Jak tagować muzykę, czyli porządek w zbiorach mp3

Zgrywanie płyt muzycznych na dysk twardy jest coraz popularniejsze. Dzięki temu, w łatwy sposób można przenieść ulubione nagrania na przenośny odtwarzacz muzyczny. Co więcej, o wiele wygodniej jest znajdować ulubione utwory z poziomu wyszukiwarki komputerowej, zamiast przeczesywać setki pudełek na półce. Ale co, jeśli i na dysku twardym kolekcja rozrosła się do olbrzymich rozmiarów? Tagowanie plików muzycznych pozwoli zapanować nad chaosem.
Tagowanie nie jest czasochłonne. Wystarczy znać odpowiednią technikę
Tagowanie nie jest czasochłonne. Wystarczy znać odpowiednią technikę

Czym właściwie są tagi? To informacje tekstowe, zawarte w pliku muzycznym, dzięki którym odtwarzacz muzyczny może wyświetlić nazwę utworu, wykonawcę, album i tym podobne. Jeżeli zgrywaliśmy pliki z płyt audio, bardzo możliwe, że nie zostały one otagowane. I choć my wiemy co zawiera plik po jego nazwie, to ani odtwarzacz muzyczny, ani wyszukiwarka, nie będą w stanie go zidentyfikować.

Tagować pliki muzyczne można na wiele sposobów. Niektóre, popularne odtwarzacze muzyczne, pozwalają na wpisanie brakujących informacji. Jednak jeżeli mamy do opisania duże zbiory plików, warto rozważyć skorzystanie z wyspecjalizowanej aplikacji.

Niejednokrotnie pomogą nam w tym procesie, aplikując te same zmiany (na przykład: nazwę wykonawcy) do wielu plików. Niektóre nawet, otamują pliki za nas, czerpiąc informacje z internetowych baz danych. Przed wyborem aplikacji warto sprawdzić, czy jest ona kompatybilna z formatem plików, jakiego używamy. Jeśli kompresujemy muzykę do formatu MP3 nie powinno być żadnego problemu. Bardziej “egzotyczne” formaty mogą wymagać wyspecjalizowanych programów.

1) foobar2000

Foobar2000 to jeden z najlepszych odtwarzaczy muzycznych dla Windows. Oprócz tak oczywistych rzeczy jak odtwarzanie ogromnej ilości formatów plików muzycznych, katalogowanie, konwertowanie i nagrywanie, ma jeszcze coś, czego inne odtwarzacze mogą mu pozazdrościć: doskonała jakość dźwięku. Dzięki wielu wtyczkom możliwa jest jeszcze poprawa jakości, współpraca ze sterownikami asio, lub znaczna zmiana wyglądu. Od wersji 0.9.5 dużej zmianie uległ też wygląd samej aplikacji, który podczas pierwszego uruchomienia już możemy dopasować do własnych preferencji.

Program ma również opcję dodawania oraz edytowania tagów. Mogą być one pobrane z bazy Freedb lub wpisane ręcznie.

foobar2000: Ściągnij teraz!

2) Mp3tag

Mp3tag jest dobrym, darmowym oprogramowaniem, które pozwoli ci na stworzenie lub zmianę informacji o tytułach plików muzycznych (tagów ID3).

Oprócz możliwości pisania lub zmiany metadanych plików muzycznych (ID3-Tags), darmowy Mp3tag umożliwia automatyczne tworzenie list odtwarzania (playlist), a także, przy aktywnym połączeniu internetowym, Mp3tag sprawdzi bazę feedb w poszukiwaniu informacji o danym utworze.

Mp3tag: Ściągnij teraz!

3) MediaMonkey

MediaMonkey to darmowy odtwarzacz multimedialny pozwalający na organizowanie i zarządzanie dużymi zbiorami muzycznymi.

MediaMonkey potrafi zarządzać nawet ponad 50 000 muzycznych plików! Można również zsynchronizować program z innymi urządzeniami, na przykład z Apple iPod. Konwersja plików odbywa się gładko i bezproblemowo, a informacje o piosence są automatycznie odzyskiwane. Program posiada również wbudowany korektor graficzny dla tych, którzy sami lubią dopracowywać muzykę.

MediaMonkey Potrafi automatycznie pobierać tagi z internetu i dodawać je do plików muzycznych. Program potrafi również katalogować naszą kolekcję muzyki według odczytanych tagów.

MediaMonkey: Ściągnij teraz!

4) The GodFather

Mały, darmowy program do zautomatyzowanego porządkowania plików MP3.

