101 darmowych serwisów i programów

Udało nam się oddzielić ziarno od plew. Surfowaliśmy, klikaliśmy i w końcu instalowaliśmy, wybierając spośród znalezionych aplikacje tylko dobre lub wręcz znakomite. Programy, które czynią twój komputer bezpiecznym jak sejf bankowy i szybkim niczym bolid F1. By tekst nie był monotonny, specjalną uwagę zwracamy na programy i serwisy mało znane lub niedawno utworzone, ale zarazem bardzo przydatne.
grafika

101 darmowych serwisów i programów

WYDAJNOŚĆ

Pobierz > AbiWorld. Zmęczony drogimi, powolnymi procesorami tekstu? Pobierz ten zaskakująco potężny program. Aplikacja obsługuje szeroką gamę formatów dokumentów, np. Microsoft Word, Rich Text Format, OpenOffice oraz wiele innych.

Serwis > TrackMyShipment. Dolar z dnia na dzień tanieje. Jeśli zamierzasz kupić cokolwiek w USA ta usługa jest dla ciebie. Serwis informuje gdzie, kiedy i na jakim etapie realizacji jest twoje zamówienie.

Serwis > Buzzword.com. Masz dużo możliwości, ale ten wybór jest najlepszy Sieciowy edytor tekstu – bazujący na Adobe Flash – jest gustowny i elegancki. Ma przejrzyste, do tego niewiarygodnie proste w obsłudze menu. Nie daj się jednak zwieść prostocie, możliwości serwisu są olbrzymie.

Serwis > ThinkFree. Uważasz, że wydatek kilkuset złotych na MS Office to za dużo? Wypróbuj pakiet biurowy online. Serwis zawiera to samo, z tym że za darmo. Usługa jest kompatybilna z MS Office, więc możesz dowolnie przemieszczać dokumenty pomiędzy apletami.

Pobierz > Lotus Symphony. Jeśli wolisz aplikację zainstalowaną lokalnie na komputerze, pobierz i zainstaluj Lotus Symphony, który zawiera edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i aplet do tworzenia prezentacji. Pakiet oferuje wsparcie dla formatu ODF oraz MS Office, jak również umożliwia eksport do plików PDF.

Pobierz > Foxit Reader. Adobe Acrobat Reader jest wolny, opasły i często powoduje awarie systemu – to wszystko może doprowadzić do pasji. Foxit pozwala czytać, a nawet wypełniać pliki PDF bez korzystania z Adobe Acrobat Reader.

Serwis > Microsoft Office Live Small Business. Dzięki tej usłudze możesz przygotowywać dokumenty oraz współdzielić je ze współpracownikami i klientami. Dostępne są płatne opcje, jednak za podstawowe nic nie zapłacisz.

Serwis > Blist. Jeśli masz małą firmę, to potrzebujesz bazy danych, w której będziesz gromadzić informacje dotyczące zarejestrowanych klientów. W domu możesz zechcieć zorganizować bazę zawierającą dane o posiadanych książkach, filmach, dokumentach. Usługa Blist jest całkowicie bezpłatna.

Pobierz > HEXelon MAX. Idealny kalkulator do wykonywania prostych i podstawowych operacji oraz złożonych działań matematycznych. Kalkulator systemowy Windows nie jest zły, ale jeśli potrzebujesz odmiany, wybierz HEXelon MAX.

Serwis

> Chomikuj. To miejsce w Sieci udostępnia nieograniczoną przestrzeń dla twoich plików. Możesz tu przechowywać pliki zabezpieczone hasłem lub takie, które będziesz współdzielić z innymi użytkownikami. Jedynym ograniczeniem jest ilość danych, jaką użytkownik może pobrać bezpłatnie w ciągu tygodnia – do 50 MB.

WYMIANA PLIKÓW

Pobierz > Torrnet Swapper. BitTorrent stał się de facto protokołem współdzielenia plików, a klienty BitTorrenta stały się bardzo poszukiwanymi aplikacjami. Pobierz tego szybkiego, niezawodnego klienta na licencji GPL.

Pobierz > Shareaza. Ten prosty w użyciu program pozwala na współdzielenie plików w sieciach o różnej konfiguracji i różnych protokołach, takich jak BitTorrent, Gnutella, Gnutella2 i eDonkey.

