Test akceleracji GPU: Przeglądarki na dopingu

Jakie oprogramowanie rozwija się w najszybszym tempie? Ostatnio nie mamy żadnych wątpliwości – to przeglądarki internetowe. Każda kolejna wersja aplikacji Firefox, Internet Explorer, Chrome, czy też Safari wprowadza mnóstwo innowacji. Właśnie dlatego postanowiliśmy się przyjrzeć rozwojowym wersjom przeglądarek stron WWW, czyli takim, które nie zostały jeszcze oficjalnie wydane. Skąd ten pomysł? Otóż programiści kładą coraz większy nacisk na wydajność, tym razem zaprzęgając do pomocy w wyświetlaniu stron WWW możliwości kart graficznych. Sprawdźmy jak to działa.
Internet Explorer 9 Beta. Zupełnie nowa jakość, która zaciera złe wspomnienia po ósemce.
Internet Explorer 9 Beta. Zupełnie nowa jakość, która zaciera złe wspomnienia po ósemce.

Akceleracja sprzętowa

Strony internetowe dzięki wykorzystaniu możliwości HTML5 stają się coraz ciekawsze dla oka, a co za tym idzie – są coraz bardziej wymagające dla komputerów. Co zatem zrobić, aby strony działały bardzo szybko? W końcu wyświetlanie filmów HD, czy też animacji wektorowych nie jest dla przeglądarki łatwym zadaniem. Pomysł jest dosyć prosty – trzeba zdjąć obciążenie z procesora i przerzucić je na niewykorzystywaną kartę graficzną.

Test Fish Tank uruchomiony w Internet Explorer Platform Preview 6.

Test Fish Tank uruchomiony w Internet Explorer Platform Preview 6.
Internet Explorer 9

Pierwszą próbę wykorzystania możliwości GPU przy wyświetlaniu stron podjął Microsoft w swojej przeglądarce – Internet Explorer 9 Beta. Poprzednia, ósma edycja aplikacji była bardzo powolna. Teraz wszystko się zmieniło. Oczywiście dodanie akceleracji GPU to nie jedyna zmiana “dziewiątki”, ale głównie dzięki temu nowy IE w testach zaczął rozkładać konkurentów na łopatki.

W naszym teście nie wykorzystaliśmy Internet Explorer 9 Beta, a Internet Explorer Platform Preview 6. Jest ona przeznaczona dla programistów i w porównaniu do Bety nie została obudowana w standardowy interfejs. To jedynie sam silnik wyposażony w zaledwie kilka podstawowych przycisków. Wnosi on jednak kilka usprawnień dotyczących wydajności w stosunku do oficjalnego wydania i właśnie dlatego tak bardzo nas interesuje.

Mozilla Firefox 4.0

Najpopularniejsza przeglądarka w Polsce (wg badań Gemius SA) zaczęła ostatnio tracić na popularności. Jeszcze na początku roku korzystało z niej ponad 52% internautów, podczas gdy teraz jest to nieco ponad 49%. Wciąż bardzo dużo, ale to wyraźna oznaka, że konkurencja nie śpi.

Ratunkiem dla Mozilli jest zastąpienie coraz bardziej powolnego na tle konkurencji, Firefoxa 3.6 edycją 4.0. Prace nad jej ukończeniem trwają intensywnie, jednak ostatnia wersja – Beta 6 – nie była tak dobra, jak chcieli użytkownicy. Programiści wzięli to pod uwagę i przesunęli premierę wersji finalnej na początek przyszłego roku. Podczas testu wykorzystaliśmy tzw. nocne buildy Firefoksa publikowane jako Minefield 4.0b8pre (20101105). Dzięki temu widzimy w jakim stadium prac jest aktualnie czwarty Firefox.

Google Chrome 9.0

Nowa, rozwojowa edycja Chrome również wprowadza akceleracje sprzętową z wykorzystaniem GPU. Google pierwsze kroki w tej kwestii poczyniło już w ósmej wersji przeglądarki, jednak teraz zostało to znacznie usprawnione. W testach wykorzystaliśmy Chrome 9.0.570.0. Gdy jednak chcemy korzystać mocy karty graficznej aplikację należy uruchomić z dopiskiem -enable-accelerated-2d-canvas.

