10 najlepszych rozszerzeń do Google Chrome

3, 2, 1… start! Oto przed wami nowe, cykliczne zestawienie najlepszych rozszerzeń do przeglądarek internetowych. Na pierwszy rzut poszedł Google Chrome. Za tydzień część druga, ale na tym nie koniec. Z pewnością opiszemy także rozszerzenia do Mozilli Firefox. Jak pewnie wiecie, w ostatnim czasie również Opera oraz Safari zyskały możliwość instalowania rozszerzeń. Na razie nie ma ich zbyt wiele, ale za kilka tygodni z pewnością się to zmieni, więc będzie o czym pisać. Nie należy zapominać także o Microsofcie, czyli Internet Explorer. Do “dziewiątki” też jest sporo dodatków.
Czy Firefox może czuć się bezpieczny? Pomimo pokonania IE pojawił się nowy groźny przeciwnik – Chrome.
Czy Firefox może czuć się bezpieczny? Pomimo pokonania IE pojawił się nowy groźny przeciwnik – Chrome.

Jeżeli znacie jakieś ciekawe dodatki, które warto polecić innym internautom – wymieńcie je w komentarzach. Niektóre z nich wykorzystamy przy kolejnym zestawieniu.

AdBlock (blokowanie reklam)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/gighmmpiobklfepjocnamgkkbiglidom Tworząc tego typu zestawienie nie można pominąć AdBlock’a. Jest to doskonała metoda na usunięcie reklam niemal ze wszystkich stron, jakie odwiedzamy. Procedura uruchomienia jest prosta. Instalujemy rozszerzenie, wchodzimy w jego opcje i zaznaczamy filtry, które mają zostać użyte. W naszym przypadku będą to filtry zalecane (AdBlock custom filters) oraz dodatkowe filtry polskie (są na liście w dwóch miejscach).

Proponujemy też przejść na zakładkę [Biała lista] i wpisać tam chip.pl;) W przeciwnym wypadku zablokujecie reklamy na naszej stronie, CHIP nie będzie zarabiał, a my nie dostaniemy wypłaty:) AdBlock ma też jedną wadę – czasami blokuje za dużo np. uniemożliwiając załadowanie strony. Wtedy należy skorzystać z przycisku Browser Button for AdBlock i chwilowo wyłączyć blokowanie reklam.

Opcje AdBlock. Tutaj w ustawieniach definiujemy listę filtrów oraz wpisujemy strony które rozszerzenie ma omijać.

Opcje AdBlock. Tutaj w ustawieniach definiujemy listę filtrów oraz wpisujemy strony które rozszerzenie ma omijać.

Auto HD for YouTube (YouTube w HD)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/kaielpkecabnggniojjhghggjedkecfj YouTube ma irytującą wadę, że nieustannie wyświetla filmy w niskiej jakości, pomimo że film może być wyświetlony np. w 1080p. Opisywane rozszerzenie wymusza na YouTube automatyczne ustawienie najwyższej dostępnej jakości. Dzięki temu zaoszczędzimy kilka kliknięć. Niby nic, ale po kilku dniach używania Auto HD nie wyobrażam sobie przeglądarki bez niego.

Sposób użycia jest prosty. Instalujemy, wchodzimy w opcje, klikamy na [Maximum quality], a następnie na przycisk [Save]. To wszystko.

Auto HD for YouTube. Możemy ustawić maksymalną jakość na 1080p lub 720p.

Auto HD for YouTube. Możemy ustawić maksymalną jakość na 1080p lub 720p.

Firebug Lite for Google Chrome (dla twórców stron)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/bmagokdooijbeehmkpknfglimnifench Jesteś programistą? Web developerem? Innymi słowy – tworzysz strony internetowe? Powinieneś zainteresować się tym rozszerzeniem. To świetny inspektor HTML, obsługujący m.in. DOM. To z pewnością ułatwi tworzenie stron WWW oraz pomoże przy odnajdywaniu ewentualnych błędów.

Aby uruchomić Firebut Lite wystarczy go zainstalować. Obok pasku adresu pojawi się dodatkowa ikonka. Wystarczy wejść na dowolną stronę i kliknąć ów przycisk. Od teraz możemy zmieniać co nam się tylko podoba.

Firebug Lite for Google Chrome w akcji.

Firebug Lite for Google Chrome w akcji.

Gismeteo (prognoza pogody)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/bfegaehidkkcfaikpaijcdahnpikhobf Rozszerzeń do sprawdzania prognozy pogody jest wiele, ale wszystkie przy Gismeteo wyglądają słabo. Jest prosty w obsłudze, bardzo ładny i przy tym czytelny. Początkowo dostępny był w rosyjskiej wersji, jednak programiści zauważyli rosnącą popularność rozszerzenia i dodali język angielski.

Instalujemy rozszerzenie, wchodzimy w jego opcje. Tam definiujemy listę miast, która ma się wyświetlać – może być ich nawet kilka. Po zakończeniu konfiguracji wystarczy kliknąć [Ok]. Od tego momentu po kliknięciu na ikonę rozszerzenia znajdującą się obok paska adresu naszym oczom pokaże się następujący widok.

Gismeteo to świetne, rosyjskie rozszerzenie z prognozą pogody.

Gismeteo to świetne, rosyjskie rozszerzenie z prognozą pogody.

