Karta zgodna z DirectX 11 za 170 zł!

Radeon HD 5450. 80 procesorów graficznych i 64-bitowa szyna pamięci. To nie karta dla graczy.

Radeon HD 5450. 80 procesorów graficznych i 64-bitowa szyna pamięci. To nie jest karta dla graczy.

Od czasu pojawienia się nowego Windows 7, wraz a z nim DirectX 11 coraz więcej firm produkujących gry komputerowe zaczyna promować produkty wykorzystujące to API. W chwili obecnej jedynie karty z procesorami ATI są zgodne z najnowszymi bibliotekami, co skutkuje stosunkowo wysokimi cenami. Radeon HD 5850 to wydatek około 1000 zł, Radeon HD 5770 – 550 zł, Radeon HD 5670 – 350 zł czy da się dostać kartę zgodną z DirectX 11 jeszcze taniej? Okazuje się, że jest to możliwe! Dziś w naszych testach pojawił się układ Radeon HD 5450 – czy jednak uda się na nim pograć?

Radeon HD 5450 jest obecnie, i zanosi się na to że zostanie, najtańszą karta graficzną z serii HD 5000 wykorzystującą biblioteki DirectX 11. W odniesieniu do około 350 złotych które musielibyśmy zapłacić za produkty wykorzystujące rdzenie Radeon HD 5670, mające dziś premierę HD 5450 możemy teoretycznie nabyć  już za około 170 zł. Jak przystało na pełnoprawnego członka rodziny HD 5000 prezentowany układ został wyposażony w rdzeń produkowany w 40-nanometrowym procesie technologicznym. Również sama architektura karty nie uległa zmianie w porównaniu do wcześniejszych modeli. Radeon HD 5450 jest zatem zgodny z DirectX11 ma także technologię ATI Eyefinity oraz ATI Stream.

3DMark Vantage. Wolniejszy jest tylko Radeon HD 4350.

3DMark Vantage. Wolniejszy jest tylko Radeon HD 4350.

Radeon HD 5450 specyfikacją techniczną nie robi wrażenia. Wyposażony został on bowiem w zaledwie 80 jednostek cieniujących, cztery potoki ROP oraz osiem jednostek teksterujacych.  W zależności od preferencji poszczególnych firm karty te mogą być sprzedawane z pamięciami zarówno DDR2 jak i GDDR3.

Granie Crysis w rozdzielczości Full HD? Wolne żarty. I to dosłownie.

Granie Crysis w rozdzielczości Full HD? Wolne żarty. I to dosłownie.

Testowana przez nas referencyjna wersja Radeona HD 5450 wyposażona została w 512 MB pamięci GDDR3 komunikujących się za pomocą 64-bitowej szyny danych. Układy firmy Hynix o czasie dostępu 1,1 ns pracowały tu z częstotliwością 1800 MHz. Rdzeń karty miał taktowanie 650 MHz. Do jego chłodzenia został wykorzystany sam radiator. JKak się okazało w czasie testów jest w stanie skutecznie odprowadzać ciepło. Maksymalna temperatura rdzenia wyniosła 56°C. Dzięki zastosowaniu 40-nanometrowego procesu technologicznego zdecydowanemu spadkowi uległa również ilość energii wydzielanej. Współczynnik TDP nowego Radeona będzie się wahał w przedziale 6,4 W – 19,1 W w zależności czy będziemy pracowali w środowisku 2D czy 3D.

Unreal Tournament III nie jest wymagającą grą. Mimo wszystko to dla taniego Radeona zbyt duże wyzwanie.

UT III nie jest wymagającą grą. Mimo wszystko to dla taniego Radeona zbyt duże wyzwanie.

Pisząc o wydajności Radeona HD 5450 trzeba jasno powiedzieć, że nie jest on przeznaczony dla graczy. Znacznie lepiej sprawdzi się w komputerach dla użytkowników domowych przeglądających strony internetowe i oglądających filmy. Dzięki natywnemu wyjściu HDMI możemy się również pokusić o użycie Radeona HD 5450 w stacjach Media Center. Standardowo przeprowadziliśmy parę testów zarówno w środowisku DX9 jak i DX10, a ich wyniki przedstawiliśmy na wykresach umieszczonych w tekście. W chwili obecnej w  trakcie badań znajdują się dwie finalne konstrukcje wykorzystujące nowego Radeona. Karty te trafia do naszego rankingu lada dzień wraz ze wszystkimi pomiarami które standardowo przeprowadzamy.

GPU-Z podaje konfiguracje techniczną karty. Już po niej widać, że to nie jest mocny sprzęt.

GPU-Z podaje konfiguracje techniczną karty. Już po niej widać, że to nie jest mocny sprzęt.

Radeon HD 5450 jest najtańszą propozycją firmy AMD/ATI wspierającą DX11 oraz umożliwiają obsługę trzech monitorów (ATI Eyefinity). Dzięki małej ilości wydzielanego ciepła często też będziemy ja widywali z pasywnymi układami chłodzenia tak bardzo pożądanymi przez posiadaczy komputerów Media Center.

Powiązane treści:

Zewnętrzna karta graficzna – jaką wybrać?