie bez przerwy atakują.
Pirates – Battle for the Caribbean: Dowodzenie twierdzą otoczoną wodą nie jest łatwe, gdy wrogowie bez przerwy atakują.

W Bitwie o Karaiby dowodzimy stanowiskami ogniowymi na małej, ufortyfikowanej wyspie, która jest nieustannie atakowana przez piratów. W celu obrony fortu przed piratami można usprawnić instalacje defensywne lub ofensywne na wyspie. Do dyspozycji mamy laboratoria techniczne, chemiczne i odlewnię, które pracują nad ulepszeniem balistyki, mocy pocisków oraz skróceniem czasu przeładowywania broni w trakcie prowadzenia ognia. By wzmocnić obronność fortu, możemy zainstalować miny głębinowe lub wpuścić do akwenu żarłacza białego. Na to wszystko mamy na początku gry jedynie 2000 sztuk złota – będzie ich więcej, jeśli dzięki naszej taktyce zaczniemy odnosić sukcesy.

Porada: Zainwestuj w laboratorium fizyczne – dzięki temu zwiększysz szybkość lotu kul armatnich. Likwiduj statki wroga celną salwą z trzech dział, zanim nieprzyjaciel pierwszy otworzy ogień.

RIP 3

Typ: strzelanina
Wymagania: Windows XP/Vista

RIP 3: Strzelanina, w której można uruchomić tryb kooperacji na jednym komputerze lub przez Sieć.
RIP 3: Strzelanina, w której można uruchomić tryb kooperacji na jednym komputerze lub przez Sieć.

Ziemia została podbita przez nieznaną cywilizację. Przypadkowo został otwarty portal do innego świata, przez który do naszego przedostali się kolejni niepożądani goście. Teraz dawni wrogowie łączą siły, aby pokonać wspólnego przeciwnika. RIP 3 to gra, w której naszym celem jest likwidowanie hord nacierających wrogów. Bohater może wykorzystywać znalezione na polu walki pojazdy oraz statki powietrzne. W RIP można grać w trybie kooperacji, dzieląc się klawiaturą oraz za pośrednictwem Sieci.

Porada: Klikając ikonę »Level Up« znajdującą się w lewym górnym rogu ekranu, można wejść do menu sprzętu zdobytego przez naszego bohatera oraz ustawić dodatkowe parametry (np. twardszy pancerz).

Tank Commander

Typ: strzelanina
Wymagania: Windows XP/Vista

Tank Commander: Dwuwymiarowe pole taktyczno-zręcznościowego pojedynku na czołgi i ciężką amunicję.
Tank Commander: Dwuwymiarowe pole taktyczno-zręcznościowego pojedynku na czołgi i ciężką amunicję.

Wróg przekroczył granice państwa i niszczy wszystko co popadnie. Siadasz za sterami czołgu i usiłujesz powstrzymać natarcie. Gra składa się z czterech akcji odbywających się w różnych lokalizacjach (dżungla, miasto, biegun, pustynia). Wróg dysponuje trzema rodzajami czołgów oraz wyrzutni. Szanse na powodzenie misji zwiększają dodatki znalezione w zniszczonych czołgach lub w rozbitych ścianach (są to głównie tarcze, dodatkowe życia oraz zestawy do naprawy czołgu). Jedynym wsparciem jest konwencjonalny lub nuklearny atak z powietrza oraz Timestop – urządzenie powodujące anomalie w kontinuum czasoprzestrzennym i zatrzymujące na pewien czas akcje wroga.

Porada: Gdy usłyszysz sygnał alarmu, oznacza to, że twoja baza jest właśnie atakowana. Powróć do niej, aby ją chronić.

Extreme Racers

Typ: wyścigi
Wymagania: Windows XP/Vista

Extreme Racers: 10 torów i 5 samochodów do wyboru czeka na miłośników wyścigów.
Extreme Racers: 10 torów i 5 samochodów do wyboru czeka na miłośników wyścigów.

Jeśli lubisz dociskać pedał gazu, Extreme Racers to dobry wybór. Gra jest bardzo przyzwoicie wykonanym symulatorem jazdy sportowym samochodem. Do wyboru mamy dwa typy rozgrywki (jazda w pojedynkę oraz mistrzostwa), dziesięć różnych torów, które możemy przemierzyć jednym z pięciu proponowanych samochodów. Kolejne tory oraz pojazdy są udostępniane, w miarę jak robimy postępy.

Porada: Aby wyprzedzić rywala, wykorzystaj dopalacz, naciskając [Spację]. Przydatne może okazać się także lusterko wsteczne – aby je włączyć, przejdź do menu »Options« i ustaw »Backview Window« na »On«.

Star Racing

Typ: wyścigi
Wymagania: Windows XP/Vista

Symulacja wyścigów kosmicznych bolidów. Możemy ścigać się na jednym z czterech torów, w czterech różnych lokalizacjach, kierując jednym z ośmiu bolidów. Niektóre lokalizacje oraz pojazdy nie są dostępne od razu. Istnieją dwa typy rozgrywki: szybki rajd oraz kariera. W przypadku szybkiej rozgrywki długość toru, liczbę przeciwników i ich doświadczenie możemy skonfigurować.

Porada: Pamiętaj, że twój pojazd porusza się na podobnych zasadach co poduszkowiec. Wypadnięcie z toru w przestrzeń kosmiczną to nic przyjemnego.