Mocy przybywaj!

Testy przeprowadziliśmy m.in. w benchmarkach przygotowanych przez Microsoft. Są one zgodne ze standardami wytyczanymi przez organizację W3C.

GUIMark 2 w Operze 11. Czyli prosta animacja HTML5 sprawdzająca wydajność przeglądarek.

GUIMark 2 w Operze 11. Czyli prosta animacja HTML5 sprawdzająca wydajność przeglądarek.

FishIE Tank to pierwszy z testów. Na początku trzeba zdefiniować liczbę pływających rybek. Ustawiliśmy ją na 500 i rozpoczęliśmy test. Wyniki są zaskakujące, bowiem w teście przygotowanym przez Microsoft minimalnie zwycięża… Mozilla Firefox. Trzecie miejsce należy do Google Chrome – wynik 20 fps. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie trzy przeglądarki wykorzystują moc GPU.

Przewaga przeglądarek wykorzystujących GPU jest imponująca.

Przewaga przeglądarek wykorzystujących GPU jest imponująca.

Dla porównania dodaliśmy też ostatnią wersję alpha Opery 11, a także nocny build Safari oraz aktualne stabilne wydanie Firefoksa oznaczone numerem 3.6.12. Przeglądarki bez akceleracji sprzętowej osiągały maksymalnie 3 klatki na sekundę. Różnica jest ogromna. Identyczne spostrzeżenia są w przypadku analizy wyników z testu Psychodelic Browsing, jak widać wsparcie karty graficznej ma ogromne znaczenie.

Kolejny test potwierdza, że karta graficzna jest bardzo przydatna w wyświetlaniu stron.

Kolejny test potwierdza, że karta graficzna jest bardzo przydatna w wyświetlaniu stron.

GUIMark2 to prosty test wykorzystujący HTML5. Tutaj także udział procesora graficznego w obliczeniach jest wyraźnie zauważalny. Różnice nie są aż tak duże, ale mimo to nie można ich pominąć.

Kolejny test, tym razem nie od Microsoftu, potwierdza wyniki poprzednich.

Kolejny test, tym razem nie od Microsoftu, potwierdza wyniki poprzednich.

Do zestawienia dorzuciliśmy także V8 Benchmark v6. To test przygotowany przez firmę Google, więc przewaga Chrome nie powinna nikogo dziwić. Wyniki wskazują wyraźnie na to, że benchmark nie korzysta ze wsparcia GPU.

Test V8 stworzony przez Google nie korzysta z akceleracji GPU.

Test V8 stworzony przez Google nie korzysta z akceleracji GPU.

Na sam koniec – ciekawostka. HTML5 test – nie bada w żaden sposób wydajności, a jedynie sprawdza zgodność przeglądarki z HTML5. Co zaskakujące, według testu najsłabiej wypada Internet Explorer. Najlepszą zgodnością ze standardami pochwalić się może Google Chrome.

Test zgodności z HTML5. Czysta ciekawostka w naszym porównaniu.

Test zgodności z HTML5. Czysta ciekawostka w naszym porównaniu.

Należy przy tym pamiętać, że wyniki finalnych wersji Chrome 9, Internet Explorer 9 oraz Firefox 4 mogą się znacznie różnić od prezentowanych wyników.

Konfiguracja komputera testowego
  • Intel Core 2 Duo E8400 (3 GHz) 
  • 4 GB DDR2 PC-6400 
  • ATI Radeon HD 3470 256 MB 
  • Windows 7 Professional (64-bity) 
  • Rozdzielczość 1680×1050

Sprawdź swoją przeglądarkę

Poniżej zamieszczamy zestaw testów, które wykorzystaliśmy w porównaniu. Należy jednak pamiętać, że wyniki mogą się różnić ze względu na różne konfiguracje sprzętowe.