Pobierz > MP3Rocket. Klient Gnutella, dzięki któremu możesz więcej: oprócz standardowych funkcji współdzielenia i pobierania plików oferuje możliwość posłuchania stacji radiowych z Internetu, oglądania kanałów wideo oraz wypalenia CD.

Serwis > Microsoft Office Live Workspace. To jedno z najpotężniejszych darmowych narzędzi do współdzielenia plików, które możesz znaleźć w Sieci. Serwis współpracuje bezpośrednio z pakietem biurowym Microsoft, więc możesz redagować pliki online, używając MS Office’a. Jest to idealna propozycja dla małych firm chcących współdzielić dokumenty.

Serwis > DropBoks. Nie oczekuj wyrafinowanych czy spektakularnych efektów graficznych na tej stronie. Ta usługa jest nieskomplikowanym serwisem do przechowywania plików, który całkowicie bezpłatnie udostępnia nam aż do 10 GB wolnego miejsca.

Serwis > Openomy. To kolejny prosty i przejrzysty serwis umożliwiający dzielenie się plikami z innymi. Dostajesz 1 GB wolnego miejsca, możesz wysłać linki do znajomych, informując, skąd mogą pobrać dany materiał. Serwis ma prosty interfejs. Uwaga, w pierwszym kroku należy stworzyć ekwiwalenty folderów, w serwisie zwane “tags”, dopiero w drugim kroku umieścić tam pliki. W przeciwnym razie możesz nigdy nie odzyskać plików.

Serwis > Bluestring. Prześlij pliki do serwisu, a będziesz miał do nich dostęp, kiedykolwiek zechcesz. Możesz współdzielić je ze znajomymi na różne sposoby. Jest to niewątpliwie świetna metoda publikowania zdjęć i innych mediów w Sieci zupełnie za darmo.

BEZPIECZEŃSTWO

Pobierz > VirusTotal Uploader. Doskonałe narzędzie do sprawdzenia potencjalnie niebezpiecznych, dopiero co pobranych plików lub załączników email. Uploader instaluje się w menu kontekstowym i daje możliwość analizy plików o maksymalnej objętości 10 MB na stronie VirusTotal, gdzie możesz przeskanować plik aż 32 różnymi silnikami antywirusowymi.

Pobierz > Avira Antivir Personal Edition. Avira to doskonały program do wykrywania złośliwego kodu typu malware. Według AV-Test.org komercyjna wersja programu charakteryzuje się skutecznością na poziomie 99,6 proc. Bezpłatna wersja zawiera ten sam silnik, będziesz jednak musiał tolerować informacje zachęcające do zakupu wersji komercyjnej.

Pobierz > Safe’n’Sec Personal. Aplikacja Safe’n’Sec nie zastępuje programu antywirusowego. Jest przykładem na całkiem nowe podejście do problemu bezpieczeństwa IT. Obiekty analizowane są pod względem zachowania w systemie, a nie na podstawie  kodu, tak jak to bywa w przypadku typowych programów antywirusowych. Ze względu na wspomnianą innowacyjność zdecydowaliśmy się zamieścić informację o programie, mimo że bezpłatna jest tylko wersja trial.

Pobierz > Spyware Doctor Starter Edition. Ta edycja popularnej aplikacji antyspyware’owej jest częścią Google Pack. Bezpłatna wersja może chronić komputer przed spyware’em, nie zapewnia jednak ochrony w czasie rzeczywistym, jaką z kolei oferuje wersja płatna programu.

Pobierz > Comodo Firewall Pro. Solidny firewall Comodo blokuje wszelkie próby nieautoryzowanego dostępu do komputera z sieci oraz wysyłanie informacji z twojego PC do Internetu. Przewyższa pod tym względem firewalla, oferowanego przez Windows XP. Uwaga: konfiguracja firewalla wymaga odpowiedniej wiedzy – źle skonfigurowany bardziej przeszkadza, niż chroni.

Pobierz > TrueCrypt. Program tworzy zaszyfrowany dysk wirtualny widoczny w systemie jako nowy dysk. Po umieszczeniu na dysku danych lub plików są one automatycznie szyfrowane. Zanim jednak postanowisz coś schować na zaszyfrowanym dysku, zapoznaj się z instrukcją obsługi programu.

