Aplikacje – Supermoce dla smartfonów

Jednym z najważniejszych czynników odróżniających smartfony od “głupiofonów” jest możliwość niemal dowolnego rozszerzania funkcjonalności tych pierwszych za pomocą dodatkowych aplikacji. Nie da się ukryć, że tak, jak w przypadku “dużych” komputerów, również smartfon wyposażony tylko w swój system operacyjny i zawarte w nim funkcje jest zaledwie swego rodzaju bazą, która dzięki dodatkowym programom zyskuje zupełnie nowe funkcje.
Jeżeli Apple wygra spór patentowy, iPhone pozostanie niedościgniony w wielu aspektach
Jeżeli Apple wygra spór patentowy, iPhone pozostanie niedościgniony w wielu aspektach

Charakterystyczne cechy mobilnych systemów operacyjnych i urządzeń, na których działają, bardzo wpływają na to, jakiego rodzaju i jakości aplikacje są dla nich dostępne. I tak pozbawiony multitaskingu iPhone (od wersji 4.0 iPhone OS będzie obsługiwał ograniczony multitasking), którego producent nie pozwala na tworzenie żadnych programów dublujących

istniejące funkcje systemu, ma co prawda największą na świecie pulę dostępnych aplikacji, ale w przytłaczającej większości są to aplikacje czysto rozrywkowe, którymi można bawić się przez pięć minut (np. “golarka”, “wykrywacz metali”, “piwo”) oraz gry. Charakterystyczna dla programów dla iPhone’a jest koncentracja na jednej, konkretnej funkcji, przez co przypominają bardziej “wtyczki” do systemu operacyjnego niż pecetowe programy.

iPhone

iPhone

Stanza

Stanza

Stanza

Nie tylko iPad, ale i iPhone doskonale sprawdza się w roli czytnika e-booków. Jeśli chcielibyściesprawdzić to na własnej skórze, bardzo dobrym pomysłem byłoby skorzystanie z aplikacji Stanza, która obsługuje wiele formatów książek elektronicznych oraz oferuje bardzo dużą kontrolę nad wyglądem książki, a także zachowaniem interfejsu. Ważną cechą Stanzy jest świetna współpraca z desktopowym programem Calibre, który pozwala przygotowywać e-booki i przesyłać je prosto do pamięci iPhone’a.

Dostępność:

App Store

Cena:

darmowy

Evernote

Evernote

Evernote

Aplikacja, bez której wiele osób nie wyobraża sobie życia – najszybszy i najwygodniejszy sposób na zapisywanie i przechowywanie złotych myśli, genialnych pomysłów,

wartych zapamiętania widoków czy danych, które będą nam potrzebne. Evernote dla iPhone’a pozwala tworzyć i synchronizować z serwerem (a przez niego także z pecetem oraz telefonami z innymi systemami) notatki tekstowe, głosowe i obrazkowe. Oprócz wersji

dla iPone’a dostępne są też dla Androida, WP 6.5, BlackBerry, PalmOS oraz Maca i Windows.

Dostępność:

App Store

Cena:

darmowy

Photoshop.com

Photoshop.com

Photoshop.com

Nie jest to co prawda to samo, co “duży” Photoshop, ale ta darmowa aplikacja doskonale nadaje się do szybkiego i wygodnego poprawienia podstawowych parametrów zdjęcia wprost w telefonie. Dowolny obrazek możemy przyciąć, obrócić albo zrobić jego lustrzane odbicie, zmienić kontrast, nasycenie czy balans bieli, a także zastosować kilka (niestety bardzo niewiele) prostych filtrów. Świetne narzędzie dla tych, którzy lubią na bieżąco wrzucać do Sieci zdjęcia ze swoich podróży, ale nie zawsze są zadowoleni z ujęć!

Dostępność: App Store

Cena:

darmowy

NASA App

NASA App


NASA App

Marzenie wszystkich miłośników i entuzjastów podboju kosmosu – oficjalna aplikacja NASA udostępniająca aktualne informacje na temat dawnych, bieżących i przyszłych misji wykonywanych przez Agencję, kalendarz startów rakiet z danymi na temat ładunku ich przeznaczenia, informacje o pracach badawczych, wreszcie piękne zdjęcia i niepowtarzalne materiały wideo. Bardzo interesującą opcją jest możliwość wyświetlenia przebiegu orbit statków NASA lub stacji kosmicznej. Prawdziwe okno na kosmos w kieszeni!

