Kamienie milowe minionej dekady

Wydarzenia dekady

Nikt nie rozumie sukcesu iPoda

2001:

Każdy rozpoznaje małe białe słuchawki dołączane przez Apple’a do kolejnych modeli odtwarzacza iPod – stały się one wyróżnikiem tej rodziny produktów. Ale gdy 23 października 2001 roku guru Apple’a – Steve Jobs – zaprezentował prototyp iPoda, nikt nie podzielał jego ekscytacji. Odtwarzacz oferował 5 GB pamięci, którą można było zapełnić wyłącznie przy użyciu złącza FireWire, większości osób znanemu jedynie z komputerów Mac. Oprogramowanie do systemu Windows? Brak. Sklep iTunes? Abstrakcja. Popyt na odtwarzacz MP3 za 400 dolarów? Nie do pomyślenia. A jednak firmie Apple udało się sprzedać dotychczas 200 000 000 iPodów – Sony potrzebowało 10 lat, by sprzedać 50 milionów walkmanów.

Niedoceniany klucz USB

2001:

Oto urządzenie, które przejdzie do historii informatyki jako następca dyskietki: pamięć USB. Z początku nikt nie spodziewał się takiego biegu wydarzeń. Nawet CHIP nie docenił potencjału nowego produktu: gdy na targach CeBit 2001 zaprezentowano pierwszy pendrive o pojemności 8 MB, rozważaliśmy przyznanie mu prestiżowej nagrody CHIP Award, ale ostatecznie zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Dotychczas sprzedano 250 milionów tych małych urządzeń, bez których trudno już sobie wyobrazić naszą codzienność.

Najpopularniejszy Windows świata

2001:

Żaden inny Windows nie był tak ważny, żadnemu innemu nie udało się też zdobyć podobnej popularności – jeszcze dziś z Windows XP korzysta 70 proc. wszystkich użytkowników komputerów. To prawdziwy majstersztyk Microsoftu, łączący doskonałą stabilność biznesowych systemów Windows NT i łatwość obsługi znaną z Windows 98. Trzy wydane dotąd pakiety Service Pack sprawiają, że mimo upływu czasu system wciąż nie jest przestarzały – a aktualizacje mają pojawiać się aż do roku 2014.

DSL: Wygrywa nawet z telewizją

2001:

W tym roku Telekomunikacja Polska uruchomiła Neostradę: pierwszą masową taryfę abonamentową za dostęp do sieci w technologii DSL. Za 300 zł miesięcznie można było korzystać z łącza o, na tamte czasy imponującej, szybkości 256 kb/s – sto razy mniejszej od dostępnej obecnie. Niestety, początkowo z Neostrady mogli korzystać tylko warszawiacy, dopiero od lipca 2002 roku usługa zaczęła przekształcać się w ogólnopolską. Był to pierwszy krok na drodze Internetu do stania się dominującym medium: łącza DSL zapewniły stałą łączność, bez potrzeby ciągłego zerkania na zegarek, i sprawne przeglądanie stron, udostępniając globalną sieć również użytkownikom mniej zainteresowanym informatyką. Obecnie młodzi ludzie chętniej korzystają z Internetu, niż oglądają telewizję.

Pożegnanie z kliszą

2003:

Ostatnie 10 lat to nieprzerwany marsz cyfrowej fotografii po zwycięstwo. Przyczyniło się do tego również wyprodukowanie przez firmę Canon pierwszej niedrogiej cyfrowej lustrzanki: Eos 300D kosztujący około 4500 zł robił doskonałe zdjęcia w rozdzielczości 6,3 megapiksela, przekonując do porzucenia technologii analogowej również zaawansowanych fotoamatorów. Rok później Kodak ogłosił zakończenie sprzedaży aparatów analogowych i dalszych prac nad błonami fotograficznymi – dział firmy zajmujący się fotografią został wykupiony przez konkurencyjną Agfę i aktualnie przynosi straty.

Społeczności internetowe

2003:

W czasie gdy myślano, że w kwestii rozwoju Internetu wszystko zostało już powiedziane, swój pomysł zaprezentował Amerykanin Tom Anderson. Stworzył on MySpace, czyli internetową społeczność, której członkowie – nie mając wiedzy programistycznej – mogli za pomocą kilku kliknięć budować, jak z klocków, proste osobiste strony WWW i umieszczać na nich teksty, zdjęcia czy filmy. Po MySpace pojawił się Facebook, a później niemieckie portale społecznościowe – otwarty w 2005 roku serwis YouTube również był pomyślany jako społeczność. Uruchomiony w 2006 roku Twitter rozpoczął w sieci erę krótkich wiadomości. Popularności serwisów społecznościowych nie zagroziły nawet doniesienia o internetowym mobbingu czy publikacje kompromitujących zdjęć: obecnie członkami sieciowych społeczności jest 750 milionów ludzi – 65 proc. wszystkich użytkowników Internetu.

Bezpiecznie z Firefoksem

2004:

Pod koniec tego roku Sieć była w ręku Microsoftu – Internet Explorer miał 90-procentowy udział w rynku przeglądarek. Dwóch programistów Fundacji Mozilla w obawie o wolność Internetu stworzyło program Firefox. Nowa przeglądarka była szybka i bezpieczna, obsługiwała standardy internetowe i kanały RSS, a jej możliwości można było rozszerzać za pomocą wtyczek – krótko mówiąc, miała wszystko to, czego wówczas brakowało w IE. Firefox od razu stał się przebojem – w ciągu 24 godzin po opublikowaniu jego trzeciej wersji 17 czerwca 2008 roku odnotowano rekordową liczbę 8 milionów pobrań. Obecnie Firefox to najpopularniejsza przeglądarka w Polsce.

Ostry obraz na płaskim ekranie

2005:

Pierwsze telewizory plazmowe pojawiły się już w 1997 roku, jednak specyfikację standardu urządzeń wyświetlających obraz w wysokiej rozdzielczości – HD ready – ustalono dopiero w roku 2005. Określono w niej typową rozdzielczość obrazu i przyjęto wykorzystanie złącza HDMI. Ale już wcześniej telewizory zaczęły rosnąć i stawać się bardziej płaskie. Również ceny były coraz bardziej przystępne: w 2001 roku 15-calowy telewizor LCD o standardowej rozdzielczości kosztował w przeliczeniu 8000 zł, a już w roku 2003 można było za tyle samo nabyć o połowę większy odbiornik, ale jeszcze nie w standardzie HD ready. Dziś za te pieniądze możemy powiesić na ścianie dobry telewizor o przekątnej długości 52 cali.

iPhone, czyli intuicyjny smartfon

2007:

Robienie zdjęć, instalowanie programów, odczytywanie dokumentów pakietu Office, dostęp do Internetu – wszystko to umożliwiały telefony jeszcze przed pojawieniem się iPhone’a. Ale dopiero komórka firmy Apple zaoferowała wydajne komponenty, doskonale dopasowany do nich system operacyjny, intuicyjną obsługę za pomocą ekranu dotykowego i łatwość instalacji dodatków. Wszystkie te cechy sprawiły, że w długiej kolejce po nowy smartfon ustawiły się nawet gwiazdy takie jak Whoopi Goldberg.