Pobierz > Secunia Personal Software Inspector. Aplikacja bardzo przydatna do aktualizacji programów zainstalowanych na twoim komputerze. Nawet te aplikacje, których używasz bardzo rzadko, a są w starszych wersjach, mogą ułatwić hakerowi przejęcie kontroli nad komputerem. PSI dostarcza szczegółowych informacji o lukach bezpieczeństwa w starym oprogramowaniu. Wskaże ci też, skąd pobrać aktualicacje.

Pobierz > Spamihilator. Aplikacja współpracuje ze wszystkimi popularnymi programami pocztowymi. Program jest powszechnie uznawany za jeden z najskuteczniejszych filtrów antyspamowych – dzięki rozbudowanej weryfikacji przesyłanych wiadomości.

Serwis > BitDefender Online Scanner. Jeśli podejrzewasz, że twój program antywirusowy nie do końca radzi sobie z malware’em, skorzystaj ze skanera BitDefender (wymagany Internet Explorer). Aplikacja przeskanuje pamięć twojego systemu i wszystkie pliki, identyfikując i usuwając zagrożenie.

Pobierz > McAfee RootkitDetective. Informacje, które generują programy do wykrywania rootkitów, dla większości z nas okazują się zbyt specjalistyczne. Warto zatem skorzystać z rozwiązania McAfee, które w jasny i przejrzysty sposób informuje o podejrzanych programach.

WIDEO I ZDJĘCIA

Serwis > extrafotka. To miejsce w Sieci dla wszystkich, którzy chcą się pochwalić swoimi zdjęciami. Tutaj stworzysz galerię, którą zaskoczysz i zadziwisz znajomych.

Serwis > Flypaper. Za pomocą tej strony (jak również dołączonego oprogramowania) stworzysz prezentacje, np. w formie pokazu slajdów, na dowolnie wybrany temat. Predefiniowane szablony pomogą w rozpoczęciu każdego projektu.

Pobierz > Miro. Aplikacja przeznaczona do pobierania i odtwarzania bezpłatnych materiałów wideo zapisanych w formatach: MPEG, QuickTime, AVI, H.264, DivX, Windows Media, Flash Video oraz w jakości HD.

Pobierz > Photoscape. To narzędzie niezbędne każdemu, kto ma aparat cyfrowy lub kamerę. Program oferuje możliwość przeglądania plików, edytowania obrazu czy robienia zrzutów ekranu. Może konwertować zdjęcia z formatu RAW, typowego dla kamer cyfrowych, do bardziej przydatnego formatu JPEG. Krótko mówiąc, solidny edytor zdjęć cyfrowych.

Pobierz > URLSnooper. Czy byłeś sfrustrowany tym, że serwisy typu YouTube pozwalają na oglądanie wideo, jednak nie oferują możliwości nagrania go na PC? Wypróbuj URLSnooper – dzięki niemu będziesz mógł zapisywać filmy z serwisów internetowych.

Serwis > MeeVee. Wyrzuć drukowany program TV – polecamy ci zdecydowanie lepsze rozwiązanie. W dodatku w odróżnieniu od standardowych programów telewizyjnych, MeeVee pozwala utworzyć spersonalizowane listy kanałów, łącząc ulubione programy TV i filmy dostępne online. To bogactwo informacji o każdym programie. Spróbuj ułożyć program z  MeeVee.

Serwis > YahooLive. Różni się od wielu innych serwisów wideo tym, że materiały nadawane są tu na żywo.

Serwis > Fixmymovie. Docenisz tę aplikację, jeżeli masz filmy nagrane telefonem komórkowym, często źle doświetlone i marnej jakości. Serwis dostosowuje kontrast i wyostrza szczegóły obrazu ukryte w ciemnych obszarach filmu.

Serwis > FotoFlexer. Potrzebujesz oprogramowania do edytowania zdjęć albo dodawania efektów specjalnych? Wypróbuj FotoFlexer, potężne narzędzie do obróbki obrazu. www.fotoflexer.com Serwis > Zamzar. Szukasz aplikacji do konwertowania zdjęć z jednego formatu do innego? Za pomocą serwisu Zamzar skonwertujesz obrazy do niezliczonej ilości formatów.

NARZĘDZIA

Serwis > bug.bd. Jeśli spotkałeś się z komunikatem o błędzie, koniecznie odwiedź to miejsce w Sieci. Wprowadź wspomniany komunikat. Jeśli użytkownicy serwisu zetknęli się z tym błędem, jest duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz tam odpowiedź na pytanie, co go powoduje.