Dostępność:

App Store

Cena:

darmowy

Booooly!

Booooly!

Booooly!

Niesamowicie wciągająca gra, która tylko na pierwszy rzut oka przypomina rozmaite wcielenia Bubble Breakera: w Booooly! kolorowe kulki nie leżą grzecznie w rzędach i szeregach, tylko spadają na siebie, odbijają się i układają zgodnie z prawami fizyki, a w miarę, jak “pękamy”, z góry ekranu sypią się wciąż nowe. Zadanie polega na tym, żeby nie dopuścić do tego, aby nagromadzone kulki przekroczyły linię graniczną na górze ekranu. Prosta i zabawna rozrywka, która potrafi ukraść dużo czasu.

Dostępność:

App Store

Cena:

darmowy

Równie skupione na funkcji są aplikacje dla systemu Android, jednak dzięki bardziej liberalnej polityce Google’a w sklepie Android Market możemy znaleźć programy o znaczniej szerszych zastosowaniach, na przykład niedopuszczane przez Apple’a przeglądarki WWW, klienty poczty elektronicznej czy wiadomości SMS, klawiatury wirtualne, nakładki systemowe, odtwarzacze multimedialne bądź przeglądarki zdjęć. Podobnie jak w przypadku Androida, nikt nie ogranicza kreatywności twórców oprogramowania dla systemów Symbian i Windows Phone (mowa tu jedynie o wersji 6.5, w przypadku najnowszej odsłony systemu, opatrzonej numerem 7, występować będą pewne, nieznane obecnie do końca ograniczenia). Ze względu na charakter i korzenie obu tych systemów wiele stworzonych dla nich aplikacji przypomina swoje pecetowe odpowiedniki: oferuje bardzo szeroki zakres funkcji i duże możliwości konfiguracyjne kosztem większego skomplikowania obsługi i gorszej ergonomii interfejsu. Użytkownicy obydwu wymienionych OS-ów mają do dyspozycji największą liczbę wyspecjalizowanych aplikacji biznesowych i służących do zaawansowanego zarządzania sieciami, a także narzędzi do zmiany i uzupełniania różnych funkcji systemowych, za to znacznie trudniej jest im znaleźć gry i programy czysto rozrywkowe.

SYMBIAN S60 v5

Symbian S60 v5

Palringo

Palringo

Palringo

Świetny multiplatformowy multikomunikator. Jeśli chcesz prowadzić chat z symbianowej komórki ze znajomymi, Palringo będzie doskonałym wyborem. Obsługuje protokoły wszystkich najważniejszych komunikatorów, w tym Jabbera (co otwiera możliwość porozumiewania się też z posiadaczami Tlena), Gadu-Gadu, ICQ oraz Facebooka. Do wyboru wersja zoptymalizowana dla systemu S60 v5 (czyli dla ekranów dotykowych) i dla starszych, bardziej konserwatywnych smartfonów.

Dostępność:

Sklep Ovi, http://store.ovi.com

Cena:

darmowy

World Traveler

World Traveler

World Traveler

Program, który można by nazwać niezbędnikiem dla podróżnika. W tej modułowej aplikacji znalazły się zarówno bardzo proste, ale ogromnie przydatne funkcje, takie jak zegar pokazujący, która jest godzina w dowolnie wybranych strefach czasowych, aktualizowana online pogoda czy kursy i przeliczniki walut, jak i zaawansowane możliwości sprawdzania połączeń lotniczych, sejf na hasła i numery kart kredytowych czy rezerwacjenoclegów (dostępne w rozszerzonej wersji płatnej).

Dostępność:

Sklep Ovi, http://store.ovi.com

Cena:

darmowy

Shazam

Shazam

Shazam

Dostępny również na inne platformy program, który pozwala znaleźć odpowiedź na pojawiające się jakże często palące pytanie – co to za piosenka właśnie leci w radiu? Wystarczy włączyć Shazam, kliknąć “Taguj” i pozwolić jej zarejestrować za pomocą mikrofonu fragment odtwarzanego właśnie utworu, a aplikacja połączy

się z bazą danych w Internecie i wyświetli tytuł, wykonawcę i nazwę albumu, z którego pochodzi utwór, a także umożliwi jego zakup online.

