10 najlepszych rozszerzeń do Opery 11 #1

Sam nie wierzę w to co piszę, ale oto przed wami 10 najlepszych rozszerzeń do przeglądarki Opera 11! Opisane rozszerzenia zostały starannie wybrane przez całą redakcję CHIP-a… ok, żartuje, wybrałem je sam – ale się starałem! 😉 Jeżeli ktoś jeszcze nie ma świadomości czym jest Opera w wersji 11 oraz umknął mu fakt, iż przeglądarka od tej wersji obsługuje rozszerzenia, odsyłam do naszej recenzji. Test Opery 11: Nadszedł koniec ery Firefoksa.
Opera wraz z wersją 11 pokazała zupełnie nową jakość. Jest szybka i obsługuje rozszerzenia.
Opera wraz z wersją 11 pokazała zupełnie nową jakość. Jest szybka i obsługuje rozszerzenia.

Przy okazji zapraszam do poprzednich tekstów z serii “10 najlepszych rozszerzeń do…”.

Pomimo tego, że Opera wciąż raczkuje w kategorii rozszerzeń (jest ich zaledwie 240), wybrałem te najlepsze. Ku memu zdziwieniu trafiło się kilka na prawdę pomocnych dodatków. Oto one.

10 najlepszych rozszerzeń do Opery 11 – część 2

Allegro Countdown

https://addons.opera.com/addons/extensions/details/allegro-countdown/ Serwis Allegro zna każdy. Tekst w stylu “Do końca 2 dni (pią 24 gru 2010 16:21:38 CET)” też i każdego to irytuje. Ileż wygodniej byłoby mieć ten tekst w postaci “Do końca 2 dni, 23 godzin, 2 minuty, 18 sekund”, czyli odliczanie w czasie rzeczywistym. Właśnie taką funkcję spełnia opisywane rozszerzenie. Jedna uwaga, musimy mieć dobrze ustawiony zegar systemowy! Czyli zsynchronizowany z serwerem.

Od teraz licytowanie na Allegro stanie się dużo wygodniejsze.

Od teraz licytowanie na Allegro stanie się dużo wygodniejsze.

Wykop

https://addons.opera.com/addons/extensions/details/wykop/ Wykop dumą i chlubą polskiego Internetu, a kto twierdzi inaczej niech lepiej zamilknie. Fani serwisu z pewnością ucieszą się z informacji, że od teraz dostęp do Wykopu może być dużo łatwiejszy. Wystarczy zainstalować rozszerzenie.

Otrzymujemy dostęp do strony głównej serwisu, wykopaliska, a także wykopów najnowszych, dnia, tygodnia oraz miesiąca. Przyznać muszę – rozszerzenie wymaga dopracowania, ale sądząc po komentarzach autor jest tego świadomy;)

Dostęp do Wykopu jeszcze łatwiejszy. Obowiązkowa pozycja dla fanów serwisu.

Dostęp do Wykopu jeszcze łatwiejszy. Obowiązkowa pozycja dla fanów serwisu.

vod.onet.pl

https://addons.opera.com/addons/extensions/details/vodonetpl/1.0/ “Niestety przeglądarka z której korzystasz nie daje możliwości poprawej instalacji programu potrzebnego do poprawnego wyświetlania strony oraz odtworzenia filmu. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.”

Tak radosnym tekstem serwis vod.onet.pl wita użytkowników Opery uniemożliwiając odtwarzanie filmów. Jednak wystarczy zainstalować owe rozszerzenie, aby komunikat zniknął. Nieładnie, nieładnie drogi Onecie sztucznie blokować jedną z czołowych przeglądarek. W ramach zadośćuczynienia dodatek wyłącza przy okazji reklamy wyświetlane podczas filmów. Uwaga, na niektórych konfiguracjach rozszerzenie może powodować niestabilną pracę przeglądarki (tzn. wywala się przy zamykaniu vod.onet.pl).

Gdy już uzyskacie dostęp do VOD, nie polecam spożywania oglądając ów dokument;)

Gdy już uzyskacie dostęp do VOD, nie polecam spożywania oglądając ów dokument;)

FastestTube – YouTube Video Downloader

https://addons.opera.com/addons/extensions/details/fastesttube-youtube-video-downloader/ Ściąganie plików z YouTube w wydaniu na przeglądarkę Opera. Rozszerzenie umożliwia zapisywanie wideo w formacie FLV lub MP4. Rozdzielczość dowolna, od 240p aż do 1080p, zależnie od tego jaka jakość dostępna jest online. Z chęcią napisałbym o tym rozszerzeniu coś więcej, ale to cała jego funkcjonalność;)

Jak zostać EMO? Ściągnij ten film i odtwarzaj go bez końca. Z tym rozszerzeniem to możliwe!

