8 lat czekania na ScummVM 1.0.0

Minęło 8 lat od pierwszej edycji ScummVM (maszynki pierwotnie zaprojektowanej do uruchamiania gier napisanych w skryptowym języku SCUMM – Script Creation Utility for Maniac Mansion). Dokładnie 15 listopada 2009 pojawiła się długo wyczekiwana, finalna werja 1.0.0 ScummVM.

Nic nie widać w okienku o rozdzielczości 320x200? Powiększ je 3x i delektuj się (przymykając oczy na niedostatki grafiki) retroprzygodówką.

Nic nie widać w okienku o rozdzielczości 320×200? Powiększ je 3x i delektuj się (przymykając oczy na niedostatki grafiki) retroprzygodówką.

ScummVM rozrósł się od tego czasu do nieprawdopodobnych rozmiarów. To już nie tylko maszynka do uruchamiania, odświeżania (zobacz: lista filtrów i efektów graficznych) i podbijania rozdzielczości starych hitów LucasArtsów (Maniac Mansion, Zak McKracken, Indiana Jones, Monkey Island, Loom, Day of the Tentacle, Sam & Max, Full Throttle, The Dig). Zadziałają także bestsellery Adventuresoftu i Horrorsoftu (chociażby Elvira, Simon the Soccerer, The Febble Files) oraz jakże specyficzne i zabawne przeboje Coktel Vision (Goblinsy, Woodroof, Ween, Bargon Attack). A na deser kolekcja Revolution Software (Beneath a Steel Sky, I i II Broken Sword, Lure of the Tempress), a także cudeńka Sierry (King’s Questy, pierwszy Larry, Police i Space Questy). ScummVM pozwala także uruchomić nieco mniej znane (ale równie smaczne): Cruise for a Corpse, Discworld, Flight of the Amazon Queen, Future Wars, Kyrandię, tudzież szaloną jak opowiadania Harlana Ellissona przygodówkę I Have No Mouth, and I Must Scream.

Przygody Joe Kinga powinny dumnie stać na półce tuż obok serii Monkey Island. Do pobrania za free na stronie ScummVM.org

Przygody Joe Kinga powinny dumnie stać na półce tuż obok serii Monkey Island. Do pobrania za free na stronie ScummVM.org

Aby ta wyliczanka nie była zupełnie na próżno radzę sięgnąć po adres www.scummvm.org, gdzie można znaleźć pełne wersje świetnego Beneath a Steel Sky (czasami ponurego jak stalowe niebo, czasem kąśliwie dowcipnego), Flight of the Amazon Queen (świetna fabuła, masa dobrej zabawy), kusząca Lure of the Temptress, jak i coś dla wielbicieli mocnych wrażeń – Drasculę.