Polskie złoto i brąz na Word Cyber Games 2009

Polscy zawodnicy odnieśli sukces: zdobyli dwa medale podczas rozgrywanych w chińskim Chengu finałów WCG, trwającej cztery dni olimpiady sportów elektronicznych. Jest to najlepszy występ biało-czerwonych w historii World Cyber Games.
Polskie złoto i brąz na Word Cyber Games 2009

Finały WCG odbyły się w dniach 11-15 listopada i przyciągnęły 600 zawodników z 65 krajów, którzy toczyli boje w 12 grach. W pięciu z nich udział wzięli Polacy. Aż w dwóch – grze FIFA 09 oraz Counter-Strike 1.6, polscy zawodnicy stawali na podium. W rywalizacji medalowej Polacy jako reprezentacja narodowa zajęli siódme miejsce. Liderami zostali Koreańczycy (trzy złote, dwa srebrne oraz trzy brązowe medale). Zawody obserwowało 82 tys. widzów i 600 dziennikarzy.

Turniej FIFA 09 zakończył się w sobotę 14 listopada. Walka była bardzo wyrównana, ponieważ do Chin zjechała czołówka najlepszych zawodników z całego świata. Piotr “Pio_” Zajkowski wywalczył brąz po zaciętych rozgrywkach grupowych i finałowych. I miejsce zajął Niemiec – Chris “ChrissyB” Bullard.

Jeszcze większe emocje towarzyszyły finałowym rozgrywkom w grze Counter Strike 1.6. Again – zespół biało-czerwonych, w skład którego weszli Filip “Neo” Kubski, Łukasz “LUq” Wnęk, Wiktor “TaZ” Wojtas (kapitan drużyny), Jakub “Kuben” Gurczyński oraz Mariusz “Loord” Cybulski, rozpoczął marsz po złoto od porażki z chińską drużyną Tyllo. Kolejne pojedynki, równie wyczerpujące, były już zwycięskie. Po zaciętej walce finałowej z fińskim fnatic, Polacy podnieśli do góry ręce w euforii zwycięstwa. Za I miejsce otrzymali 35 tys. USD w gotówce oraz ponad 2000 USD w nagrodach rzeczowych. Wcześniej drużyna Again zdobyła mistrzostwo w Counter-Strike’a 1.6 podczas WCG 2006. Relacja z finałowej rozgrywki w Counter-Strike 1.6: http://www.youtube.com/watch?v=fYUYhlocHcY