Dostępność:

Sklep Ovi, http://store.ovi.com

Cena:

darmowy

MicroPool

MicroPool

MicroPool

Masz wolną chwilę i nie wiesz, co z nią zrobić? Zazdroszczę. A poważnie – zawsze możesz wyciągnąć telefon z Symbianem i wciągającą grą MicroPool, czyli dotykowym minibilardem. Na wirtualnym stole bilardowym można zmierzyć się z komputerowym przeciwnikiem w czterech różnych grach (8-Ball, 9-Ball, Killer i Speed) i na dowolnie wybranym poziomie trudności. Operowanie kijami jest intuicyjne, tak że można spokojnie skoncentrować się na wbijaniu bil do kluz. Tylko kredy brakuje…

Dostępność:

Sklep Ovi, http://store.ovi.com

Cena:

darmowy

DJ list odtwarzania

DJ list odtwarzania

DJ list odtwarzania

Czasem chciałbyś posłuchać czegoś spokojnego, czasem czegoś na rozruszanie, a czasem czegoś, co odpowiadałoby twojemu złemu nastrojowi. DJ list odtwarzania przy pierwszym uruchomieniu łączy się z internetową bazą danych i pobiera informacje na temat wszystkich zgromadzonych w naszym telefonie utworów. Potem wystarczy już tylko ustawić właściwe proporcje “Szczęścia”, “Namiętności”, “Złości” i “Tempa”, żeby program sam wybrał odpowiednie dla danego nastroju utwory.

Dostępność:

Sklep Ovi, http://store.ovi.com

Cena:

darmowy

Kolejną poważną różnicą między poszczególnymi systemami operacyjnymi jest sposób pobierania i instalacji dodatkowych programów. Apple zrewolucjonizował rynek, wprowadzając scentralizowany App Store, będący jedynym źródłem aplikacji dla systemu iPhone OS. Dzięki takiemu modelowi użytkownik iPhone’a nie musi przeglądać licznych stron internetowych czy sklepów z oprogramowaniem – wszystko ma w jednym miejscu. Podobne

rozwiązania wprowadził Google dla Androida (Android Market), Microsoft dla Windows Phone (Marketplace) oraz Nokia dla Symbiana i Maemo (Ovi Store). Różnica polega jednak na tym, że w przeciwieństwie do iPhone OS wszystkie wymienione systemy oferują możliwość instalowania aplikacji pochodzących z innych źródeł, nie jesteśmy więc ograniczeni widzimisię producenta.

Android

Android

Aldiko

Aldiko

Aldiko

Najlepsza w tej chwili aplikacja do czytania książek elektronicznych i to nie tylko na platformę Android. Aldiko dobrze wygląda (czy charakterystyczny widok półek z książkami coś wam przypomina?), czyta wszystkie istotne formaty e-booków i oferuje bardzo duże możliwości konfiguracyjne, zarówno jeśli chodzi o wygląd tekstu, jak i ustawienia interfejsu. Niepowtarzalną cechą jest możliwość zmiany jasności wyświetlacza za pomocą jednego gestu, bez przerywania czytania.

Dostępność: Android Market
Cena: darmowy

Astro

Astro

Astro

W systemie Android nie ma wbudowanego menedżera plików, ale to nic nie szkodzi – w Android Market jest Astro, aplikacja, która pozwala zarządzać danymi zgromadzonymi w pamięci naszego telefonu i jego karcie pamięci. Astro oferuje ogromne możliwości daleko wykraczające poza tworzenie, kasowanie czy kopiowanie plików i katalogów. Umożliwia również dołączanie dowolnych plików do wiadomości email, otwieranie ich za pomocą wybranej aplikacji a także podgląd niektórych formatów.

Dostępność: Android Market
Cena: darmowy

Net Counter

Net Counter

Net Counter

Martwisz się, czy radosne korzystanie z możliwości internetowych twojego smartfonu nie skończy się niezbyt radosnym rachunkiem za transmisję danych? Nie martw się – zainstaluj NetCountera! Ta aplikacja monitoruje wszystkie połączenia, zliczając wysyłane i pobierane dane, a następnie wyświetla raporty pozwalające sprawdzić, jaki ruch wygenerowaliśmy danego dnia, w danym tygodniu czy miesiącu, a także przeliczyć to według taryfy, jaką mamy u naszego operatora.

