TOP 10 gier dla kobiet

8 marca to dobry dzień na rozważania na temat kobiet i ich miejsca w komputerowym światku. Kobiety są bowiem aktywnymi graczami już od paru ładnych lat.
gry dla kobiet
gry dla kobiet

10. Heroes of Might and Magic

Heroes of Might and Magic V
Heroes of Might and Magic V
“Herołsy” to jedna z najbardziej rozbudowanych i wciągających gier strategicznych wszech czasów. Jako władca jednego z zamków rozbudowujemy miasto, najmujemy jednostki i dowodzimy nimi w walce przeciwko innym graczom. Jednak kluczową rolę pełnią tutaj tytułowi Herosi. Dowodzą naszymi jednostkami, obdarzając ich specjalnymi umiejętnościami i miotając niszczycielskimi czarami we wroga.

Powstała w 1995 roku seria początkowo produkowana była przez firmę 3DO. Ponieważ IV część została powszechnie skrytykowana zarówno przez fanów jak i prasę, wydawca – Ubisoft – powierzył tworzenie “piątki” rosyjskiemu studiu Nival Interactive.

Nasi wschodni sąsiedzi przed przystąpieniem do akcji zapytali się fanów, czego oczekują. W rezultacie powstała odświeżona trzecia część z mnóstwem nowych jednostek, ras i budowli. Jest to jak dotąd najlepsza część serii.

9. Age of Empires

Age of Empires III
Age of Empires III

Trzy części Age of Empires zebrały wokół siebie liczne rzesze fanek. Od mroku dziejów w pierwszej części, poprzez czasy średniowiecza w drugiej, aż po podbój Ameryki,gracz dowodził wojskami, budował armie i własnymi rękoma tworzył historię.

W najnowszej, trzeciej części gry, jej twórcy – Ensamble Studios – oddali pod naszą komendę osiem odmiennych frakcji. Różnią się nie tylko odmiennym wyglądem czy jednostkami. Dysponują także specjalnymi umiejętnościami. Holendrzy mają praktycznie nieskończoną ilością monet, Rosjanie werbują jednostki grupowo, a Turcja co jakiś czas otrzymuje dodatkowego osadnika.

Grafika, powstała na silniku wcześniejszej gry Ensamble Studios – Age of Mythology. Dzięki temu pomimo pięknej oprawy wizualnej, nie wymaga mocnego komputera.

8. Pizza Syndicate

Pizza Syndicate
Pizza Syndicate
Gra powstała w 1999 roku,nadal świetnie się trzyma i działa na wszystkich “okienkach”.

Jako szef sieci fast-foodów budujemy i meblujemy lokal, najmujemy personel, zarządzamy menu i kupujemy składniki. Niemniej ważna jest także sfera promocji, w której krok po kroku układamy naszą reklamę.

Żeby jednak nie było zbyt różowo, nasi konkurenci będą próbowali nas zgnieść przy pomocy szeregu nieczystych zagrań.

Najmowanie skinów do straszenia klientów, podkładanie karaluchów do składu, czy wywoływanie niestrawności u klientów za pomocą środka na przeczyszczenie, to tylko niektóre opcje z szerokiej palety możliwości. Oczywiście nie pozostaniemy konkurentom dłużni, a jeżeli zapłacą, pozwolimy im  nawet prowadzić interes.

Dzięki zabawnej, komiksowej oprawie graficznej, po grze nie widać upływu czasu. Wciąż bawi i zachwyca.

7. The Settlers

The Settlers 7: Droga do Królestwa
The Settlers 7: Droga do Królestwa

To Gra-legenda, w którą musi zagrać każda dziewczyna.

Zostań władczynią imperium i zgnieć swoich oponentów za pomocą silnej ekonomii, brutalnej siły lub – w najnowszej części – potęgi umysłu.

Siódma odsłona osadników zostanie wydana jeszcze w marcu tego roku. Tym razem przyjdzie nam dowodzić królestwem Europy Środkowej ery renesansu. Produkcja straciła dużo ze swojego komiksowego klimatu.

Zniknęła zabawna oprawa graficzna, śmieszne ludziki i muzyka, co nie znaczy, że gra nie zachwyca. Budynki i przyroda dopracowana jest w najdrobniejszych szczegółach, nad miastem położonym w górach unosi się mgła, a pracujący w pocie czoła ludzie sprawiają, że miasto nie tylko pięknie wygląda, ale i żyje własnym życiem.

Odstraszać może tylko nowy system zabezpieczeń, który wymaga stałego połączenia z Internetem. W przypadku problemów z łączem, gra pauzuje się.

6. Need for Speed

Need for Speed: Shift
Need for Speed: Shift

Szybkie samochody są nieodzownymi towarzyszami pięknych kobiet.

W grze Need for Speed Panie mogą sprawdzić się w roli kierowców sportowych aut w mniej lub bardziej legalnych wyścigach.

Wydana przez Electronic Arts w 1996 roku pierwsza część gry zapoczątkowała całą serię wyśmienitych tytułów, z których na pochwałę zasługują Hot Pursuit, Porshe 2000, i Underground.

Po wydaniu w 2005 roku Need for Speed: Most Wanted, zarzucano serii schematyczność, brak większych innowacji i słaby system fizyki. Przez cztery lata Electronic Arts nie zachwycało produkcjami. Nikt nie wierzył więc w zapowiedzi, iż następna gra przyniesie większe zmiany.

