10 ciężkich prób, którym poddano Sieć

Pierwszy program robak (worm) napisany przez 23-letniego studenta IT z Bostonu – Roberta Tappana Morrisa –  skutecznie spowolnił 3 listopada 1988 roku sieć Arpanet,  prekursora dzisiejszego Internetu.
1. Robak Morrisa

2. 3, 2, 1, nic…

Serwery eBay nie działały przez pełne 22 godziny w czerwcu 1999 r. Wiele aukcji zakończyło się bez naliczenia stosownych opłat. Powodem awarii była nieelastyczna architektura systemu.

3. I love you

W maju 2000 r. w Sieci błyskawicznie rozprzestrzenił się list miłosny. Plik tekstowy, w którym był on zawarty, wydawał się zupełnie bezpieczny. Szybko jednak się okazało, że był to wirus. W ciągu jednego dnia zainfekował 10 proc. wszystkich komputerów na świecie mających dostęp do Internetu.

4. Śmierć króla popu

25 czerwca 2009 r. w Los Angeles zmarł Michael Jackson. Zasmuceni fani od razu rzucili się na amerykańskie serwisy informacyjne i prawie doprowadzili do ich blokady. Nawet Google News, Twitter i Wikipedia ledwo dawały sobie radę z obsłużeniem ogromnej rzeszy odwiedzających. Do tej pory równie duży ruch w Sieci zaobserwowano tylko 4 listopada 2008 r. – podczas ogłaszania zwycięstwa Baracka Obamy w wyborach na prezydenta USA.

5. Adios / Żegnaj przyjacielu!

30 sierpnia 2006 r. Hiszpania zniknęła na dwie godziny z mapy Internetu. Około 400 000 domen z rozszerzeniem “.es” nie było w tym czasie dostępnych. Powód: po rutynowej aktualizacji bazy adresów padł serwer administrowany przez hiszpańskie rządowe centrum informacyjne ESNIC.

6. Google wylogowane

Google już dwukrotnie sprawił kłopoty. 14 maja 2009 roku przez dwie godziny jego wyszukiwarka wraz z usługami (Poczta, AdSense i Analitycs) były bardzo trudno dostępne. Natychmiast przyczyniło się to do spowolnienia całego Internetu. Kolejna wpadka dotyczy Gmaila, który 1 września br. roku przez kilka godzin był niedostępny.

7. Watykańska katastrofa

Ora et labora (módl się i pracuj) – tylko tyle pozostało watykańskim ekspertom IT w dniu 18 kwietnia 2005 r. Dokładnie w momencie wyboru papieża witryny Stolicy Apostolskiej odmówiły posłuszeństwa, przeciążone ilością odwiedzin internautów zainteresowanych wynikiem konklawe.

8. 11 września 2001 roku

Każdy, kto chciał dowiedzieć się czegoś o zamachach terrorystycznych w USA, włączał telewizor albo przeglądarkę WWW. Gdy zawaliły się dwie wieże w Nowym Jorku, awarii spowodowanej przeciążeniem systemu uległo kilka witryn informacyjnych. Na szczęście znajdujący się na Manhattanie, blisko miejsca katastrofy, internetowy hub służący całemu światu do wymiany danych pozostał nietknięty.

9. Wstrząsy na Oceanie Indyjskim

Trzęsienie ziemi, jakie miało miejsce na Oceanie Indyjskim, wywołało gigantyczną falę tsunami, która rankiem 26 grudnia 2004 roku dotarła do wybrzeży południowej Azji i wschodniej Afryki. W tym samym momencie znacznie zwolnił Internet, ponieważ transoceaniczne kable zostały uszkodzone przez trzeci co do siły wstrząs oceaniczny, jaki do tej pory został zarejestrowany.

10. Gotowy do złomowania

Rano 30 marca 2009 roku, tylko w kilka sekund po uruchomieniu, padła strona Federalnego Biura Ekonomii i Kontroli Eksportu (BAFA), które było odpowiedzialne za program przyznawania bonusów za złomowanie samochodów w Niemczech.