Google Mail Checker Plus (sprawdzanie poczty)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/gffjhibehnempbkeheiccaincokdjbfe Oficjalne rozszerzenie umożliwiające sprawdzanie poczty Gmail jest bardzo proste. Brak mu dodatkowej funkcjonalności. Na szczęście jest Google Mail Checker Plus! Umożliwia ono podgląd wiadomości bez potrzeby wchodzenia na stronę. Z tego poziomu możemy ją też usunąć, zarchiwizować lub oznaczyć jako przeczytaną. Co więcej, obsługuje wiele skrzynek pocztowych, priorytety i dostępne jest w 60 różnych językach.

Po zainstalowaniu wystarczy przejść do opcji. Tam ustawiamy wygląd programu, język. Można także zmienić domyślne ikony, dodać kolejne konta i zdefiniować częstotliwość sprawdzania poczty.

Google Mail Checker Plus ma dosyć rozbudowaną konfigurację. Zmienić można niemal wszystko.

Google Mail Checker Plus ma dosyć rozbudowaną konfigurację. Zmienić można niemal wszystko.

Google Tasks (szybki dostęp do listy zadań)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/jbikhmelidedkckpokhanhejpkjfboih Zadania Google to świetna sprawa. W szybki sposób możemy utworzyć sobie listę czynności do wykonania w danym dniu. Dobrze jednak mieć do nich szybki dostęp. Tutaj z pomocą przychodzi rozszerzenie Google Task. Dzięki niemu wystarczy jedno kliknięcie, które da nam podgląd naszych obowiązków.

Po zainstalowaniu wchodzimy w opcje, gdzie należy ustawić wysokość i szerokość okna podglądu. Zalecamy wpisać tam 300 pikseli. Po tej czynności klikamy na [Save].

Google Tasks umożliwia szybki podgląd zadań do wykonania.

Google Tasks umożliwia szybki podgląd zadań do wykonania.

IE Tab (Internet Explorer w Google Chrome)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/hehijbfgiekmjfkfjpbkbammjbdenadd Umożliwia wyświetlenie karty w Google Chrome z użyciem silnika przeglądarki Internet Explorer. Przyda się to wszystkim korzystającym z przestarzałych stron internetowych, których admini wciąż nie zauważyli, że Internet Explorer 6 miał premierę już dłuższą chwilę temu.

Instalujemy i… koniec. Obok paska adresu pojawia się nowa ikona z logiem IE. Aby wyświetlić daną zakładkę z użyciem silnika przeglądarki Microsoftu wystarczy ową ikonę kliknąć. Utrudnień nie przewidujemy;)

CHIP wyświetlony przez IE Tab z użyciem silnika Internet Explorer 9 Beta.

CHIP wyświetlony przez IE Tab z użyciem silnika Internet Explorer 9 Beta.

iReader (bardzo wygodne czytanie)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/ppelffpjgkifjfgnbaaldcehkpajlmbc Jego zadaniem jest wyświetlenie głównego tekstu zawartego na stronie internetowej na białym tle. Bez reklam, rozpraszaczy i z bardzo czytelną czcionką. Można powiedzieć, że zmienia stronę WWW na coś w stylu zwykłej gazety. Idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie lubią reklam zasłaniających treść artykułu.

W opcjach programu możemy ustawić czcionkę, jasność podlewu oraz jego szerokość jak i wysokość. Jednak proponujemy nie ruszać domyślnych ustawień. Są bardzo dobre.

Aby uruchomić iReader wystarczy kliknąć ikonkę [R] znajdującą się w (a nie obok) pasku adresu.

Aby uruchomić iReader wystarczy kliknąć ikonkę [R] znajdującą się w (a nie obok) pasku adresu.

Turn Off the Lights (wygodniejsze oglądanie filmów i zdjęć)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/bfbmjmiodbnnpllbbbfblcplfjjepjdn Umożliwia oglądanie filmów m.in. z YouTube, Vimeo, Megavideo, czy też zdjęć z Picasa przy zaciemnionym tle. Oznacza to, że widzimy tylko to co chcemy widzieć i nic więcej. Drobnostka, która znacznie poprawia komfort i odbiór tego, co oglądamy.

Aby uruchomić program po zainstalowaniu wystarczy kliknąć w ikonę żarówki, która pojawia się w pasku adresu. Warunek – serwis musi być obsługiwany przez rozszerzenie.

Dzięki Turn Off the Lights wideoklip nadziei polskiej muzyki, czyli Łąki Łan, prezentuje się jeszcze lepiej!

Dzięki Turn Off the Lights wideoklip nadziei polskiej muzyki – Łąki Łan – prezentuje się jeszcze lepiej;)

Ultimate Chrome Flag (informacje o odwiedzanej stronie)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/dbpojpfdiliekbbiplijcphappgcgjfn Po zainstalowaniu tego rozszerzenia w pasku adresu pojawi się nowa ikona – flaga. W zależności od odwiedzanej strony będzie ona symbolizowała kraj, w którym znajduje się serwer. Gdy na nią klikniemy otrzymamy dostęp do nowych informacji. To m.in. numer IP, geolokalizacja serwera, ranking strony w serwisie Alexa oraz dane o bezpieczeństwie.

Instalujemy rozszerzenie i gotowe. W pasku adresu widzimy flagę. Wystarczy na nią kliknąć. W opcjach można ustawić które informacje mają być wyświetlane.

Ultimate Chrome Flag informuje nas, że serwer stoi w Mountain View.

Ultimate Chrome Flag informuje nas, że serwer stoi w Mountain View.