Pobierz > Clip2Net. Narzędzie pozwala robić zrzuty ekranu i automatycznie wysyłać je do Sieci. Możesz m.in. bezpośrednio dodać je do twojego blogu.

Serwis > iDrive. Dzięki niemu stworzysz kopię zapasową 2 GB danych, używając w tym celu dołączonego oprogramowania, które tworzy wirtualny napęd. Gdy skopiujesz pliki na wirtualny napęd, dane zostaną zapisane na serwerach iDrive.

Pobierz > CCleaner. To najlepszy sposób na posprzątanie peceta, czyli pozbycie się niepotrzebnych plików, cookies oraz historii przeglądarek internetowych.

Pobierz > AppSnap. Chcesz być na bieżąco, jeśli chodzi o aktualizacje programów na licencji freeware zainstalowanych na twoim pececie? Ta aplikacja przeskanuje system i zaktualizuje programy, w przypadku których dostępna jest nowsza wersja.

Pobierz > Eusing Free Registry Cleaner. Aplikacja, która pomoże utrzymać Rejestr systemu w dobrej formie. Wyczyści wszystkie błędne oraz niepotrzebne wpisy w Rejestrze systemowym.

Pobierz > C02Saver. Program we właściwym czasie hibernuje komputer, przez co zmniejsza się zużycie energii i emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

NAWIGACJA

Pobierz > WeFi. Ta aplikacja znajduje hotspoty oraz tworzy mapę użytkowników sieci bezprzewodowych.

Serwis > Weatheronline. Chcesz na bieżąco wiedzieć, jaka jest aktualna sytuacja pogodowa na świecie? Zajrzyj na tę stronę, a znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje.

Serwis > Zumi. Lokalizator internetowy umożliwiający poszukiwanie i lokalizowanie różnego rodzaju obiektów (np. firm i instytucji) na mapach. Pełni także funkcję serwisu mapowego, prezentując mapę całej Polski, plany miast i miejscowości oraz zdjęcia satelitarne terytorium całego kraju.

Serwis > TerraServer. Dzięki tej stronie Microsoftu zajrzymy do każdego zakątka Ziemi, w tym Polski. Oprócz oglądania obrazów z satelity, mamy możliwość podglądu map topograficznych USA.

Pobierz > Stellarium. Kosmiczny przewodnik – tak można w skrócie opisać tę aplikację. Za pomocą programu obejrzysz, gwiazdy, planety, mgławice i konstelacje oraz zapoznasz się ze szczegółowymi informacjami o nich.

Pobierz > FreeMind. Aplikacja służy do tworzenia tzw. map tematów. Do zainstalowania

i uruchomienia FreeMinda potrzebna jest Java.

Serwis > MizPee. Trzeba przyznać, że to jeden z najoryginalniejszych i zarazem najdziwniejszych pomysłów na serwis WWW. Czy byłeś kiedyś w dużej aglomeracji i poczułeś nagłą potrzebę skorzystania z toalety? Ten serwis to istny przewodnik po toaletach. Ma tylko jeden minus: zawiera informacje dotyczące jedynie obszaru USA. Czekamy zatem na polską edycję MizPee.

Serwis > Flightstats. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozkładów lotów, opóźnień samolotów i warunków atmosferycznych na lotniskach? FlightStats oferuje olbrzymią ilość informacji dotyczących połączeń lotniczych.

KOMUNIKACJA

Serwis > Nasza klasa. Portal, który w ostatnim okresie odniósł ogromny sukces w Polsce. Serwis umożliwia kontakt z przyjaciółmi ze szkolnej ławy.

Pobierz > Pidgin. Istnieje wiele komunikatorów internetowych, jednak większość z nich nie jest ze sobą kompatybilna. Dzięki programowi Pidgin, korzystając z jednej aplikacji, porozmawiasz z ludźmi z wielu innych sieci.

Serwis > Pbwiki. Tworzenie oraz rozwijanie Wikipedii to dla ludzi na całym świecie wspaniała okazja do współpracy. Dzięki Pbwiki jest to jeszcze łatwiejsze.

Serwis > Make Me Sustainable. Na podstawie wartości podanych przez użytkownika serwis kalkuluje, ile dwutlenku węgla produkuje dane gospodarstwo domowe. Można również poczytać, co inni w twoim obszarze geograficznym robią, aby ograniczyć emisję tego gazu.

