Windows Phone 7: Najlepsze aplikacje tygodnia

Czego by o nowym systemie  Microsoftu nie mówić, Windows Phone Marketplace rośnie w bezprecedensowym tempie niemal 2000 aplikacji na miesiąc. W chwili, gdy piszę te słowa sięgnął już 7 tysięcy, bijąc na głowę istniejące o wiele dłużej sklepy Palma i Samsunga i osiągając połowę ilości aplikacji dostępnych w BlackBerry App World (działającym od ponad półtora roku). Oczywiście, Google z Android Marketem i Apple z App Store wciąż mogą uśmiechać się z pobłażaniem, jednak Windows Phone ma już dość aplikacji, żeby każdy znalazł wśród nich coś dla siebie.
Windows Phone 7: Najlepsze aplikacje tygodnia

Być może słyszeliście, że w tej chwili w Polsce nie ma dostępu do Windows Phone Marketplace. To prawda, ale nie cała –

wystarczy podczas rejestracji konta Zune podać jako miejsce zamieszkania jeden z krajów, w których Marketplace jest obsługiwany

. Potem warto jeszcze w danych adresowych do karty kredytowej podać kod pocztowy pasujący do wybranego kraju i już można kupować aplikacje;-)

Właśnie, aplikacje! Poniżej znajdziecie pięć pierwszych – jeśli znacie jakieś interesujące appsy, którymi chcielibyście się podzielić, piszcie w komentarzach!

Naismith’s Hiking Rule – Obliczanie czasu marszu w górach

Cena: bezpłatna

Jeśli kiedykolwiek wędrowałeś po górach wiesz, jak trudno patrząc na mapę określić czas przejścia danej trasy. Wymaga to dużego doświadczenia, albo użycia aplikacji korzystającej z Reguły Naismitha, pozwalającej policzyć oczekiwany czas marszu po wprowadzeniu długości trasy i sumy przewyższeń oraz dodaniu poprawki na zaawansowanie piechura.

Wonder reader – Czytnik RSS zgodny z Google Reader

Cena: bezpłatna (wersja ograniczona)/1,99 $

Doskonała aplikacja do czytania RSS-ów, która w pełni synchronizuje się z Google Readerem. Możemy przeglądać wiadomości według kategorii, albo źródła, możemy oznaczać gwiazdką, otwierać w zewnętrznej przeglądarce, wysyłać do usług typu Instapaper czy Read-it-later, no i oczywiście wrzucać na Facebooka lub Twittera. Aplikacja jest płatna, ale można pobrać wersję trial, która jest nieograniczona czasowo, a w zamian ma wyłączone kilka mniej istotnych funkcji.

Handyscan – Aplikacja do skanowania dokumentów

Cena: bezpłatna

Potrzebujesz szybko skopiować fragment książki? Zachować dane z paragonu, bez trzymania papierków? Zapisać sobie informacje z ogłoszenia,  zabezpieczyć ważne notatki, przechwycić treść supertajnych dokumentów z niedomkniętej szafy pancernej? Handyscan będzie twoim przyjacielem! Dzięki algorytmom optymalizującym i specjalistycznym funkcjom, ta aplikacja doskonale radzi sobie z fotografowaniem wszelkiego rodzaju dokumentów. Co więcej, pozwala dodawać tekst do obrazu dokumentu, umożliwiając na przykład wypełnienie formularza!

Parchment Tools – Superzestaw przydatnych narzędzi

Cena: bezpłatna (wersja ograniczona)/0,99$

Wszystkie drobne, a przydatne (albo tylko zabawne) aplikacje zebrane w jednym miejscu. Takie, które trzeba mieć, takie, które mieć warto i takie, które… No, kto wie, może kiedyś się przydadzą? W zestawie między innymi poziomica, linijka, sejsmometr, generator fałszywych telefonów, traker GPS, konwerter walut, generator haseł, kalkulator naukowy, latarka… W darmowej wersji kilka funkcji nie działa, ale to naprawdę w nic w porównaniu do tego, co dostajemy!

Percent Calc – Oblicza dowolny procent z dowolnej liczby

Cena: bezpłatna

“Superpromocja! Wszystkie towary o 38% tańsze!” No bardzo to miło, ale ile to dokładnie będzie? Oczywiście możesz policzyć na kalkulatorze (albo w pamięci – tak, są tacy!), ale wygodniej będzie wpisać w Percent Calc. Aplikacja ta pozwala nie tylko jednym kliknięciem obliczyć dowolny procent z dowolnej liczby, ale też, co znacznie bardziej pożyteczne, policzyć ile to będzie, jeśli zadaną liczbę zmniejszyć, albo zwiększyć o podany procent. Narzędzie bardzo przydatne podczas zakupów, kiedy z jednej strony atakują nas promocje, a z drugiej trzeba uważac na czające się gdzieniegdzie ceny bez doliczonego podatku…