Darmowe programy antywirusowe, antyrootkitowe i nie tylko

Narzędzia, które prezentujemy poniżej, zostały wybrane według ich popularności wśród użytkowników polskiej edycji serwisu Download.CHIP.eu

Programy antywirusowe:

Avira AntiVir Personal Free

Ten program jest w stanie wykryć i usunąć ponad 200 000 wirusów. Aktualna wersja programu jest zgodna z najnowszymi standardami oraz posiada ulepszony (przyjaźniejszy dla użytkownika) interfejs. Program posiada spore możliwości konfiguracyjne, do wyboru mamy między innymi cztery rodzaje heurystyki, możliwość skanowania archiwów (do wybranej ilości podkatalodów) i wiele więcej. Avira AntiVir Personal działa również jako skaner w czasie rzeczywistym, kontrolując wszystkie otwierane i zapisywane pliki.

Pobierz: Avira AntiVir Personal Free

avast! 4 Home

avast! 4 Home to darmowy skaner antywirusowy dla domowych użytkowników. Chroni też wiadomości mailowe i pliki przed niepowołanym dostępem. Skuteczność aplikacji zwiększa moduł Boot Scan. Posiada również dodatkowe moduły służące do ochrony komputera przed rootkitami i spyware’m.

Pobierz: avast! 4 Home

ClamWin Portable

ClamWin Portable to niewielki, przenośny program antywirusowy o otwartym kodzie, pierwotnie stworzony pod Linuxa. Wykrywa ponad 80 000 wirusów, trojanów i robaków. Posiada funkcję automatycznej aktualizacji. Program można załadować między innymi na pendrive i użyć przed skorzystaniem z nieznajomego komputera.

Pobierz: ClamWin Portable

BitDefender Free

BitDedender Free to odchudzona wersja popularnego skanera antywirusowego, BitDefender. Darmowy zestaw antywirusowy skanuje pojedyncze pliki, media bądź cały system. Nie jest tak funkcjonalny jak BitDefender Professional, ale potrafi izolować uszkodzone i zainfekowane pliki tak, by nie mogły uszkodzić innych.

Pobierz: BitDefender Free

Te aplikacje uchronią twój komputer przed rootkitami, trojanami, spyware’m i adware’m:

Ad-Aware Anniversary Edition

Ad-Aware w wersji freeware wykrywa i usuwa większość oprogramowania typu spyware z komputera. Wersje Plus i Pro można kupić na stronie producenta. Program ma odnowiony interfejs, który jest teraz bardziej intuicyjny i przejrzysty. Ma stale aktualizowaną bazę sygnatur.

Pobierz: Ad-Aware Anniversary Edition

IceSword

IceSword jest darmowym narzędziem do wykrywania rootkitów. Oprócz wykrywania niechcianych programów oferuje również możliwość skanowania uruchomionych procesów, a także otwartych portów.

Pobierz: IceSword

a-squared HiJackFree

a-squared HiJackFree przeszukuje komputer w poszukiwaniu niechcianego oprogramowania: trojanów, robaków, SpyWare’u i Adware’u. Program przeszukuje dyski komputera i wyświetla listę zagrożeń i pozwala na ich usunięcie.

Pobierz: a-squared HiJackFree