Pobierz > Gizmo. Masz dosyć wysokich rachunków telefonicznych? Wypróbuj darmowy odpowiednik Skype’a i rozmawiaj za darmo z innymi użytkownikami Gizmo.

Serwis > Dopplr. Często podróżujesz i chcesz planami wyjazdów podzielić się z rodziną, współpracownikami i przyjaciółmi? Zajrzyj na tę stronę. Możesz umieścić tam plan podróży, a serwis wygeneruje mapę z trasą Jeśli zdarzy się, że ty i twój znajomy lub krewny skorzystacie z serwisu, być może wasze drogi się przetną – wówczas będzie świetna okazja, aby gdzieś w podróży wspólnie wypić kawę.

Serwis > Grono. Serwis społecznościowy – możesz tu podyskutować z ludźmi

z Polski i nie tylko, którzy mają podobne zainteresowania do twoich.

ZARZĄDZANIE CZASEM

Serwis > Voo2do. Dzięki temu serwisowi sprawdzisz, jak dużo czasu poświęcasz różnego rodzaju projektom i zadaniom.

Serwis > Czaswolny. Serwis oferuje informacje na temat efektywnego zarządzania czasem. Można znaleźć tam wiele cennych wskazówek dotyczących wyznaczania celów i ich realizacji.

Serwis > TimeBridge. Szukasz rozwiązania, które zaprowadziłoby porządek w terminach spotkań ze znajomymi lub kontrahentami? TimeBride integruje się z kalendarzem w Outlooku oraz w Google i zarządza dostępnymi terminami spotkań.

Serwis > 30Boxes. Aby korzystać z serwisu, trzeba się zarejestrować. Jego interfejs do złudzenia przypomina kalendarz. Umożliwia tworzenie w szybki sposób informacji o terminach spotkań

i ważnych wydarzeń.

Pobierz > SyncMyCal. Aplikacja służy do synchronizacji Google Pocket lub serwisu 30Boxes z kalendarzem Outlooka XP, 2003 i 2007.

Serwis > Scrybe. Choć to tylko kalendarz, ma bardzo zgrabny interfejs. Niektóre efekty specjalne sprawiają, że szybko zapominasz, iż jesteś w oknie przeglądarki.

Serwis > Ta-daList. Jeśli szukasz prostego serwisu do śledzenia progresu wykonywanych zadań, wypróbuj ten adres w Sieci.

Pobierz > Lightning. Program dodaje wielki i do tego świetnie zorganizowany kalendarz do Mozilla Thunderbird.

MUZYKA

Pobierz > Winamp. Najnowsza wersja popularnego odtwarzacza muzyki. Winamp może być zsynchronizowany z iPodem. Ponadto oprawiono błędy występujące we wcześniejszych edycjach.

Pobierz > Audacity. Bardzo zgrabny edytor dźwięku o olbrzymich możliwościach. Potrafi edytować

i nagrywać m.in. pliki MP3 i WAV. Aplikacja konwertuje formaty muzyczne i dodaje efekty specjalne. audacity.

Pobierz > iTunes Library Updater. W twojej bibliotece iTunes panuje duży nieład? Użyj tego narzędzia, które sprawnie sprząta i porządkuje zbiory muzyki.

Serwis > Soundsnap. Znajdziesz tutaj próbki dźwięków, czyli tzw. sample, które możesz nieodpłatnie wykorzystać.

Pobierz > iLike. Wtyczka do Windows Media Playera oraz iTunes – instaluje pasek pokazujący wiadomości o wykonawcy (ostatnie albumy, koncerty itp.).

Pobierz > foobar2000. Program autorstwa Piotra Pawłowskiego, współtwórcy popularnego Winampa. Aplikacja ceniona jest w świecie audiofilów za rewelacyjną jakość odtwarzanego dźwięku.

Serwis > Lala.com. Jeżeli poświecisz trochę czasu, by załadować wszystkie twoje zbiory muzyczne MP3 do serwisu Lala.com, będziesz je mógł odtwarzać z każdego miejsca na świecie przez przeglądarkę WWW. Z serwisu nie można pobierać muzyki na inny komputer.

Pobierz > Wavosaur. Edytor audio, który oferuje funkcje niezbędne do obróbki materiału muzycznego, np. cięcie, tworzenie kopii, wklejanie oraz przycinanie plików audio.

