Holograficzny dowód tożsamości

Nowa technologia wykorzystuje materiały holograficzne oparte na tworzywach sztucznych do zapisywania informacji w sposób praktycznie uniemożliwiający ich skopiowanie. Ponadto korzysta z holografii przestrzennej do zapisywania informacji w formacie zapewniającym większe bezpieczeństwo. Naukowcy z GE pracują nad technologią holograficzną od ponad 6 lat. Hologramy są obecnie często używane w różnych zastosowaniach związanych z identyfikatorami i kartami w celu weryfikacji ich autentyczności. Są one jednak tylko wytłoczone na powierzchni karty i mogą zostać sfałszowane. W technologii opracowanej przez GE i SABIC Innovative Plastics, hologramy zapisywane są w materiale, z którego została wykonana karta, dzięki czemu nie można jej zmodyfikować.
Holograficzny wizerunek głowy
Holograficzny wizerunek głowy

Lepiej zabezpieczone, wielofunkcyjne karty identyfikacyjne, szybsze kontrole na lotniskach, czy znacznie zmniejszone ryzyko kradzieży tożsamości – to tylko kilka z potencjalnych korzyści z zastosowania tej technologii.

Ponieważ materiały te mogą zostać utrwalone za pomocą tworzyw sztucznych, technologia może stanowić platformę nowej generacji do tworzenia rozmaitych identyfikatorów i kart, takich jak:

  • prawa jazdy i paszporty
  • dowody tożsamości
  • identyfikatory pracownicze
  • karty kredytowe 
  • potwierdzenie autentyczności towarów

– Robimy zakupy w sklepie, przechodzimy przez stanowisko kontroli na lotnisku albo pokazujemy w przychodni kartę ubezpieczenia zdrowotnego… Właściwie wszystkie nasze zwykłe, codzienne transakcje wykonywane są przy użyciu plastiku – powiedział dr Moitreyee Sinha, dyrektor laboratorium materiałów funkcjonalnych i optycznych. – Zapewnienie bezpieczeństwa naszych kart bankowych i różnych rodzajów dowodów tożsamości to kluczowa sprawa w obecnych “cyfrowych” czasach. Technologia bezpiecznych dowodów tożsamości opracowana przez GE i SABIC stanowi prawdziwy skok jakościowy, jeśli chodzi o zabezpieczenia. Kradzież tożsamości lub nielegalne wykorzystanie karty innej osoby stają się praktycznie niemożliwe – dodał.

Dr Sinha wyjaśnił również, że wykorzystanie całej objętości elementu z tworzywa sztucznego do zapisywania hologramów powoduje, że wyglądają one w wyjątkowy sposób. Takie karty stają się praktycznie niemożliwe do skopiowania. W odróżnieniu od dwuwymiarowych hologramów technologia opracowana przez GE i SABIC Innovative Plastics umożliwia zapisanie wielu hologramów w jednej plastikowej karcie. Pozwala to osiągnąć wyższy stopień zabezpieczeń i personalizacji.

– Przy użyciu naszych holograficznych tworzyw sztucznych jesteśmy w stanie zapisywać trójwymiarowe zdjęcia ludzkiej twarzy, odciski palców, a nawet tworzyć niestandardowe animacje” – dodał dr Sinha. – Możemy również kontrolować widoczność elementów, które dana osoba jest w stanie zobaczyć na karcie. Pozwoli to stworzyć różne poziomy zabezpieczeń niezbędne w rozmaitych zastosowaniach.

Pierwsze komercyjne wdrożenie tej technologii planowane jest na rok 2012.