Bezpłatne narzędzia

Podstawowe zastosowanie tej aplikacji to zgrywanie oraz konwertowanie muzyki z płyt CD-Audio. Aby uprościć sobie pracę (żmudne wpisywanie nazw utworów i wykonawców), korzystamy z internetowych baz danych, z których CDex pobiera niezbędne informacje. Zaczynamy od kliknięcia ikony »Ustawienia«. Na zakładce »Internetowa CDDB« wpisujemy adres email w pole »Twój adres e-mail«. Umieszczamy w napędzie płytę CD-Audio i klikamy ikonę »Pobierz info o Albumie z internetowej CDDB«. Aplikacja uzupełni dane. Aby rozpocząć kopiowanie muzyki, klikamy ikonę »Kopiuj i kompresuj«.
CDex

CDex

Programowa nagrywarka CD-Audio

Domyślnie utwory zapisywane są w folderze »Moje dokumenty | My Music | MP3«. Katalogi docelowe zmienimy w ustawieniach aplikacji na zakładce »Nazwy plików«. Program obsługuje informacje o plikach MP3, czyli tkw. tagi w standardzie ID3 V1 oraz V2.

Porada:

Aplikacja pozwala nam również nagrywać muzykę za pośrednictwem wejścia audio (»Narzędzia | Nagraj z wejścia Analog in«). Możemy wykorzystać tę opcję do zgrywania utworów z taśm magnetofonowych i płyt gramofonowych.


Info: cdexos.sourceforge.net

Double Commander

Double Commander

Potężny menedżer plików

Korzystanie z Eksploratora Windows to droga przez mękę w przypadku, gdy chcemy szybko skopiować, przenieść lub skasować plik. Double Commander radzi sobie z tym doskonale, nie irytując użytkownika skomplikowaną i wyjątkowo niewygodną obsługą. Za pomocą dwóch okien oraz dodatkowych kart, podobnych do tych, które znamy z przeglądarek internetowych, możemy przeglądać foldery, kopiować i usuwać pliki. Aplikacja obsługuje popularne archiwa w formacie ZIP, RAR oraz wiele innych.

Porada 1:

W funkcji wyszukiwania »Command | Search« znajdziesz dużo więcej niż konkretne nazwy plików, m.in. katalogi lub rodzaje formatów. Aplikacja umożliwia przeszukiwanie dokumentów pakietu Office pod kątem słów kluczowych: nie musisz otwierać takiego pliku – wystarczy, że podasz szukane słowo i klikniesz »Search«. Program przeszukuje wszystkie pliki w określonym katalogu, uwzględniając podkatalogi.

Porada 2:

Double Commander to program przyjazny dla posiadaczy notebooków – do każdego polecenia w programie dotrzemy dzięki skrótowi klawiaturowemu, bez pomocy myszy. Opis wszystkich skrótów znajduje się w menu »Help | Keyboard«.


Info: doublecmd.sourceforge.net

Imagine

Imagine

Wszechstronne narzędzie dla fotografa

Wyobraź sobie lekką i prostą w obsłudze przeglądarkę zdjęć mającą sporo dodatkowych funkcji. Narzędzie nie tylko wyświetla zdjęcia, ale również oferuje wiele opcji edycji, takich jak filtry, zmiana koloru oraz efekty specjalne. Za pomocą Imagine można również robić zrzuty ekranu.

Porada:

W przypadku gdy pasek narzędzi nie odpowiada twoim potrzebom, możesz go skonfigurować według własnych upodobań – w tym celu wybierz »Options | Settings | Toolbar«.


Info: nyam.pe.kr

CleverCleaner

CleverCleaner

Pan sprzątający

CleverCleaner to mały program napisany w języku Java, szybko i skutecznie oczyszczający dysk twardy ze śmieci. Narzędzie usuwa foldery tymczasowe oraz uszkodzone pliki. Ponadto kasuje pliki tworzone przez przeglądarki internetowe, takie jak cookies czy logi historii odwiedzanych stron WWW.

Porada:

Jeżeli chcesz usunąć z dysku pliki inne niż domyślnie zdefiniowane, wystarczy dodać żądany format w menu »Options | Advanced«.


Info: clevercleaner.esite.ch

RocketLauncher

RocketLauncher

Szybki start

Gdy włączasz komputer po przyjechaniu do pracy, czekasz całe wieki, aż wszystkie programy z autostartu się uruchomią. RocketLauncher pozwala nam zdecydować, jakie programy i w jakiej kolejności mają się uruchamiać w trakcie startu komputera. Możemy również określić godzinę, o której dana aplikacja ma być uruchomiona.

Porada:

Aby dodać nową aplikację oraz określić czas jej uruchamiania, kliknij w menu programu »Add/new« i wybierz opcję »Add a new application to start at a specific time«.


