Firefox 3.6 beta – pierwszy test

Mozilla zawsze z rozmachem numerowała kolejne wersje Firefoksa.  Tym razem to raptem przesunięcie cyferki o jedno oczko. Czy to oznacza, że zmiany są kosmetyczne? Niezupełnie.
Premiera Firefoksa 3.6 wciąż przed nami, póki co musimy się zadowolić łataniem wersji 3.5
Premiera Firefoksa 3.6 wciąż przed nami, póki co musimy się zadowolić łataniem wersji 3.5

Interfejs
Firefoksa możemy teraz łatwo przebrać w nowe szaty

Firefoksa możemy teraz łatwo przebrać w nowe szaty

Bez wątpienia, pierwszą nowinką, która zwróci uwagę większości użytkowników jest system skórek nazwany “lekkie motywy”.

Każda z nich to pakiet obrazków, który jest wykorzystywany jako tło do pasków narzędziowych i czcionek. Aby wypróbować tę funkcję trzeba odwiedzić niedawno otwartą sekcję w dziale dodatków do przeglądarek. Każdy motyw możemy podejrzeć przed instalacją, najeżdżając na niego kursorem. Motywami zarządzamy tak, jak dotychczas, klikając na “Narzędzia” a następnie “Dodatki”.

Kolejna nowość to podgląd miniatur przeglądanych kart. Z niezrozumiałych przyczyn w wersji testowej jest on domyślnie wyłączony. Należy więc wpisać w pasku adresu Firefoksa komendę “about:config”, a następnie znaleźć opcję “browser.ctrlTab.previews” i ustawić wartość przy niej na “True”. Co to zmienia? Od tej pory, jak będziemy zmieniać karty poprzez skrót klawiaturowy “Ctrl+Tab” zobaczymy ich miniatury, na wzór “Alt+Tab” z Windows Vista i 7. Z kolei skrót “Ctrl+Shift+Tab” ładuje wszystkie otwarte karty i pozwala tekstowo je przeszukiwać, co może się przydać szczególnie tym osobom, które lubią mieć otwarte kilkanaście a nawet kilkadziesiąt stron równocześnie.

Same karty po otwarciu z poziomu hiperłącza otwierają się obok aktywnej karty, zamiast na samym końcu. Mechanizm ten już od jakiegoś czasu wprowadziły Chrome i Opera.

Pogląd kart bazuje na pomyśle z Windows Vista

Pogląd kart bazuje na pomyśle z Windows Vista

Firefox 3.6 to też nowy odtwarzacz klipów umieszczonych w standardzie HTML 5. Teraz, by uzyskać podgląd na pełnym ekranie, wystarczy kliknąć na filmik prawym klawiszem i wybrać odpowiednią opcję.

Dla zaawansowanych użytkowników

Firefox 3.6 to też dwie nowe karty konfiguracyjne. Pierwsza z nich, “about:support” może się przydać w diagnostyce przeglądarki. Wyświetla ona jej wersję, zmienione ustawienia aplikacji z domyślnych oraz zainstalowane rozszerzenia i wtyczki. Raport przedstawiony jest w łatwej do skopiowania formie, dzięki czemu możemy się z nim podzielić w rozmowie przez komunikator czy emailu. Druga, to about:memory, która po prostu wyświetla aktualne zużycie pamięci przez Firefoksa.

Wersja rozwojowa Firefoksa jest teraz zgodna ze standardem wyświetlania czcionek Web Open Font Format, dzięki któremu przeglądanie Internetu ma być wydajniejsze. Nie obyło się też bez usprawnień w TraceMonkey, czyli mechanizmie odpowiedzialnym za uruchamianie skryptów JavaScript, co również pozytywnie wpłynęło na wydajność aplikacji.

Firefox 3.6 a Windows 7
Podgląd otwartych kart w Windows 7 nie działa.

Podgląd otwartych kart w Windows 7 nie działa poprawnie

Zgodnie z zapowiedziami, najnowszy produkt Mozilli lepiej integruje się z Windows 7. Niestety, wersja testowa jest daleka od doskonałości. Podgląd otwartych kart z poziomu Paska Zadań działa niepoprawnie, wyświetlając tylko część miniatur. Nie znajdziemy też Jump List. Właściwie jedyny element, który działa poprawnie, to pasek postępu w miniaturze ikony Firefoksa

Wydajność

Czas na wyniki pierwszych testów wydajnościowych. Jako konkurencyjny produkt, do porównania, wybraliśmy Chrome’a. Oto, jak ukształtowały się wyniki:

Firefox 3.6 beta 1

Chrome 3.0.195.27

Sunspider

1052,2 ms

535,4 ms

V8 Benchmark

Nie udało się ukończyć

3513 pkt

GUIMark HTML 4

15,03 fps

13,56 fps

Jak widać, jest dużo lepiej, ale wciąż wiele do zrobienia. Chrome wygrywa, jeśli chodzi o obsługę aplikacji webowych, zaś Firefox tylko nieznacznie wydajniej renderuje dynamiczne witryny HTML.

Na szczęście to nie jest ostatnia wersja rozwojowa przed premierą finalnego Firefoksa 3.6. Na serwerach Mozilli pojawiają się pierwsze kompilacje, opisane jako “beta2”, co sugeruje, że testy jeszcze będą się długo odbywać. Firefox 3.6 beta 1 to krok w dobrym kierunku, ale wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia.

Stabilną wersję Firefoksa pobierzesz z naszego portalu. Wersję testową z witryny producenta.