Usuwanie śladów przeglądania pojedynczych stron

Aby ślady aktywności w Sieci w ogóle nie były zapisywane, musimy uruchomić specjalny tryb prywatny w Firefoksie 3.5 – w tym celu wybieramy odpowiednią pozycję z menu »Narzędzia | Przejdź do trybu prywatnego «. Starsze wersje przeglądarki można wzbogacić o dającą podobne możliwości wtyczkę Close’n forget, pozwalającą na całkowite usunięcie śladów naszej obecności w dowolnej witrynie po zamknięciu jej okna. Warto jednak zainstalować ją również w nowym Firefoksie 3.5, gdyż dzięki niej spontanicznie i w dowolnej chwili zdecydujemy, czy dana strona ma zostać usunięta z historii, czy też nie.
Zaznaczając odpowiednie pola, określamy, które ślady naszej aktywności na danej stronie mają zostać usunięte po jej zamknięciu.
Zaznaczając odpowiednie pola, określamy, które ślady naszej aktywności na danej stronie mają zostać usunięte po jej zamknięciu.

W efekcie, poszukując w Sieci jakiejś informacji, od razu zablokujemy zapisywanie naszej obecności na nieciekawych stronach i pozostawimy w historii tylko te, do których zechcemy powrócić.

Rozszerzenie można zainstalować bezpośrednio po załadowaniu go ze strony. W tym celu przechodzimy na https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/8686 i klikamy przycisk »Zainstaluj«, a później »Zainstaluj«, ale już w oknie wyświetlonym przez przeglądarkę. Na koniec musimy ponownie uruchomić program. Aby zmienić ustawienia wtyczki, wybieramy w oknie przeglądarki polecenie »Narzędzia| Dodatki«, zaznaczamy na liście pozycję »Close’n forget« i klikamy przycisk »Preferencje«. W oknie opcji zaznaczamy pola wyboru »Usuń aktywną witrynę z historii « (Remove current site from browser’s history) oraz »… i wszystkie podstrony« (…and for all sub domaines). Zatwierdzamy wybór przyciskiem »OK« i zamykamy okno dialogowe. W menu kontekstowym przeglądanych stron pojawi się nowe polecenie.

Działanie wtyczki można również wygodnie kontrolować za pomocą przycisku – aby był on wyświetlany, kliknijmy prawym przyciskiem myszy na pasku narzędzi i z menu kontekstowego wybierzmy polecenie »Dostosuj«. Następnie posługując się metodą przeciągnij i upuść, umieśćmy ikonę »Close’n forget« na dowolnym miejscu na pasku i zamknijmy okno ustawień, klikając »Zakończ«. W przyszłości wystarczy kliknąć nową ikonę, by zamknąć aktywną kartę przeglądarki i usunąć ślady naszej obecności na stronie wyświetlanej w tej karcie.