Another (2D freeware) World

Są jeszcze dwa elementy, które decyduje o grywalności platformówki –

sekrety

(pozwalają bez znudzenia przejść grę kilka razy) i…

bossowie

– najlepiej tacy, których pokonanie

Iji - wciągająca platformówka 2D ma w zanadrzu kilka pojedynków z pokaźnymi bossami.

Iji – wciągająca platformówka 2D ma w zanadrzu kilka pojedynków z pokaźnymi bossami.

wymaga czegoś więcej niż zręczności i celowania do ruchomego celu, powiedzmy: umiejętności kombinowania. Na mojej liście Wielkich platformówek jest jeszcze Prince of Persia (pierwsza wersja), Superfrog, Turrican, Shadow of the Beast, Montezuma’s Revenge, Draconus, Ghosts’n’Goblins, Great Giana Sisters, Impossible Mission, Bruce Lee, Green Beret, Equinox, Jet Set Willy, Saboteur, The Goonies, Robocop, Switchblade, Rick Dangerous, Traps’n’Treasures i Exolon, Duke Nukem: Manhattan Project.  Sporo tego.

Dziś dobrych platformówek 2D trudno szukać wśród komercyjnych tytułów wydanych w pudełkach, jeśli już się coś trafi to raczej do ściągnięcia w Steamie, czy innej konsolowej pobieralni.  Jednak jest jeszcze jeden obszar, w którym ten rodzaj gier ma sie całkiem dobrze. Freeware.

Od pewnego czasu można pobrać ze strony Invictusa niegdysiejszy hit na Amigę,

onEscapee

, zupełnie za darmo i na dodatek przeportowany na PC! To chyba najlepszy klon Flashbacka w

Iji - finał rozgrywki o losy Ziemi to dopiero wstęp do... odkrywania nowych sekretów oraz speed run i paciffist run...

Iji – finał rozgrywki o losy Ziemi to dopiero wstęp do… odkrywania nowych sekretów oraz speed run i paciffist run…

jaki miałem okazję grać. Choć rozdzielczośc kuleje (640×480, co i tak wypada lepiej niż Amigowy pierwowzór) – gra się świetnie. Intro doskonale buduje nastrój, a im dalej w obcy i wrogi świat – tym zabawa bardziej wciągająca.

Druga doskonała platformówka, w której umiejętność skutecznego kombinowania też jest wskazana to japońska Dokutsu Monogatari z 2004 roku. Gra na szczęście doczekała się anglojęzycznej wersji (

Cave Story

) i odmiany Deluxe (gromadzącej w jednej paczce japońską grę, tłumaczenie oraz dodatki do gry), którą za darmo można pobrać stąd (wkrótce wersja na Wii).

Pod koniec zeszłego roku pojawił się absolutny hit wśród dwuwymiarowych zręcznościówek –

Iji

. Gra nie tylko ma rozbudowaną fabułę, świetnie skonstruowane poziomy, bogaty wybór broni do eksterminacji najeźdźców, masę sekretnych miejsc, dużo dużych bosów, kilka poziomów trudności, a na dodatek – elementy rozwoju postaci, zbliżone do rozwiązań znanych z gier cRPG. Do ściągnięcia stąd.

Uwaga! Uzależnia.

Na ewentualne pytania (problemy z bossami itp.) odpowiedzi można znaleźć tu.