Jak zostać EMO? Ściągnij ten film i odtwarzaj go bez końca. Z tym rozszerzeniem to możliwe!

Opera Configurator

https://addons.opera.com/addons/extensions/details/opera-configurator/ Opera ma mnóstwo ustawień, trzeba to przyznać. Jedna stanowcza większość z nich jest niedostępna dla użytkownika. Rozszerzenie Opera Configurator daje dostęp do wszystkich parametrów konfiguracji. Wystarczy kliknąć na odpowiedni przycisk i gotowe. Od teraz możemy ustawiać, zmieniać, dodawać i patrzeć, czy przeglądarka jeszcze się podnosi;)

Opera Configurator daje dostęp do wszystkich ukrytych opcji.

Opera Configurator daje dostęp do wszystkich ukrytych opcji.

GMail Checker

https://addons.opera.com/addons/extensions/details/gmail-checker/ Monitoruj swojego GMaila. Rozszerzenie pokazuje ile zaległej korespondencji czeka na przeczytanie. Ponadto wystarczy jeden klik, aby dostać się do skrzynki odbiorczej. W preferencjach możemy m.in. zdefiniować częstotliwość odświeżania skrzynki, a także ustawić własny dźwięk powiadomienia.

GMail Checker umożliwia monitorowanie korespondencji w skrzynce Google.

GMail Checker umożliwia monitorowanie korespondencji w skrzynce Google.

Image Preview Popup

https://addons.opera.com/addons/extensions/details/image-preview-popup/ Przeglądarki zdjęć typu obrazki Google, czy też Yahoo! Image search są cudowne, dopóki nie zaczynamy przeglądać każdej z fotografii z osobna. Trzeba na niej kliknąć, otworzy się okienko, zamknąć, kolejne i tak dalej… Z tym rozszerzeniem wystarczy najechać na obrazek i zobaczymy jego powiększenie. Cudownie wygodne. Obsługuje serwisy Google, Yahoo!, bing, Yandex, Picasa, flickr, pixiv, deviantart, MyOpera, movapic, Facebook, pixhost, fastpic.ru i wiele innych. Rozszerzenie z kategorii “must have”.

Mamo, mamo! Chcę takiego na mikołaja!

Mamo, mamo! Chcę takiego na mikołaja!

Weather Forecast 

https://addons.opera.com/addons/extensions/details/weather-forecast/ Pogoda wprost z paska rozszerzeń Opery? Proszę bardzo. Bez żadnego klikania wiemy ile stopni jest na zewnątrz, zaś po kliknięciu w odpowiednią ikonę otrzymujemy informacje na temat opadów, wiatru, ciśnienia i wiele innych. W ustawieniach rozszerzenia musimy zdefiniować miasto w którym aktualnie przebywamy. Można ustawić kilka różnych.

Weather Forecast daje nam podgląd na aktualną prognozę pogody.

Weather Forecast daje nam podgląd na aktualną prognozę pogody.

Simple ToDo Manager

https://addons.opera.com/addons/extensions/details/simple-todo-manager/ Przychodzisz do pracy i… masz tyle roboty, że nie wiadomo w co ręce wsadzić? Stwórz listę zadań i panuj nad bałaganem. Do tego z pewnością przyda się Simple ToDo Manager. Rozszerzenie zostało stworzone w HTML5, działa szybko i bezproblemowo. Mam nadzieję, że autor w przyszłości pomyśli o synchronizacji z Google Tasks, bo na razie tego brakuje.

Simple ToDo Manager pozwoli na uporządkowanie zadań do wykonania.

Simple ToDo Manager pozwoli na uporządkowanie zadań do wykonania.

open-in-background-with-long-press

https://addons.opera.com/addons/extensions/details/open-in-background-with-long-press/ Poza nazwą rozszerzenia, które nie należy do najbardziej trafionych, rozszerzenie spisuje się znakomicie. Umożliwia na otwieranie linków w tle poprzez długie kliknięcie na odnośniku. Po komentarzach użytkowników wnoszę, że dodatek jest bardzo użyteczny. Kilka chwil obcowania z “open-in-background-with-long-press” tylko utwierdza w tym przekonaniu.

Skrina brak, gdyż nie bardzo wiem jak zobrazować działanie tego rozszerzenia na statycznym obrazku. Dlatego uruchomcie swą imaginację.

Dlaczego brak tutaj rozszerzenia umożliwiającego blokowanie reklam? Otóż Opera robi to sama z siebie. Wystarczy wejść:

Menu

>

Ustawienia

>

Preferencje

i przejść na zakładkę Zaawansowane. Tam klikamy na Zawartość i zaznaczamy opcję Włącz obsługę wtyczek tylko na żądanie .