Opera Unite, czyli współdzielenie plików w przeglądarce

Opera Unite sprawia, że udostępnianie danych staje się tak proste jak przeglądanie Internetu. Usługi dostępne dzięki Opera Unite dają użytkownikom lepszą kontrolę nad prywatnymi danymi i upraszczają dzielenie się plikami z jakimkolwiek urządzeniem zaopatrzonym w nowoczesną przeglądarkę internetową.
Opera Unite, czyli współdzielenie plików w przeglądarce

Twórców stron WWW i aplikacji internetowych zainteresuje fakt, że usługa Opera Unite bazuje na tych samych otwartych standardach internetowych, co dzisiejsze strony. W sposób rewolucyjny upraszcza to złożoność tworzenia nowoczesnych serwisów sieciowych. Z Opera Unite tworzenie pełnych serwisów internetowych jest dzisiaj tak proste jak tworzenie strony internetowej.

Opera Unite jest dostępna w wersji przeglądarki Opera 10, którą można pobrać na stronie http://labs.opera.com/. Usługi Opera Unite działają bezpośrednio w przeglądarce.

Jak korzystać z Opera Unite:
 1. Pobierz przeglądarkę zawierającą technologię Opera Unite ze strony http://labs.opera.com/.
 2. By uruchomić usługę, kliknij logo Opera UInite w dolnym lewym rogu przeglądarki i zaloguj się używając istniejącego identyfikatora, którego używałeś do obsługi takich serwisów Opery jak My Opera i Opera Link. Opera Unite zaproponuje ci stworzenie identyfikatora, jeśli go jeszcze nie posiadasz.
 3. Teraz już możesz korzystać z Opera Unite. Masz dostęp do usługi poprzez panel Opera Unite w przeglądarce. Nowe usługi mogą być instalowane ze strony http://unite.opera.com/.
 4. W trakcie używania Opera Unite da ci bezpośredni internetowy adres do działających usług Opera Unite na konkretnym urządzeniu, np.: http://notebook.jondoe.operaunite.com/photo_sharing/, gdzie “notebook” to nazwa lokalnego urządzenia udostępniającego zawartość, “jondoe” to twoja nazwa użytkownika, a “photo sharing” to usługa, która została udostępniona.  Ten link umożliwi także innym dostęp do tej samej usługi w twoim komputerze przy użyciu ich przeglądarki.
 5. Możesz także zobaczyć, którzy znajomi używają usługi Opera Unite na twojej domowej stronie My Opera Unite.
Obecnie dostępne są następujące serwisy Opera Unite:
 • Udostępnianie Dokumentów (File Sharing): dziel bezpiecznie pliki ze swojego komputera bez potrzeby umieszczania ich na serwerze. Najpierw wybierz katalog, z którego chciałbyś udostępnić pliki. Opera Unite wygeneruje wtedy bezpośredni adres URL do tego folderu. Dając znajomym ten link, będziesz mógł dzielić z nimi pliki bez potrzeby korzystania z obcych serwisów internetowych.
 • Serwer internetowy (Web Server): Prowadź pełną stronę internetową ze swojego komputera używając serwisu Opera Unite Web Server.  Po zaznaczeniu folderu zawierającego swoją stronę, możesz ją udostępnić innym używając otrzymanego  adresu Opera Unite. Opera Unite automatycznie rozpozna indeks plików i stworzy stronę według twojego projektu.
 • Odtwarzacz multimediów (Media Player): Gdziekolwiek jesteś, ciesz się swoją muzyką dzięki udostępnianiu plików MP3 i listy utworów z dowolnego urządzenia. Po wybraniu folderu zawierającego twoją listę utworów, użyj bezpośredniego linku Opera Unite, by odtworzyć swoją muzykę na jakimkolwiek urządzeniu zawierającym nowoczesną przeglądarkę.
 • Udostępnianie Zdjęć (Photo Sharing): Dziel się swoimi zdjęciami bezpośrednio ze swojego komputera, bez potrzeby umieszczania ich w sieci. Kiedy wybierzesz folder ze zdjęciami, usługa wygeneruje galerię z miniaturami twoich fotografii. Po kliknięciu miniatury otworzy się zdjęcie w oryginalnej rozdzielczości.
 • Strefa Relaksu (The Lounge): Strefa Relaksu to samodzielny czat działający w twoim komputerze. Twoi znajomi mogą mieć dostęp do tego czatu poprzez bezpośredni link, który nie będzie od nich wymagał zakładania konta na jakimkolwiek serwisie. W zależności od twoich ustawień prywatności, możesz wprowadzić do twojego serwisu wygenerowane hasło, by mieć kontrole nad tym, kto dołącza się do twojego kanału dyskusyjnego.
 • Lodówka (The Fridge): Zostawiaj wiadomości na wirtualnej lodówce swoich przyjaciół. Dzieląc się bezpośrednim linkiem do swoich lodówek, ty, twoi znajomi i rodzina możecie bezpiecznie wymieniać prywatne wiadomości w czasie rzeczywistym.

Te sześć usług to początek możliwości Opera Unite. Web developerzy mogą puścić wodze fantazji i zaprojektować unikalny serwis internetowy, dzięki czemu otworzą pełny potencjał Opery Unite.

Przypominamy, że przeglądarka Opera 10 to wciąż produkt w wersji beta, co oznacza, że nie jest ukończony i może wciąż zawierać błędy.