10 najlepszych rozszerzeń do Google Chrome – część 4

Ponadto rozszerzenie umożliwiające bardzo szybkie skracanie adresów internetowych, błyskawiczny dostęp do pobranych plików, wyszukiwanie podobnych stron internetowych do aktualnie odwiedzanej oraz “żółte karteczki” w wersji elektronicznej.
Czy Firefox może czuć się bezpieczny? Pomimo pokonania IE pojawił się nowy groźny przeciwnik – Chrome.
Czy Firefox może czuć się bezpieczny? Pomimo pokonania IE pojawił się nowy groźny przeciwnik – Chrome.

Mam też pytanie – o czym chcecie przeczytać za tydzień? Rozszerzenia do Firefoksa, Chrome, Opery, a może Safari lub też Internet Explorer?

Przy okazji przypominam o poprzednich zestawieniach najlepszych dodatków do przeglądarki Google Chrome. Oto one.

bit.ly | a simple URL shortener (skracanie linków)

pobierz: http://bit.ly/hsDfLO Aby pobrać opisywane rozszerzenie musisz kliknąć w następujący link: https://chrome.google.com/extensions/detail/iabeihobmhlgpkcgjiloemdbofjbdcic?hl=pl. Nie jest on zbyt krótki i łatwy np. do przedyktowania znajomemu. Jednak można go skrócić i doprowadzić do nieco prostszej formy jak http://bit.ly/hsDfLO. Tak naprawdę bit.ly to główna usługa skracająca linki w serwisie Twitter, który o ile mnie pamięć nie myli mieści w jednej wiadomości coś około 20 znaków. Dlatego, jeżeli coś was wciąż trzyma przy Twitterze, zainstalujcie bit.ly do Google Chrome. Wystarczy jeden klik i macie krótki adres URL.

bit.ly pozwala na szybkie skracanie adresów URL.

bit.ly pozwala na szybkie skracanie adresów URL.

Downloads (dostęp do pobranych plików)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/jfchnphgogjhineanplmfkofljiagjfb Gdy pobieramy plik, pojawia się on w dolnym pasku przeglądarki. Gdy go przez przypadek zamkniemy, musimy przejść do okna pt. “Pobrane pliki”. Choć znajduje się ono w menu głównym programu, zawsze chwila mija, zanim je znajdę. Jest to dla mnie bardzo irytujące. Tak, wiem – istnieje skrót CTRL+J, który prowadzi wprost do tego okna. Niestety me przekonanie do skrótów klawiszowych nie jest zbyt mocne. Dlatego wolałem zainstalować niezbyt rozbudowane rozszerzenie o nazwie Downloads. Wystarczy jeden klik i znajdujemy się dokładnie tam, gdzie chcemy być.

Downloads. Prosty przycisk, który przenosi nas do okna z pobranymi plikami.

Downloads. Prosty przycisk, który przenosi nas do okna z pobranymi plikami.

Feedly (strona startowa z twoich RSS-ów)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/ndhinffkekpekljifjkkkkkhopnjodja Używasz Google Reader (czy inaczej Czytnika Google) do przeglądania RSS-ów? Chcesz zmienić jego wygląd w coś bardziej przypominającego papierowy magazyn? Zainstaluj Feedly. Pierwsze wrażenie po zainstalowaniu jest bardzo ciekawe i całość wydaje się być przejrzysta i intuicyjna. Czy tak jest po dłuższym czasie nie wiem, bo dopiero przed momentem zainstalowałem owe rozszerzenie. Tak czy inaczej zapowiada się ciekawie.

Feedly potrafi ciekawie odmienić twój czytnik kanałów RSS.

Feedly potrafi ciekawie odmienić twój czytnik kanałów RSS.

Kino5 – Ogladaj bez limitu (ominięcie limitu Megavideo)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/hnkeikbmmeggmmbmilcfapmgckglglbj Oczywiście każdy kto ogląda pirackie filmy na Megavideo jest złym człowiekiem i w piekle smażyć się będzie. Kto jednak nie leka się takiej kary, powinien zainstalować rozszerzenie Kino5. Cóż jest bowiem bardziej irytującego od komunikatu mówiącego, że limit 72 minut własnie został przekroczony? Oczywiście ja nic na ten temat nie wiem, bo nigdy nie zgrzeszyłem oglądając nielegalne filmy, a całą historię znam jedynie od kolegów, których nieustannie piętnuję i karcę słownie za nieprzyzwoite zachowanie.

Kino5 potrafi ominąć limity serwisu Megavideo.

Kino5 potrafi ominąć limity serwisu Megavideo.

