Microsoft musi promować konkurencję przez 5 lat

Microsoft będzie promował konkurencyjne przeglądarki w Windows

Unia Europejska

W grudniu 2007 r. Opera Software skłoniła Komisję Europejską do śledztwa w sprawie wykorzystania przez Microsoft dominującej pozycji na rynku do pakietowania Internet Explorera z systemem operacyjnym Windows.

Nowy „ekran wyboru” umożliwia użytkownikom łatwy wybór i instalację alternatywnych wobec Internet Explorera przeglądarek.   – To jest zwycięstwo na rzecz przyszłości sieci. Ta decyzja oznacza także świętowanie otwartych standardów internetowych, które są istotnym składnikiem innowacji w Internecie – powiedział Jon von Tetzchner, prezes Opera Software. – Opera jest od długiego czasu w pierwszej linii walki o standardy internetowe, dzięki którym ludzie mają równy dostęp doi sieci wszędzie, o każdej porze i na każdym urządzeniu. Rezultat dochodzenia Unii Europejskiej jest w naszych oczach uhonorowaniem naszej misji – dodaje.

Po energicznym zajęciu się sprawą pakietowania w wyniku skargi Opery z 2007 r. Komisja Europejska przyjęła zobowiązanie Microsoftu do zastosowania ekranu wyboru przeglądarki, a śledztwo zostało właśnie zakończone. Decyzja dotycząca wyboru przeglądarek będzie obowiązywać przez najbliższych pięć lat, a jej przestrzeganie będzie analizowane na podstawie przeprowadzanych co pół roku przeglądów. Jak na razie, ekran wyboru będzie dostępny jedynie dla europejskich klientów. Innymi słowy, Microsoft został ostatecznie zmuszony do promowania produktów konkurencji w systemach operacyjnych Windows.

– Skończyły się czasy, kiedy firmy mogły w niewielkim zakresie wspierać standardy, by przywiązywać do siebie klientów – powiedział Håkon Wium Lie,  dyrektor ds. technologii w Opera Software. – Ekran wyboru przeglądarki da ludziom dostęp do lepszych przeglądarek, lepiej wspierających standardy internetow – dodaje. Historia sporu Microsoft kontra EU

  • 17 grudnia 2007 r. Opera składa przed Unią Europejską skargę antymonopolową, która ma na celu skłonić Microsoft do umożliwienia klientom korzystania z przeglądarek spełniających standardy. Rozpoczyna się dwuletnie dochodzenie.
  • 15 stycznia 2009 r. Komisja Europejska oskarża Microsoft o nielegalną sprzedaż wiązaną Internet Explorera z Windows.
  • 9 lutego 2009 r. Komisja Europejska umożliwia Mozilli włączenie się w antymonopolowy proces przeciwko Microsoftowi.
  • 25 lutego 2009 r. Google ogłasza, że dołączy do antymonopolowego procesu Unii Europejskiej przeciwko Microsoftowi.
  • 28 kwietnia 2009 r. Microsoft wydaje oświadczenie w sprawie skierowane do Komisji Europejskiej. Firma obiecuje, że Windows 7 będzie w większym stopniu wspierał standardy i oferuje przełącznik, umożliwiający wyłączenie Internet Explorera.
  • 12 czerwca 2009 r. zobowiązanie Microsoftu nie usatysfakcjonowało śledczych Komisji Europejskiej. Według Opery krok Microsoftu to „za mało, za późno”. Opera oferuje wsparcie dla sugestii komisji dotyczącej zastosowania ekranu wyboru lub wyboru przez producentów alternatywnych wobec Internet Explorera przeglądarek.
  • 24 lipca 2009 r. Microsoft zgadza się na propozycję ekranu wyboru przeglądarki.
  • 7 października 2009 r. Microsoft rozpoczyna testowanie nowego ekranu wyboru w Europie.