Dostępność: Android Market
Cena: darmowy

Bonsai Blast

Bonsai Blast

Bonsai Blast

Gra będąca klonem znanej i lubianej Zumy. W pięknie narysowanych sceneriach japońskich ogrodów
będziemy musieli rozbijać płynące nieprzerwanym strumieniem kolorowe kulki, nie dopuszczając, żeby uformowany z nich wąż dotarł do końca ścieżki. Zabawa jest prosta, ale wymaga zarówno szybkich i precyzyjnych palców, jak i pewnej dozy strategicznego myślenia. Darmowa wersja jest ograniczona do kilkunastu pierwszych plansz, ale i tak zapewnia rozrywkę na wiele godzin.

Dostępność: Android Market
Cena: darmowy

Titanium Backup

Titanium Backup

Titanium Backup

Jak wiadomo, ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupy i na tych, którzy będą je robić – odkąd telefony stały się tak naprawdę małymi komputerami, powiedzenie to zaczęło dotyczyć także ich. Titanium Backup to wygodna aplikacja pozwalająca wykonywać kopie zapasowe zainstalowanych aplikacji oraz ważnych ustawień systemowych, a na dodatek doskonale sprawdza się jako narzędzie do zarządzania zainstalowanymi programami, umożliwiając łatwe odinstalowywanie nawet aplikacji systemowych!

Dostępność: Android Market
Cena: darmowy

Windows Phone

Windows Phone

Slide2Play

Slide2Play

Slide2Play

Z pewnością da się znaleźć wiele odtwarzaczy dla Windows Phone, które oferują więcej funkcji. Slide2 Play ma inny powód do dumy: jest zdecydowanie najładniejszy i najwygodniejszy w obsłudze. Twórca S2P bezwstydnie skopiował interfejs aplikacji muzycznej z systemu iPhone OS, a następnie uzupełnił ją o kilka własnych dodatków, dzięki którym pod pewnymi względami Slide2Play jest lepsze od oryginału.

Dostępność:
http://s2p.ac-s2.com
Cena: darmowy

Skyfire

Skyfire


Skyfire

Skyfire to przeglądarka WWW, która oferuje znacznie więcej niż standardowy dla mobilnych okienek Internet Explorer. Po pierwsze, jest od niego zdecydowanie szybsza, dzięki czemu wyraźnie mniej musimy czekać na załadowanie się stron internetowych. Po drugie i najważniejsze, obsługuje technologie Flash i Silverlight (rozwijany przez Microsoft odpowiednik Flasha), dzięki czemu wszystkie strony WWW wyglądają i działają dokładnie tak, jak na pececie.

Dostępność: www.skyfire.com
Cena: darmowy

iContact

iContact

iContact

Nie da się ukryć, że menedżer kontaktów wbudowany w Windows Mobile nie jest ani szczególnie wygodny w obsłudze, ani zbyt ładny. Dlatego właśnie warto zamiast niego zastosować zamiennik, taki jak iContact. Aplikacja ta pozwala zarządzać zgromadzonymi w telefonie kontaktami, posługując się wyłącznie palcem, bez użycia rysika, wygodnie wyszukiwać poszczególne osoby, dzwonić czy wysyłać wiadomości SMS lub email.

Dostępność:
http://supware.net/iContact/
Cena: darmowy

TrottleLauncher

TrottleLauncher

TrottleLauncher

Dla wszystkich, którym nie do końca odpowiada interfejs Windows Mobile, aplikacja TrottleLauncher będzie jak manna z nieba – dzięki niej korzystanie z telefonu stanie się prostsze i wygodniejsze, ulubione aplikacje będziemy mogli uruchamiać bezpośrednio z ekranu startowego, którego wygląd i układ dopasujemy do swoich potrzeb. Z pewnością przydadzą się też obsługiwane przez TrottleLaunchera widżety.

Dostępność: www.throttlelauncher.com
Cena: darmowy

MyCar Profile

MyCar Profile

MyCar Profile

Praktycznie wszystkie smartfony obsługują tryb głośnomówiący. Aplikacja MyCar Profile to doskonałe uzupełnienie tej funkcji: dzięki niej zyskujemy możliwość ustawienia automatycznego odbierania przychodzących rozmów i przekierowywania ich na głośnik telefonu, albo na zestaw słuchawkowy (którego podłączenie jest automatycznie wykrywane przez program).

Dostępność: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=582298
Cena: darmowy