Google Similar Pages (wyszukiwanie podobnych stron)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/pjnfggphgdjblhfjaphkjhfpiiekbbej Odnajdujesz w Sieci cudowną stronę internetową, która zawiera to, czego własnie szukałeś. Jednak po pewnej chwili czujesz niedosyt i chciałbyś odkrywać kolejne strony w tym stylu (i wcale nie mam tu na myśli pornografii). Wystarczy jedno kliknięcie i rozszerzenie stworzone przez samego wujka Google podsunie ci cztery podobne strony internetowe. Z tego co zdążyłem zauważyć, dodatek działa całkiem przyzwoicie.

Google Similar Pages wyszukuje podobne strony do aktualnie odwiedzanej.

Google Similar Pages wyszukuje podobne strony do aktualnie odwiedzanej.

Incredible StartPage (nowa strona startowa)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/ncdfeghkpohnalmpblddmnppfooljekh Obecna strona startowa Google Chrome stała się nudna? Zmień ją. Wystarczy zainstalować opisywane rozszerzenie. Dzięki temu otrzymamy możliwość tworzenia notatek, które można szybko dodać do kalendarza, bądź też wysłać mailem. Ponadto dodatek potrafi wyświetlić ulubione zakładki, a także zamknięte wcześniej karty. Możemy go także dowolnie skonfigurować, zmieniając tło oraz całą kolorystykę.

Incredible StartPage diametralnie odmienia stronę startową Google Chrome.

Incredible StartPage diametralnie odmienia stronę startową Google Chrome.

Pacman Classic Arcade (trzeba wyjaśniać?)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/lhnhbpmppghbannabgegdonihllgagei Tworząc co tydzień zestawienie najlepszych rozszerzeń do przeglądarek wysiadam średnio przy ósmym z nich. Mam wtedy kryzys, nie chce mi się kończyć całości i najchętniej poszedłbym do domu. Problem w tym, że dziś owe zestawienie robię właśnie z domu… W tym momencie najchętniej znalazłbym sobie mało lekko odmóżdżające zajęcie i oderwał się od świata przeglądarek. Może rundka w Pacmana na nabranie sił? Czemu nie. Naturalnie wystarczy zainstalować odpowiednie rozszerzenie;)

Pacman. Jeden klik i na chwilę można się oderwać od pracy.

Pacman. Jeden klik i na chwilę można się oderwać od pracy.

Weather Window Beta

pobierz: https://chrome.google.com/webstore/detail/ihdkejbciahopmbagpnjmmkkdpfpaaak Ostateczny powód, by już nigdy nie oderwać się od komputera. Jesteś ciekaw jaka jest pogoda na zewnątrz? Możesz wyjść na zewnątrz i sprawdzić. Jeżeli czujesz, że to Cię przerasta, wystarczy zainstalować Weather Window Beta. Rozszerzenie (a w zasadzie aplikacja dostępna przez WebStore) wyświetla animowane okno, które prezentuje aktualną prognozę pogody. Ponadto mamy informację o temperaturze, prędkości wiatru i prognozę na najbliższe dni.

Weather Window Beta, czyli prognoza pogody na bogato.

Weather Window Beta, czyli prognoza pogody na bogato.

Springpad (organizer, notatnik)

pobierz: https://chrome.google.com/webstore/detail/fkmopoamfjnmppabeaphohombnjcjgla Świetny organizer, w którym możemy tworzyć notatki, listy zadań, miejsc. Ogólnie wszystko, co sobie tylko wymyślimy. Od teraz dostępny jest jako aplikacja do Google Chrome i działa bardzo dobrze. Ogromną zaletą Springpada jest dostępność na platformy mobilne: iPhone, iPad oraz na telefony Android. Osobiście używam i polecam.

Springpad jest konieczny, jeżeli przestajesz panować nad codziennymi obowiązkami.

Springpad jest konieczny, jeżeli przestajesz panować nad codziennymi obowiązkami.

Stickies (żółte karteczki post-it)

pobierz: https://chrome.google.com/webstore/detail/obcojdaihjmblkmodnkaidacoffgmnpf Nie ma lepszego lekarstwa na szwankującą pamięć, niż małe żółte, samoprzylepne karteczki post-it. Obecnie takie karteczki dostępne są w wersji elektronicznej. Co więcej w opcjach możemy wybrać, aby były one przechowywane nie tylko na naszym komputerze, ale na koncie Google. Oznacza to, że będziemy mieli do nich dostęp z różnych komputerów.

Stickies, czyli notatki typu post-it prosto z przeglądarki.

Stickies, czyli notatki typu post-it prosto z przeglądarki.