Chiny mobilizują naukowców, tworzą autorskie procesory

Giganci elektroniki, tacy jak Intel, AMD, Nvidia czy ARM, produkują swój sprzęt w Chinach, ale projektują je u siebie. Chiny chcą to zmienić, i już działają.

Chiny zamierzają stymulować rozwój własnej innowacji. Nie chcą już być wyłącznie podwykonawcą gigantów z Ameryki i Europy. Chińskie superkomputery coraz częściej wyposażane są w układy zaprojektowane i wykonane lokalnie. Dla przykładu, obecnie wykorzystywany przez Uniwersytet Techniki Obronnej i pracujący pod kontrolą Linuksa superkomputer Tianhe-1A (Milky Way/Sky River) jest najwydajniejszy na świecie. Zbudowany jest z układów Intela i Nvidii, a konkretniej 21 522 procesorów. Jednak nowy Dawning 6000 ma być skonstruowany w całości z procesorów Loongson, zaprojektowanych w całości przez Chińską Akademię Nauk Ścisłych. Co jeszcze zabawniejsze, podwykonawcą (czyli producentem) procesorów będzie ST Microelectronics, europejska firma. Wygląda na to, że role się odwracają.

Nasz przemysł informatyczny wykorzystywał zagraniczną technologię. Jednakże, tak jak nie można stale polegać na zagranicznej stali czy ropie, chiński przemysł potrzebuje własnego procesora –

mówi Hu Weiwu, główny projektant układu.

Chiny, z uwagi na niesamowicie niskie ceny, są gigantem od 10 lat w produkcji układów scalonych. Ceny są tak niskie, że zleceniodawcy ignorowali fakt, że dopiero od niedawna ich fabryki są równie efektywne, co ich zachodnie odpowiedniki. Co więcej, sam Hu uważa, że Państwo Środka dopiero za 10 lat będzie mogło zaspokoić cały swój wewnętrzny popyt na elektronikę. Uważa jednak, że za kolejne 10, to Ameryka będzie kupowała od Chin procesory zaprojektowane przez chińskich naukowców.

Zachód na razie może jednak spać spokojnie. Chińskie fabryki są już zdolne do produkowania układów w 20-nanometrowym procesie technologicznym, ale ich autorskie pomysły i oprogramowanie to wciąż cyfrowe średniowiecze. Tianhe-1A wykorzystuje architekturę MIPS, która emuluje x86. Dla mniej wtajemniczonych: to coś, od czego się już odchodzi. Chiny się jednak mobilizują, a deadline wyznaczony przez Hu wydaje się bardzo realny.

Źródło: Mim's Bits
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.