Sieć WLAN dzięki laptopowi

Pokażemy, jak za pomocą darmowego programu My WiFi bardzo łatwo przemienić naszego notebooka w punkt dostępu lub wzmacniacz sieci WLAN. Dzięki temu rozwiązaniu można np. w pokoju hotelowym założyć własną sieć bezprzewodową, aby kolegom w sąsiednim pomieszczeniu umożliwić dostęp do Internetu, albo siedząc w przydomowym ogrodzie, gdzie do tej pory były problemy z zasięgiem WLAN, korzystać z Internetu za pośrednictwem komórki, bez potrzeby płacenia za transfer danych GPRS/UMTS.

Modernizacja jest zaskakująco łatwa, a przede wszystkim bezpłatna. Warunki, jakie należy spełnić? Na notebooku musi być zainstalowany system Windows Vista, komputer musi też mieć chipset Intel WLAN WiFi Link 5100/5300 lub nowszy.

Ściągnąć i zainstalować

Na stronie www.intel.pl wyszukujemy  oprogramowanie o nazwie Intel PROSet/Wireless WiFi Connection Utility (znalezienie programu ułatwi nam wpisanie w wyszukiwarkę hasła “karty bezprzewodowe”). Jest to zestaw aplikacji, w skład którego wchodzi narzędzie My WiFi i odpowiedni sterownik WLAN. Po ich zainstalowaniu przez nas notebook będzie w stanie zapewnić dostęp do Internetu ośmiu urządzeniom. Jednocześnie za pomocą tego oprogramowania można zarządzać podłączonymi urządzeniami, zezwalać im na dostęp albo go uniemożliwiać. Pokazujemy kolejne kroki, jakie należy podjąć podczas instalacji oprogramowania i jego konfigurację.

1. Podstawa sprzętowa

Nie ma alternatywy

Zestaw układów Intel WLAN WiFi Link 5100/5300 zainstalowany jest w wielu nowych notebookach i obsługuje funkcję My WiFi. Na komputerze musi być także zainstalowany system Windows Vista. Intel nie planuje, niestety, udostępnienia sterowników do innych systemów, jak Windows XP czy Linux.

2. Weryfikacja sprzętu

Sprawdź, jaką masz kartę

Jeśli nie jesteś pewien, jaką masz kartę sieciową w notebooku, skorzystaj z niewielkiego, darmowego narzędzia Wireless LAN Identification Utility (do pobrania ze strony Intela).

3. Instalacja I

Własne ustawienia

Podczas instalacji pakietu PROSet/Wireless WiFi Connection Utility koniecznie wybierz opcję pozwalającą wpływać na jej przebieg, bowiem w trybie standardowym sterowniki My WiFi nie są instalowane.

4. Instalacja II

Wybrać wszystko

Przy wyborze opcji instalacji należy zaznaczyć wszystkie podpunkty. Dzięki temu zostaną zainstalowane niezbędne sterowniki i oprogramowanie do zarządzania punktem dostępowym.

5. Konfiguracja

Centrala sieci

Po uruchomieniu programu zarządzającego Intel My WiFi Technology można wygodnie włączać i wyłączać funkcję »My WiFi«. Za pomocą interfejsu ustala się m.in. prawa dostępu do swojej lokalnej sieci.

6. Bezpieczeństwo

Kodowanie

Pomyślano również o bezpieczeństwie takiej sieci. Sterownik obsługuje kodowanie połączenia bezprzewodowego – także za pomocą bezpiecznego standardu WPA2 PSK.

7. Połączenie

Komfort łączenia

Oczywiście wcześniej można określić sposób podłączania nowych urządzeń do sieci: dla każdego urządzenia ręcznie bądź za pomocą technologii WiFi Protected Setup (WPS), czyli połączenie “na naciśnięcie guzika”, o ile mamy kompatybilny z nią sprzęt.

8. Stacja przekaźnikowa

Większy zasięg

Jeżeli chce się używać notebooka jako wzmacniacza sygnału sieci bezprzewodowej, nie jest to również problemem – laptop może znacznie zwiększyć dostępny zasięg sieci WLAN.