Użyteczny darmowy program porządkujący pliki MP3 z wielu źródeł. Program wykorzystuje nagłówki ID3 zawierające informacje o artyście, albumie i numeru utworu i porównuje Twoją kolekcję z internetową bazą danych, aby zapewnić, że informacje o każdym pliku zostaną zebrane.

The GodFather: Ściągnij teraz!

5) TagScanner

TagScanner, to program do zarządzania plikami muzycznymi.

Potrafi między innymi edytować tagi, zmieniać nazwy plików na podstawie tagów, tworzyć tagi na podstawie nazw plików. Obsługuje tagi ID3v1, ID3v2, Vorbis comments, APEv2, WindowsMedia oraz MP4.

TagScanner: Ściągnij teraz!

6) ID3 renamer

ID3 renamer to narzędzie, które pomoże przy nadawaniu nazw plikom MP3.

Program potrafi automatycznie zmieniać nazwy wielu plików MP3 jednocześnie na podstawie tagów ID3 oraz dodawać tagi według wcześniej ustalonych reguł. Do programu możemy załadować wybrane przez nas piki lub cale foldery. Obsługuje tagi ID3v1, ID3v1.1, ID3v1.1+Winamp extension, ID3v2.x.

Doskonały program jeśli musimy zmienić nazwy nawet kilku tysięcy plików MP3.

 ID3 renamer: Ściągnij teraz!

7) Mp3Tag Laboratory

Podstawową funkcją programu jest edycja tagów, jednak autor uzupełnił go o szereg dodatkowych funkcji.

Jedną z nich jest funkcja porządkowania zbioru empetrójek. Często zdarza się, że trzymasz wszystkie pliki w jednym katalogu? Po pewnym czasie szybkie odnalezienie konkretnych piosenek graniczy z cudem. Na twoje życzenie program automatycznie rozmieści całą twoją kolekcję do osobnych folderów. Aplikacja umożliwia także zmianę nazw plików według danych pochodzących z tagów, odsłuchanie pojedynczej piosenki, czy też przekonwertowanie jej do formatu WAVE. Gdy zaistnieje taka potrzeba będziesz mógł także wygenerować listę wszystkich twoich plików.

Mp3Tag Laboratory: Ściągnij teraz!

8) Soundbase

Soundbase to program do zarządzania twoimi zasobami muzyki, którego możliwości katalogowania są stworzone z myślą o łatwym dostępie do twoich albumów.

Soundbase pozwala edytować Tagi w formatach takich jak: APE, FLAC, OGG, MP3 czy WMA. Program ten wyświetla twoje albumy i piosenki w przeglądarce albumów, piosenek lub plików. Program może również wyświetlać okładkę albumu, edytować tagi, katalogować twoje albumy w różnych folderach, no i oczywiście odtwarzać twoją muzykę.

Soundbase: Ściągnij teraz!

9) Jajuk

Jajuk to bardzo rozbudowany i duży program z wieloma opcjami i możliwościami do katalogowania, organizowania muzyki zgromadzonej na dysku twardym. Dodatkowo m. in. umożliwia odtwarzanie plików muzycznych, przeglądanie okładek, odczyt informacji o autorze w Wikipedii. Program napisany w Javie na licencji GNU GPL.

Świetny program do zachowania pełnej kontroli na plikami muzycznymi.

Jajuk: Ściągnij teraz!


10) JaMP Organizer

JaMP Organizer jest potężną aplikacją, która pomoże ci utrzymać porządek w twojej kolekcji muzycznej.

Dzięki JaMP Organizer możesz edytować i usuwać tagi plików muzycznych oraz naprawiać ich błędne nazwy. JaMP Organizer pozwoli ci na zmianę najpopularniejszych kategorii tagów, takich jak nazwa wykonawcy, tytuł, album itp.

JaMP potrafi najlepiej automatycznie zmieniać nazwy plików muzycznych na podstawie tagów w nich zawartych. Można również robić to manualnie gdy okaże się, że tagi są błędne.


JaMP Organizer: Ściągnij teraz!


11) TigoTago

Program pozwoli Ci na łatwe ustawienie i zmodyfikowanie tagów i zmianę nazw dużej liczby plików z Twojej muzycznej kolekcji. Masz całkowitą kontrolę, gdyż program pozwala Ci sprawdzić poprawność wprowadzonych zmian i przed zapisem prosi o zatwierdzenie.

Aplikacja korzysta z dwóch baz on-line freedb i Discogs.

TigoTago: Ściągnij teraz!

12) AudioTT

Program do tagowania plików mp3 wykorzystujący nagłówki ID3.

Program wykorzystuje nagłówki ID3 zawierające informacje o artyście, albumie i numeru utworu i porównuje Twoją kolekcję z internetową bazą danych.

AudioTT: Ściągnij teraz!