Alternatywne WiFi – konkurencja dla sieci 3G

Jak już wiemy, 8 02.11n jest już oficjalnym standardem transmisji danych WiFi. Dzięki temu, firma Ruckus Wireless, dostawca rozwiązań opartych na technologii WiFi, planuje stworzyć bezprzewodową, szerokopasmową alternatywę dla łączności 3G. Kompleksowe rozwiązanie o nazwie “Wireless Broadband Access” (WBA) opiera się na stabilnej platformie WiFi, która nie wymaga licencjonowania radiowych częstotliwości, w odróżnieniu od 3G, podczas procesu generowania bezprzewodowego dostępu do sieci dla użytkowników.
WiFi w standardzie 802.11n może być konkurencją dla telefonii komórkowej trzeciej generacji
WiFi w standardzie 802.11n może być konkurencją dla telefonii komórkowej trzeciej generacji

– Standardowe rozwiązania nie są już wystarczające – twierdzi Bart Burstein, wiceprezes ds. rozwoju biznesowego firmy Ruckus Wireless. – Naziemne połączenia stają się zbyt kosztowne, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszty instalacji i miesięcznego abonamentu – dodaje. Rozwiązanie WBA pozwoli natomiast dostawcom Internetu oferować skalowalne i stabilne połączenie internetowe przy zaledwie 20 procentach kosztów uruchomienia sieci WiMAX.

W porównaniu z typowymi routerami WiFi, które rozpraszają sygnał w z góry ustalonym zakresie, sygnał “Smart WiFi” jest niezwykle bezpośredni i ukierunkowany, “jak skoncentrowane światło”. Co ważne, antena takiego rozwiązania może wykryć lokalizację urządzenia, nawet jeśli ono się przemieszcza. Burstein zauważa, że jeśli coś będzie blokowało ścieżkę sygnału do urządzenia, rozwiązanie samo znajdzie drogę na obejście tego problemu.

W kwestii zakresu, szybkości i przenikliwości, WBA również może spokojnie konkurować z obecnymi na rynku rywalami, twierdzi Burstein.