Wolność nie zna kabli

Korzystanie z Internetu w sypialni, odtwarzanie muzyki z komputera w gabinecie poprzez głośniki stojące w salonie lub pobieranie dodatkowych narzędzi z Sieci na konsolę jest możliwe. Jeśli tylko chcemy, możemy nawet wydrukować list na drukarce stojącej piętro wyżej, gdy my sami siedzimy z laptopem w kuchni. Wszystko to osiągniemy dzięki nowoczesnej sieci domowej. Od kiedy prawie wszystkie urządzenia, począwszy od telewizorów przez automatyczne sekretarki i telefony komórkowe aż do zewnętrznych dysków twardych, są wyposażane w funkcje sieciowe, można to zrobić całkiem łatwo! CHIP pokaże, jak zbudować taką sieć oraz jak ją potem obronić przed hakerami.
Wolność nie zna kabli
Wolność nie zna kabli

WLAN: Najwyższa szybkośćw standardzie n

Centrum domowej sieci stanowić będzie zwykły ruter. Chociaż możemy użyć też jednego ze starszych modeli, najnowsze urządzenia obsługujące standard 802.11n będą lepszym wyborem, jeśli chcemy korzystać z szybkiego Internetu i przesyłać wideo w jakości HD. Kupując taki ruter, sprawdźmy, czy na opakowaniu znajduje się symbol “n”. Starsze, a co za tym idzie tańsze rutery, zwykle wyposażone w moduły obsługujące standard 802.11g, oferują transfer na przyzwoitym poziomie 54 Mb/s. Niestety, tylko teoretycznie. W praktyce szybkość przesyłania danych nie przekracza 15 Mb/s z powodu interferencji spowodowanych sygnałami z innych źródeł, grubych ścian czy urządzeń Bluetooth.

CHIP poleca ruter WRT610N produkowany przez firmę Linksys (około 590 zł). Ten ruter umożliwia szybkie przesyłanie danych bezprzewodowo, nawet wtedy, gdy kilka sieci WLAN sąsiaduje ze sobą na małym obszarze. Sekret polega na tym, że WRT610N działa równocześnie w dwóch pasmach: 2,4 GHz dla urządzeń konwencjonalnych i 5 GHz, które doskonale odpowiada potrzebom przesyłania strumieniowego filmów w jakości HD.

Gdy wybieramy ruter, należy również uwzględnić warunki panujące w miejscu, w którym chcemy stworzyć sieć. Sieci 5 GHz sprawują się świetnie, jeśli urządzenia znajdują się dość blisko siebie oraz nie oddziela ich więcej niż jedna, maksymalnie dwie ściany. W pozostałych przypadkach lepsza jest częstotliwość 2,4 GHz.

Właściciele notebooków wyposażonych w najnowszą wersję platformy Centrino ze zintegrowaną siecią bezprzewodową typu “n” nie potrzebują dodatkowych urządzeń sieciowych, żeby móc w pełni korzystać z sieci WLAN 5 GHz. Użytkownicy innego sprzętu muszą zaopatrzyć się w odpowiednie adaptery, takie jak na przykład WRT610N firmy Linksys (170 zł).

By sieć działała bezproblemowo, należy zadbać o odpowiednią lokalizację rutera. Połączenia będą najlepsze, jeśli zamontujemy ruter na ścianie, najwyżej jak to możliwe, a jednocześnie możliwie daleko od komputera lub innych urządzeń, które emitują silne pole elektromagnetyczne.

W przypadku sieci 2,4 GHz źródłem największych interferencji są urządzenia Bluetooth i kuchenki mikrofalowe, które działają w tym samym paśmie częstotliwości. Nie musimy zwracać specjalnej uwagi na ustawienie anteny, ponieważ nowoczesne urządzenia są wyposażone w wiele wewnętrznych anten. Rekomendowany przez CHIP-a ruter korzysta z technologii MIMO (Multiple Input Multiple Output – Wiele Wejść Wiele Wyjść).

Gdy ruter zostanie zamontowany, można przystąpić do jego konfiguracji, którą opiszemy na przykładzie wspomnianego wcześniej urządzenia firmy Linksys. Zaczynamy od uruchomienia strony konfiguracji w przeglądarce internetowej. Standardowy adres tej strony to “192.168.1.1”. Następnie podajemy login i hasło (domyślnie jedno i drugie brzmi “admin”). Wybieramy »PPPoE« i w ramce »Internet connection type«, w polach »User name« i »Password«, wprowadzamy własne dane dostępowe do Internetu.

