Zainstaluj Windows 7 z pendrive’a

W najlepszym położeniu znajdują się użytkownicy netbooków dysponujący zewnętrznym napędem DVD podłączanym do komputera za pośrednictwem USB. W tej sytuacji instalację można przeprowadzić bezpośrednio z płyty DVD. W pozostałych przypadkach musimy postępować zgodnie ze wskazówkami przedstawionymi w artykule. Niezbędny będzie pendrive o pojemności 4 GB, który przygotujemy do instalacji systemu operacyjnego. Będziemy musieli również skorzystać z narzędzi wbudowanych w Windows Vista oraz napędu optycznego, podłączonego np. do stacjonarnego komputera.
Instalujemy Windows 7 z pendrive'a
Instalujemy Windows 7 z pendrive'a

Porada:

Jeżeli chcemy najpierw przetestować wszystkie funkcje nowego systemu operacyjnego, wymstarczy, że stworzymy na netbooku pustą partycję o pojemności ok. 20 gigabajtów, a następnie wskażemy tę partycję jako docelowe miejsce instalacji. Dzięki temu będziemy mogli poeksperymentować bez ryzyka utraty danych zgroadzonych na pozostałych partycjach. Jeśli zamierzamy od razu przystąpić do instalacji nowego systemu operacyjnego, powinniśmy zadbać o utworzenie kopii bezpieczeństwa naszych plików i dokumentów.

Instalacja z pendrive’a może być przeprowadzona na dowolnym komputerze, nie tylko na netbooku. Za pomocą przygotowanego na bazie oryginalnej płyty instalacyjnej pendrive’a możemy również zainstalować Windows 7 na domowym komputerze. Jest to rozwiązanie praktyczne przede wszystkim w sytuacji, gdy planujemy w domu zaktualizować kilka komputerów z “Okienkami” – do Windows 7.

Przygotowanie: Konfigurujemy pendrive jako nośnik rozruchowy
Na tym komputerze dysk USB został oznaczony liczbą 1.

Na tym komputerze dysk USB został oznaczony liczbą 1.

Aby przygotować pendrive, z którego uruchomimy instalator systemu operacyjnego Windows 7, potrzebujemy komputera z zainstalowaną Vistą z dodatkiem SP1. Niektórych kroków nie będzie można zrobić, jeżeli nie mamy zainstalowanego Service Packa.

Po podłączeniu pendrive’a do komputera kopiujemy z wymiennego dysku nasze pliki i dokumenty. Uruchamiamy Wiersz polecenia z uprawnieniami administratora. W tym celu w menu Start Windows Vista wpisujemy »cmd«. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na odnaleziony wpis i wybieramy polecenie »Uruchom jako administrator«.

Po uruchomieniu Wiersza polecenia wpisujemy komendę:

diskpart

Po uruchomieniu menedżera dysków musimy wyświetlić listę wszystkich napędów podłączonych do komputera. Cel ten osiągniemy, wpisując polecenie:

list disk

Zależnie od liczby dysków podłączonych do naszego komputera zobaczymy listę kilku napędów, pomiędzy którymi powinien znaleźć się nasz pendrive. Rozpoznamy go, patrząc na pojemność (ok. 4000 MB). Zapamiętujemy numer dysku (w naszym przypadku – 1). Następnie wpisujemy polecenie:

sel disk 1

Wybraliśmy w ten sposób pendrive. Teraz usuwamy z niego istniejącą partycję, używając polecenia:

clean

Tworzymy nową partycję, wpisując komendę:

create part primary

Następnie określamy ją jako aktywną partycję:

active

Formatujemy utworzoną partycję w systemie plików NTFS:

format fs=ntfs

Proces formatowania może potrwać kilka minut. Po jego zakończeniu ponownie przypisujemy literę dysku naszemu pendrive’owi. Wpisujemy polecenie:

assign

W kolejnym kroku wychodzimy z DiskPart, wpisując:

exit

Nie zamykamy okna Wiersza polecenia. Wkładamy do napędu płytę z Windows 7. W naszym przypadku napęd optyczny ma literę »E:«, zaś pendrive – »I:«. Wpisujemy kolejno:

Aby uruchomić netbooka z pendrive'a, wystarczy utworzyć sektor rozruchowy za pomocą programu zapisanego na płycie instalacyjnej Windows 7.

Aby uruchomić netbooka z pendrive’a, wystarczy utworzyć sektor rozruchowy za pomocą programu zapisanego na płycie instalacyjnej Windows 7.

e:
cd boot
bootsect.exe /nt60 i:

Widzimy komunikat: “Bootcode was successfully updated on all targeted volumes”. Zamykamy okno Wiersza polecenia. Kopiujemy pliki z płyty instalacyjnej Windows 7 na pendrive. Przygotowany w ten sposób pendrive umożliwi zainstalowanie Windows 7 na netbooku.

Pliki instalacyjne
Kontrola sterowników

Po udanej instalacji powinniśmy sprawdzić w Menedżerze urządzeń, czy wszystkie składniki zostały prawidłowo rozpoznane. Jeżeli widoczne są wykrzykniki, musimy na stronach producentów poszukać odpowiednich sterowników.

Windows 7 na dysku USB

Jeżeli mamy plik ISO z systemem operacyjnym Windows 7 (np. wersja RC1), możemy rozpakować pliki z obrazu płyty bezpośrednio na pendrive za pomocą narzędzia 7-Zip. Jeśli mamy oryginalną płytę instalacyjną Windows 7, powinniśmy skopiować jej zawartość na pendrive. Niemal wszystkie nowe komputery oraz netbooki umożliwiają wyświetlenie menu rozruchowego po wciśnięciu przez nas odpowiedniego klawisza. Nie musimy więc dokonywać zmian w BIOS-ie, by określić kolejność urządzeń startowych. Informacja o tym, jaki klawisz należy nacisnąć w celu wskazania urządzenia startowego, wyświetlana jest podczas uruchamiania netbooka. W większości wypadków jest to klawisz [F12]. W celu instalacji podpinamy spreparowany dysk USB do wyłączonego netbooka, po czym włączamy komputer i wciskamy klawisz udostępniający menu rozruchowe. Dysk został rozpoznany i wyświetlony na liście startowej jako »USB HDD« lub »USB Storage«.