Jeżeli Chiny spełnią swoje obietnice (do których należy podchodzić ostrożnie), może się okazać, że będzie to bardziej liberalny rynek internetowy, niż ten w Unii Europejskiej

Brytyjski wywiad obawia się sabotażu ze strony Huawei

Wywiad brytyjski podejrzewa Chiny o szpiegostwo. Huawei, firma która zapewni sprzętową infrastrukturę przy cyfryzacji brytyjskiej telefonii, może być powiązana z chińskim wojskiem.

Szefowie brytyjskiego wywiadu biją na alarm. Są zdania, że chiński sprzęt marki Huawei, który będzie wykorzystany przez firmę BT Group do przesiadki z central typu PSTN na internetowe IP, może być w każdej chwili wykorzystany, by zdalnie pozbawić Wielką Brytanię systemu telekomunikacyjnego.

Huawei jest zarządzany przez Rena Zhengfei’a, którego poprzednim zajęciem było kierowanie sztabem naukowym w Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Warto dodać, że z usług BT Group, która powierzyła Huawei kluczowe elementy nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, korzystają między innymi służby rządowe, wywiadowcze i wojskowe. Brytyjski wywiad obawia się, że Zhengfei nigdy nie przestał być blisko powiązany z chińskim wojskiem.

Huwaei pokonał firmę Marconi przy okazji przetargu na budowę sieci IP 21CN, która ma zastąpić obecną, opartą na centralach PSTN. Nie można więc w żaden legalny sposób wycofać się z zawartej już umowy. Eksperci od bezpieczeństwa są zdania, że prawdopodobieństwo, by Huwaei faktycznie szykowało sabotaż telekomunikacyjny w razie konfliktu zbrojnego, i którego nie dało by się wykryć na etapie instalacji sieci, jest znikome. Przyznają jednak, że istnieje taka możliwość a konsekwencje byłyby dla Wielkiej Brytanii katastrofalne.

0
Źródło: Times Online
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.