Teraz możemy zająć się ustawieniem zabezpieczeń naszej sieci WLAN. Ruter firmy Linksys oferuje bezpieczną konfigurację sieci Wi-Fi (WiFi Protected Setup). Zaletą tego rozwiązania jest możliwość łączenia kompatybilnych urządzeń z istniejącą siecią poprzez wciśnięcie jednego przycisku. Aby jednak mieć możliwość samodzielnego określenia SSID naszej sieci, musimy tę usługę na krótki czas wyłączyć. W tym celu należy przejść do sekcji »Wireless Devices« i kliknąć »Manual«. W polu »Network name« podajemy dwie nowe nazwy dla sieci bezprzewodowych: jedną dla sieci 5 GHz, drugą dla 2,4 GHz. Konfigurację zapisujemy, wybierając »Save Settings«. Teraz możemy już ponownie aktywować automatyczną funkcję »Wi-Fi Protected Set up«.

Aby być pewnym, że nikt niepowołany nie wśliźnie się do naszej sieci, musimy ją dokładnie zabezpieczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie WPA2 z szyfrowaniem transmisji w standardzie AES. W tym celu wybieramy »Wireless Security« i w sekcji »Security Mode« zaznaczamy opcję »WPA2 Personal«. Następnie w polu »Encryption« wybieramy »AES«, a w polu »Passphrase« wpisujemy hasło, które powinno składać się z co najmniej 20 znaków, w tym wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Zapisujemy konfigurację, klikając »Save Settings«. Pora zwrócić uwagę na hasło dostępu do rutera, które będzie chronić go przed możliwością zmiany ustawień przez osoby niepowołane. Przechodzimy do zakładki »Administration« i klikamy »Management«, gdzie w polu »Router Password« wprowadzamy nowe hasło. Jeszcze raz klikamy »Save Settings« – i gotowe!

HomePlug: Przewód elektryczny zamiast WLAN

W starych budynkach z grubymi ścianami albo blokach z wielkiej płyty ujawniają się ograniczenia sieci radiowych. Dobrą alternatywą może być wówczas połączenie komputerów poprzez instalację elektryczną. Niebagatelną zaletą takiego rozwiązania jest to, że wszystkie kable już zostały położone, musimy tylko zastosować odpowiednie adaptery sieciowe. Osiągany w tych sieciach transfer na poziomie 200 Mb/s w zupełności wystarczy do oglądania filmów w jakości HD oraz przesyłania dużych ilości danych.

Instalacja takich urządzeń jest bardzo prosta: należy włożyć wtyczkę w gniazdko naszej domowej instalacji elektrycznej oraz połączyć adapter z komputerem za pomocą kabla Ethernet. Dzięki przyjaznemu kreatorowi konfiguracja takiej sieci zajmie tylko kilka minut. Podczas instalacji czyhają na nas jednak dwie małe pułapki. Po pierwsze urządzenie działa wyłącznie w ramach jednego obwodu elektrycznego. Jeśli chcielibyśmy uzyskać połączenie pomiędzy mieszkaniami, nawet w tym samym budynku, będziemy musieli zastosować zwykłe połączenie LAN. Drugi problem tkwi w samych gniazdkach. Zwykle adaptery Powerline wymagają odrębnego gniazdka, a gdy są podłączone poprzez rozgałęziacz, znacznie spada szybkość przesyłania danych.

Nie dotyczy to rekomendowanego przez nas urządzenia dLAN 200 AVplus firmy devolo (około 380 zł). Zestaw zawiera dwa adaptery HomePlug – obydwa są wyposażone w gniazdko. Szyna danych jest ekranowana, więc do urządzenia możemy podłączyć nawet wiele rozgałęziaczy, nie powodując zmniejszenia szybkości transferu. Można też połączyć WLAN i HomePlug, co przyda się podczas tworzenia połączeń między pomieszczeniami oddzielonymi grubymi ścianami, np. dwoma pokojami rozdzielonymi ścianą nośną, która uniemożliwia komunikację radiową. Połączenie między nimi jest wówczas realizowane przy użyciu instalacji elektrycznej, a w pozostałych miejscach możemy korzystać z uroków bezprzewodowej sieci WLAN.