“Elektronicy” dotrzymali jednak słowa. W 2009 roku wydali Need for Speed: Shift, który zdobył uznanie graczy i prasy ze średnią oceną 85%.

Gra zachwyciła bardzo realistycznym modelem jazdy, widokiem z kokpitu i realistyczną grafiką. Ponadto wysoka sztuczna inteligencja innych kierowców, czyni z nich godnych przeciwników.

5. SimCity

SimCity 3000
Need for Speed: Shift
SimCity, czyli Pani Burmistrz w akcji. Stworzenie miasta na pewno nie należy do rzeczy łatwych. Nie dość, że należy zadbać o właściwą infrastrukturę, połączenia komunikacyjne i media, to później należy tym wszystkim zarządzać.

Jeżeli miasto nie będzie zarabiało, zabraknie funduszy rozwój i ludzie zaczną się wyprowadzać. Dlatego jako zarządca wielkiej metropolii stajemy przed rozmaitymi dylematami moralnymi. Czy przyjmiemy ofertę biznesmena, który chce założyć fabrykę i płacić nam za to, mimo że może zagrozić to zdrowiu mieszkańców? Czy założymy kasyno lub więzienie o zaostrzonym rygorze? To tylko niektóre z decyzji, które musimy podjąć.

W grze mają także miejsce wypadki losowe, jak pożary lub… inwazja kosmitów. Dlatego niezbędne są wydatki na służby porządkowe.

SimCity było pierwszą grą, gdzie walutą były simoleony, a mieszkańcy zostali nazwani Simami.

4. Tomb Raider

Tomb Raider Legend
Tomb Raider Legend
Która z Pań nie chciała by się wcielić w piękną panią archeolog?

Stworzona w 1996 roku przez Core Desing i wydana przez Eidos Interactive gra, szybko zaskarbiła sobie przychylność zarówno męskiej, jak i damskiej części społeczeństwa.

Pani Archeolog niejednokrotnie staje przed obliczem śmierci i wykonuje karkołomne wyczyny, aby ujść z życiem.

Premiera Tomb Raider 9 będzie miała miejsce w 2010 roku. Gra opowiada historię początków przygód młodej Lary Croft, która przez nieprzychylny zbieg okoliczności zostaje uwięziona na japońskiej wyspie.

Lara zdobędzie także umiejętność walki wręcz, która nie była możliwa przy okazji poprzednich gier.

Firma dba o wizerunek swojej wirtualnej gwiazdy, dlatego tradycją stało się wybieranie modelki, która będzie ją reprezentować w rzeczywistym świecie. Z kolejną premierą gry, dystrybutor wybiera jej nowe odbicie. Najnowszym wcieleniem Lary jest Alison Carrol.

3. Worms

Worms 3D
Worms 3D
Okazuje się, że posiadanie robaków jest naprawdę przyjemne. Wszystko za sprawą Team17 i grze Worms.

Gra początkowo wydana tylko na Amigę w 1994 roku, później została przeniesiona na inne platformy.

Uzbrojone po zęby różowe robale prowadzą między sobą śmiertelną batalię na bazooki, granaty, wybuchające banany i nafaszerowane prochem owce.

Mogłoby się wydawać, że pomysł jest banalnie prosty, ale zabawne wykonanie i cała gama broni i narzędzi zmienia eksterminacje robali w pasjonującą logiczną zabawę.

Ostatnią grą z serii, która wykorzystywała grafikę dwuwymiarową była Worms: World Party. W 2003 roku Team17 uczynił robale trójwymiarowymi. Pierwszą, która miała zaprezentować pełny trójwymiar był Worms3D. Zmiana widoku zachęciła do rozgrywki młodych graczy, ale zniechęciła dotychczasowych.

Najnowszą częścią na PC jest Worms 4: Totalna Rozwałka również umieszczona w 3D. Gra oferuje 25 misji i duże zmiany w grze wieloosobowej m.in. dodatkowe życie dla drużyn.

2. Snake

Snake
Snake
Nie ma chyba osoby na świecie, która nie znałaby gry w węża. Wyprodukowana w połowie lat 70. gra początkowo była wydawana na konsole. Wśród młodych graczy spopularyzowała ją dopiero firma Nokia, kiedy gra ukazała się na telefony Nokia 3210.

Gad złożony jest z kulek, które wyrastają w miarę jedzenia kolejnych przedmiotów.
Zadaniem gracza jest prowadzenie węża i pochłanianie jedzenia tak, aby nie zjeść samego siebie lub nie trafić na ściany.

1. The Sims

The Sims 3
The Sims 3

Wybór tej gry na numer jeden nie dziwi chyba nikogo.

Jej twórca – Will Wrigth – dał graczom możliwość zarządzania całą rodziną komputerowych cudaków. Mają oni swoje typowo ludzkie potrzeby, jak jedzenie, spanie i chęć pobycia z przyjaciółmi. Tak samo, jak ludzie rodzą się, dorastają, rozmnażają, starzeją i umierają. Chodzą też do pracy w wirtualnym mieście, gdzie mieszkają i bawią się.

Pierwsza część produkcji została wydana w styczniu 2000 roku. Możliwość grania w symulację życia była strzałem w dziesiątkę. Gra sprzedała się w liczbie szesnastu milionów kopii.

Wyprodukowano wiele dodatków i kolejnych części. Najnowsza to wydana w 3D The Sims 3, która doczekała się dodatku “Wymarzone Podróże”, dzięki któremu Simsy mogą udać się w podróż ich życia.

Więcej:gryrozrywka