PERSONALIZACJA

Serwis > WinMatrix. Liczba dostępnych na tej stronie informacji na temat tweakowania oraz personalizacji systemów XP i Vista przyprawia o zawrót głowy. Jeżeli chcesz zmienić wygląd systemu, koniecznie odwiedź tę stronę.

Pobierz > WindowBlinds. Aplikacja do personalizacji interfejsów Windows. Użyj narzędzia Stardock’s Window-Blinds i odwiedź stronę www.wincustomize.com. Poczujesz się jak dziecko w sklepie z cukierkami. Serwis oferuje 522 strony, na których znajdziesz wszystko, co może przydać się do personalizacji Windows. Aplikacja Stardock’s WindowBlinds w wersji trial jest bezpłatna, ale zawiera kilka drobnych ograniczeń. Wersja pełna kosztuje około 60 zł.

Serwis > WinCustomize. Tutaj znajdziesz olbrzymi wybór tapet, wygaszaczy ekranu i skórek do Stardock’s.

Pobierz > Vista Start Menu. Pomimo nazwy jest to aplikacja przeznaczona do Windows XP. Program zmienia wygląd systemowego menu Start, czyniąc go podobnym do tego w Windows Vista.

Pobierz > RealWorldCursor Editor. Zastąp 15 standardowych wskaźników Windows. Dzięki aplikacji możesz stworzyć własne albo skorzystać z tych zaproponowanych przez autorów programu.

Pobierz > RocketDock. Aplikcja, która upodabnia Windows do Mac OS, wprowadzając pewne charakterystyczne elementy systemu spod znaku nadgryzionego jabłka.

Pobierz > AlfaClock. Zegar systemowy Windows widoczny na Pasku zadań jest mało atrakcyjny i ma ograniczoną funkcjonalność. Zastąp go czymś bardziej wyszukanym. AlfaClock może być modyfikowany na wiele sposobów. Oprócz wyświetlania czasu oferuje również informację głosową o aktualnej dacie i godzinie.

Pobierz > SlickRun Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem Windows, który często korzysta z Wiersza poleceń w menu Start, dzięki SlickRun oszczędzisz sporo czasu. Program dodaje bezpośrednio na Pulpicie okno Wiersza poleceń.

Pobierz > Free Commander. Rozbudowany darmowy menedżer plików,  oferujący dwa panele do administrowania plikami. Oferuje wiele funkcji, m.in. możliwość prostego dzielenia plików oraz tworzenia i weryfikacji sum kontrolnych MD5. Pozwala na obsługę plików skompresowanych, ma wbudowaną niszczarkę plików.

KANAŁY RSS

Pobierz > FeedDemon. Świetne narzędzie do agregowania i czytania aktualności publikowanych w formacie RSS i ATOM. Program korzysta z najpopularniejszych wyszukiwarek, dzięki czemu dosyć skutecznie wyszukuje treści publikowane na stronach

i blogach internetowych.

Pobierz > RSSBandit. Agregator wiadomości w formacie RSS. Ta rozbudowana aplikacja wyposażona w polski interfejs ma dwie wyszukiwarki adresów RSS oraz oferuje możliwość przechowywania list subskrybowanych kanałów na zdalnych komputerach w sieci.

Pobierz > Feedreader. Czytnik kanałów RSS. Program działa w tle, a więc nie rozprasza uwagi użytkownika. Co ustalony przez nas czas sprawdza oraz pobiera najnowsze newsy, co sygnalizowane jest zmianą koloru ikony programu.

Pobierz > Cafe News. Pierwszy w Polsce darmowy agregator aktualności. Grupuje wszystkie popularne

i sprawdzone źródła informacji oraz umożliwia intuicyjne zarządzanie poszczególnymi kanałami. Program pozwala na definiowanie kanałów RSS. Cafe News jest szczególnie przydatne do pracy z dużymi ilościami informacji oraz do selekcjonowania ich.

Pobierz > Paseczek. Nietypowa i może dla niektórych niepozornie brzmiąca nazwa, pod którą kryje się jednak prawdziwy polski gigant służący do odczytu wiadomości poprzez kanały RSS. Paseczek nie jest klasycznym czytnikiem RSS. Przy standardowych ustawieniach aplikacja wyświetla wszystkie informacje na pulpicie w postaci paska na dole ekranu, znanego choćby z popularnych kanałów informacyjnych TV. Nie musisz więc otwierać okna programu, aby dostać się do informacji.