NAS: Dysk w roli serwera

Dotychczas fotografie, filmy i MP3 przechowywane były głównie w komputerach. Dziś funkcję serwerów służących do magazynowania takich treści przejęły urządzenia NAS (Network Attached Storage). Korzystając w domu z sieci bezprzewodowej, mamy zdalny dostęp do wszystkich przechowywanych na dyskach NAS plików. Polecamy serwer Synology DS 109j (około 600 zł). Oprócz tego potrzebny będzie dysk twardy. W tym przypadku rekomendujemy energooszczędny dysk Western Digital Caviar Green  D10EADS o pojemności 1 TB (około  300 zł).

Mimo że dysk jest cały czas w stanie gotowości, zużywa niewiele energii: nawet przy pełnym obciążeniu pobiera tylko 12 watów. To mniej niż w przypadku starych telewizorów działających w trybie stand-by. Aby przygotować urządzenie do pracy, trzeba podłączyć komputer i zainstalować oprogramowanie firmy Synology. Sama instalacja jest prosta. Należy uruchomić kreator, wybrać urządzenie NAS z listy i kliknąć »Zarządzanie«. Po tej operacji w przeglądarce otworzy się strona umożliwiająca konfigurację dysku NAS. Pole na hasło pozostawiamy puste, klikamy »Login«. Od razu po uruchomieniu urządzenie Synology jest przygotowane do wykonywania większości zadań. Serwery mediów są skonfigurowane i pracują, udostępniając muzykę, filmy i zdjęcia. Jeżeli słuchamy muzyki za pośrednictwem iTunes, możemy również aktywować Server iTunes. W tym celu należy zaznaczyć w menu »Aplikacje | iTunes | iTunes« opcję »Uruchom serwis iTunes«.

Teraz przystępujemy do ustawienia trybu stand-by. W menu »System« wybieramy »Zarządzanie energią«, a następnie określamy, że zatrzymanie dysku twardego powinno nastąpić po bezczynności trwającej 30 minut – żeby uniknąć sytuacji, gdy dysk jest usypiany podczas krótkich przerw w pobieraniu multimediów. Warto też sprawić, żeby nocą dysk NAS był całkiem wyłączany. W tym celu wystarczy skorzystać z opcji »Zaplanowane włączenie« oraz  »Zaplanowane wyłączenie«.

Aby mieć pewność, że dostęp do zasobów uzyskamy bezpośrednio z poziomu Eksploratora Windows, po uruchomieniu kreatora Synology wybierzmy opcję »Mapuj dysk«. Potem wskazujemy potrzebny zasób i klikamy »Dalej«. Jako nazwę użytkownika wpisujemy “admin” i potwierdzamy ją, wybierając »Dalej | Zamknij«. Od tego momentu można wygodnie przenosić dane na dysk NAS.

Telewizja: Pliki wideo w sieci domowej

Pora zintegrować telewizor z siecią WLAN tak, aby uzyskać dostęp do plików wideo, które przechowujemy na dysku NAS. Konfigurację pokażemy na przykładzie urządzenia, które charakteryzuje się doskonałą oszczędnością energii – czyli UE40B7090 firmy Samsung (około 7000 zł). Może ono zostać rozbudowane o adapter sieci WLAN (Samsung WIS09ABGN, około 300 zł). Najnowsze telewizory, np. nowe modele Philipsa, mają już wbudowany moduł WLAN. Jeżeli nasz telewizor został wyposażony w gniazdko Ethernet, najlepszym rozwiązaniem będzie podłączenie go do naszej sieci za pomocą systemu HomePlug. W przypadku telewizorów Samsunga pierwszym krokiem do połączenia z siecią będzie podłączenie modułu WLAN do wolnego portu USB w telewizorze. Teraz w menu telewizora w pozycji »Ustawienia | Typ sieci«  ustawiamy parametr »Bezprzewodowa«, po czym przystępujemy do skonfigurowania dostępu do naszej sieci domowej. W menu »Ustawienia wejścia«, w polu »Wybierz sieć«, zobaczymy wszystkie wykryte sieci działające w pasmach 2,4 GHz oraz 5 GHz – wybieramy właściwą i w polu »Klucz« wprowadzamy hasło dostępu do naszej sieci WLAN. Konfiguracja przebiega szybciej, jeśli użyjemy mechanizmu WiFi Protected Setup, który pozwala sprowadzić całą konfigurację do podania kodu PIN. Niestety, żebyśmy mogli skorzystać z takich ułatwień, obydwa urządzenia muszą obsługiwać tę niezbyt popularną funkcję.