Info: rcktlnchr.sourceforge.net

Uaktualnienia

Zawsze na czasie: tu zamieszczamy informacje o najnowszych kompilacjach programów i ich nowych funkcjach oraz o ciekawych projektach freeware.

iTunes 9.0

Nowa wersja biblioteki muzycznej iTunes umożliwia aktualizację oprogramowania 3.1 do iPhone’a i iPoda touch. Program został też wyposażony w odświeżony interfejs i potrafi automatycznie tworzyć listy odtwarzania dostosowane do twoich upodobań.
Info: apple.com/itunes

Virtualbox 3.0

Za pomocą nowego VirtualBoksa możesz teraz uruchomić jednocześnie więcej niż jedną wirtualną maszynę. Wersja 3.0 obsługuje aplikacje wykorzystujące zestaw funkcji z rodziny OpenGL 2.0 i Direct3D.
Info: virtualbox.org

Sunbelt Personal Firewall

Sunbelt Personal Firewall

Narzędzie miesiąca

Zapora sieciowa

Aplikacja jest niezbędna, jeżeli nasz komputer jest połączony z Internetem za pośrednictwem stałego łącza (DSL, ISDN) lub Wi-Fi. W menu programu w zakładce »Ataki« możemy zdefiniować rodzaj ochrony, jaki nas interesuje. Początkującym użytkownikom radzimy nie aktywować funkcji »Włącz ochronę systemu«, gdyż wymaga to wiedzy na temat uruchamianych procesów. Po dokonaniu takiego wyboru musimy zdecydować, które z programów mogą transmitować dane, a które powinny być blokowane. Na zakładce »WWW« zdefiniujemy, jakiego rodzaju skrypty (potencjalnie niebezpieczne elementy stron WWW) mają być blokowane – do wyboru mamy JavaScript, VBScript lub ActiveX.

Porada: Program został wyposażony w moduł pozwalający filtrować zawartość wyświetlanych stron WWW i blokować wyświetlanie reklam. Aby okna pop-up nie były wyświetlane, na zakładce »WWW« zaznaczamy opcję »Blokuj okna pop-up i pop-under«. Możemy tymczasowo zezwolić na wyświetlanie okien z reklamami, naciskając odpowiednią kombinację klawiszy (domyślnie: [Windows] + [P]).
Info: sunbeltsoftware.com

Semsix

Semsix

Muzyka ze strony

Semsix to webowy odtwarzacz multimedialny, który przeszukuje zasoby audio i wideo takich portali, jak YouTube czy MyVideo. Umożliwia on wyszukiwanie według albumów lub artystów. Po znalezieniu utworu aplikacja wyświetli po lewej stronie listę pozycji spełniających kryteria wyszukiwania.

Porada:

Aby mieć dostęp do listy odtwarzania nawet z innego komputera, kliknij ikonę globusa poniżej listy i skopiuj adres URL, a następie wyślij go emailem do znajomego lub na własny adres.

Info: semsix.com

Readability

Readability

Szukając tekstu

Na niektórych stronach WWW naprawdę trudno dotrzeć do treści dotyczących meritum. Migające banery, animacje itp. częstokroć na tyle odwracają naszą uwagę, że zapominamy, co właściwie na stronie chcieliśmy przeczytać. Dzięki Readability wydobędziesz ze stron WWW to, co najważniejsze, i jak na talerzu dostaniesz samą treść.

Porada:

Chcesz przekonwertować czytany artykuł do pierwotnej formy? Wystarczy kliknąć w lewym górnym rogu przycisk »Reload«.

Info: lab.arc90.com/experiments/readability

APNOTI

APNOTI

Oszczędzaj i kupuj

Ceny w serwisie Amazon idą w górę, to znów spadają. Gdy chcesz w związku z tym nieco zaoszczędzić, Apnoti zdecydowanie to ułatwi. Po zarejestrowaniu się możesz obserwować wahania cen produktów i w odpowiednim momencie wykorzystać okazję.

Porada:

Cały proces dodawania przedmiotów do listy obserwowanych jest, jak twierdzą twórcy serwisu, dużo prostszy niż nawigowanie po zakładkach IE lub Firefoksa. Wystarczy wskazać przedmiot i kliknąć »Monitor product«.

Info: apnoti.com

Movavi Online

Movavi Online

Konwertowanie filmów

Bezpłatne rozwiązanie online przeznaczone do konwersji filmów. Na stronie możemy konwertować filmy do większości znanych formatów, np.  MP4, MPEG, AVI, FLV i 3GP.

W jednej chwili przesłac na stronę możemy pięć plików o maksymalnej objetośći 100 Mb.

Porada:

Ponieważ samo pobranie pliku lub plików oraz konwersja może potrwać dłuższą chwilę, ustawmy powiadomienie emailem o wykonaniu zadania, klikając w trakcie ładowania opcję »Click here to receive result by email«.

Info: online.movavi.com

Virtual hairstyles

Virtual hairstyles

Wirtualna przymierzalnia

Ze względu na proponowane rozwiązania strona adresowana jest głównie do kobiet. Dzięki serwisowi każda czytelniczka CHIP-a będzie mogła sprawdzić, jak prezentuje się w najbardziej wymyślnej fryzurze, jaką tylko może sobie wyobrazić!

Porada:

Wybierz swoje zdjęcie z własnych zasobów, klikając na stronie »Przeglądaj« i w kolejnym kroku kliknij »Upload«. Dopasuj rozmiar zdjęcia do fryzury, klikając »Your Picture« lub zmień rozmiar fryzury, wybierając »Hairstyle«.

Info: hairstyles.knowage.info

360cities

360cities

Serwis miesiąca

Panoramiczne miasta

Serwis zawiera 360 miast uwiecznionych na panoramicznych zdjęciach. Doskonale sprawdza się np. podczas przygotowań przed wycieczką.

Porada: Klikając prawym przyciskiem myszy na zdjęcia, otworzymy menu kontekstowe, tu możemy wybrać jeden z pięciu modeli widzenia obrazu.
Info: 360cities.net