GRY

Serwis > Excit. Twórcy serwisu zaproprezentowali bardzo oryginalne podejście do tzw. rozrywki biurowej. Strona, na której można zagrać w Excit, wygląda identycznie jak arkusz kalkulacyjny. Twoim zadaniem jest doprowadzenie wskaźnika z ekranu do celu. Aby to osiągnąć, musisz dokładnie zaplanować trasę kursora oraz skorzystać z bloków, od których kursor odbija się w drodze do celu.

Serwis > gry online po szkole. Na stronie znajdziemy typowe gry zwane popularnie pożeraczami czasu. Serwis oferuje imponującą liczbę 2780 gier online napisanych we flashu. Gry podzielone są na poszczególne kategorie tematyczne, w związku z czym każdy znajdzie coś dla siebie. Nam najbardziej przypadła do gustu gra Spank The Booty – rzeczywiście, jak wskazuje nazwa portalu, lepiej grać w nią po szkole.

Pobierz > Poszukiwacze zaginionej Warszawy. Niepowtarzalna okazja do odbycia podróży w czasie i zapoznania się z dziejami Warszawy na przestrzeni ponad stu lat. Gra umożliwia poznanie historii stolicy dzięki archiwalnym zdjęciom, rycinom i mapom. Weź udział w niebezpiecznych akcjach mających zmienić bieg historii.

Pobierz > Little Fighter2. Grać można w aż cztery osoby na jednym komputerze lub w osiem poprzez Sieć. Gracz wciela się w małego wojownika, który ma do dyspozycji wiele rodzajów broni oraz – co według nas w grze najbardziej atrakcyjne – własne pięści. Gra w stylu zniszcz wszystko i nie daj się zniszczyć samemu. Typowa bijatyka.

Serwis > zagraj. Serwis, w którym możesz spędzić naprawdę wiele czasu, dobrze się przy tym bawiąc. Gry zostały podzielone przez autorów na kategorie, a także uszeregowane od najbardziej popularnych do tych, które internautom raczej nie przypadły do gustu. Warto odwiedzić tę stronę – niektóre gry zawierają dużą dawkę humoru.

Serwis > kurnik. W tym serwisie znajdziesz głównie gry planszowe oraz karciane, które stanowią wyśmienitą rozrywkę intelektualną. Każda gra ma rozbudowane statystyki, archiwa rozegranych partii – istnieje też możliwość organizowania własnych turniejów.

Najnowsze wiadomości w komórce

Zainstaluj ten mały i zgrabny program w komórce, a wkrótce zorientujesz się, że telefon służy ci przede wszystkim do czytania najnowszych wiadomości z ulubionych i sprawdzonych źródeł. Jak każdy dobry czytnik wiadomości, także Freerange Freereader może importować lub eksportować listy OMPL z lub do innych czytników. Wersja bezpłatna programu oferuje ograniczoną liczbę kanałów informacyjnych. Po zainstalowaniu aplikacji w telefonie dostajesz do dyspozycji świetnie zorganizowane i czytelne menu. Freereader pobiera na początku jedynie nagłówki oraz streszczenie artykułu – dopiero po wskazaniu konkretnej informacji pobierana jest reszta materiału. Rozwiązanie pozwala oszczędzić twój czas i pamięć telefonu.

Tysiące brzmień w jednym miejscu

Przyjrzeliśmy się społecznościowym platformom muzycznym. Naszą uwagę zwrócił serwis www.lastfm.pl. Co czyni go ciekawym? Naszym zdaniem tzw. scrobbling, czyli automatyczne przesyłanie każdej odtwarzanej piosenki do twojego profilu muzycznego. Profil muzyczny jest kluczem do świata serwisu Last.fm. Dzięki niemu możesz tworzyć osobiste muzyczne rankingi, własną stację radiową oraz odnaleźć ludzi o podobnych gustach muzycznych. Ponadto znajdziesz tu wszelkie informacje na temat autorów prezentowanej w serwisie muzyki oraz o wydarzeniach i koncertach w twojej okolicy. Last.fm prowadzi rankingi najpopularniejszych teledysków, wykonawców, utworów dnia i tygodnia. Posiadając profil użytkownika, masz dostęp do ponad 10 milionów utworów.