Teraz skonfigurujemy zdalny dostęp przez sieć do multimediów składowanych na dysku NAS. W przypadku wspomnianego już rutera firmy Linksys wybieramy menu »Sieć bezprzewodowa | Podstawowe ustawienia sieci bezprzewodowej«. Następnie wciskamy przycisk »Media P« na pilocie TV, aby wyświetlić podłączone do naszej sieci urządzenia NAS na ekranie telewizora i ustawiamy interesującego nas NAS-a jako źródło materiałów wideo, używając w tym celu czerwonego przycisku funkcyjnego.

Jeżeli nasz telewizor nie jest wyposażony w port Ethernet i nie potrafi samodzielnie odtwarzać plików multimedialnych, użyjmy Netgear Digital Entertainer HD EVA8000 (około 1300 zł). Urządzenie może być podłączone do telewizora poprzez złącze HDMI lub SCART i samo łączy się z serwerem NAS drogą radiową.

Taki dostęp do muzyki, plików wideo i zdjęć jest bardzo szybki i nie wymaga żadnych konfiguracji poza konfiguracją sieci WLAN, która ogranicza się do skorzystania z prostego kreatora. Aby odszukać pliki wideo, zdjęcia i muzykę w zasobach media serwera, należy wcześniej uaktualnić bazę danych urządzenia EVA8000. W tym celu w głównym menu odtwarzacza wybieramy »Więcej | Administracja«, a następnie »Pełne skanowanie plików medialnych«. Żeby później dodać kolejne pliki, przeprowadźmy skanowanie przyrostowe (»Więcej | Szybkie przeszukiwanie«). Oprócz plików, które znajdują się w zasobach NAS,  EVA8000 odtwarza pliki wideo z YouTube.

Radio: Internetowy odbiornik

Nareszcie! Muzyka bez reklam. Dzięki polecanemu w artykule urządzeniu uzyskamy dostęp nie tylko do prawie wszystkich stacji radiowych na świecie, ale również do plików MP3 poprzez sieć WLAN. Noxon iRadio (około 800 zł) wyposażono w głośnik – aplikacja może zostać skonfigurowana bardzo szybko. W celu konfiguracji należy wcisnąć na pilocie przycisk »Setup« znajdujący się nad przyciskiem »Mute«. W następnym menu trzeba zaznaczyć »Network wizard« i wybrać odpowiednią sieć bezprzewodową z wyświetlonej listy. Po wprowadzeniu klucza WPA decydujemy się na standardowe ustawienia serwera proxy  oraz konfigurację IP. W głównym menu znajdziemy nasz dysk NAS z całą zawartością audio.

Od tego momentu można śmiało odtwarzać wszystkie pliki multimedialne poprzez perfekcyjną sieć domową. Bez względu na to, w którym pokoju się znajdujemy.

Pilot wielofunkcyjny

Aby nasz multimedialny dom funkcjonował perfekcyjnie, potrzebujemy jeszcze jednej rzeczy: uniwersalnego pilota do wszystkich urządzeń. Żeby nie trzeba było ruszać się z fotela, gdy chcemy cieszyć się naszymi plikami multimedialnymi. Wybierzmy więc takie urządzenie, które obsłuży dużą bazę w komputerze, bez konieczności korzystania ze skomplikowanego programu. Takim urządzeniem jest Logitech Harmony 1100 (około 2000 zł), w którym wszystkie czynności wykonujemy za pośrednictwem ekranu dotykowego, gdzie wyświetlane są odpowiednie informacje. Na przykład możemy użyć jednego przycisku, by równocześnie włączyć telewizor, przełączyć go na kanał AVC, uruchomić odtwarzacz DVD i rozpocząć odtwarzanie włożonej do niego płyty CD!