Tego nie możesz przegapić! Przegląd najciekawszych informacji mijającego tygodnia [20.06 – 24.06]

Oprócz aktualności przeczytajcie również:
Tego nie możesz przegapić! Przegląd najciekawszych informacji mijającego tygodnia [20.06 – 24.06]

Wielka premiera smartfonu Nokia N9!

Na konferencji CommunicAsia firma Nokia zaprezentowała zupełnie nowy smartfon N9. Dostępny będzie w kilku wersjach kolorystycznych a jego sercem to otwarty system operacyjny MeeGo. Urządzenie posiada 8-megapikselowy aparat z optyką Carla Zeissa, filmami HD i autofokusem, 16 lub 64 GB pamięci (w zależności od wersji) oraz 3,9-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 854 x 480 pikseli, pokryty dodatkowo warstwą Gorilla Glass. Co ciekawe, cały front telefonu jest ekranem dotykowym, nie są dostępne żadne przyciski, nawet pojemnościowe. Dodatkowo, smartfon wyposażony jest w kompas, akcelerometr, czujnik zbliżeniowy i czujnik natężenia światła. Waży zaledwie 135 g, obsługuje w swojej przeglądarce HTML5, ma zainstalowaną nawigację samochodową i obsługę dokumentów Office.

Google Street View w Polsce – sprzeciwu władz nie ma

Wygląda na to, że usługa Google Widok Ulicy w Polsce dostała zielone światło – inspektorzy z GIODO co prawda dopatrzyli się drobnych uchybień prawnych, ale nie powinny one zaważyć na uruchomieniu w naszym kraju bardzo popularnej usługi firmy z Mountain View. Google rozpoczęło fotografowanie pięciu polskich miast, w tym czterech gospodarzy EURO 2012 – Warszawy, Gdańska, Poznania, Wrocławia oraz Krakowa – 16 czerwca 2011 roku, a zdjęcia mają być gotowe do końca tegorocznych wakacji.

Trzymał paragon przez 10 lat. Dostał za to Duke’a i mnóstwo prezentów

Duke Nukem Forever wreszcie zadebiutował na rynku. Gra nie zbiera zbyt pochlebnych recenzji, ale mimo tego sprzedaje się nieźle. Nic dziwnego, skoro po grę zgłaszają się klienci, którzy zamówienie na najnowszego Duke’a złożyli 10 lat temu. Użytkownik o pseudonimie “Slash000” przechował paragon z 2001 roku na pamiątkę. Po 10 latach wreszcie mógł odebrać ze sklepu GameStop swoją upragnioną grę. Sklep nie tylko uhonorował zamówienie sprzed 10 lat, ale nagrodził swojego wiernego klienta za “wytrwałość” różnymi dodatkami, w tym podpisaną edycją kolekcjonerską Duke Nukem Forever Balls of Steel, koszulkami z wizerunkiem Duke’a, paskiem z klamrą w stylu Duke’a, kieliszkami, klawiaturą Logitecha z linii dla graczy i innymi.

Australia zaatakowana przez hakerów

Atak cyberprzestępców na serwery spółki rejestracyjno-hostingowej Distribute.ITwywołał ogromne poruszenie w Australii. Powodem jest zarówno skala zjawiska, jak i szkody, jakie wyrządził. – Okazuje się, że aż cztery serwery z zaatakowanych są w stanie uniemożliwiającym jakiekolwiek odzyskanie przechowywanych na nich danych. Przytłacza też liczba osób i firm, które przez to ucierpiały – często nieodwracalnie – komentuje Łukasz Nowatkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa IT firmy G Data Software.

127 milionów euro kary dla Telekomunikacji Polskiej

Jako operator posiadający pozycję dominującą, TP jest zobowiązana zapewnić operatorom alternatywnym dostęp do swojej sieci (za opłatą), tak aby mogli oni skutecznie konkurować na rynku detalicznym. TP konsekwentnie przez ponad cztery lata odmawiała lub utrudniała operatorom alternatywnym dostęp do swojej sieci. Wiceprzewodniczący Komisji, Joaquín Almunia, stwierdził: Komisja nie może pozwolić na to, aby praktyki antykonkurencyjne zagrażały rozwojowi Internetu oraz gospodarki cyfrowej…

Nokia N9 ma najszybszy aparat na rynku

Jens Wilkes, menadżer produktu opiekujący się nowiutką Nokią z systemem operacyjnym MeeGo, pochwalił się, że reklamowany przez niego produktu jest najszybciej wykonującym zdjęcia telefonem na rynku. My nie mamy powodu mu nie wierzyć – w końcu Nokia od zawsze miała jedne z najlepszych aparatów cyfrowych w swoich smartfonach, ale na potwierdzenie swoich słów, Wilkes prezentuje także wykres, który możecie obejrzeć poniżej. Jak widać, smartfony z Windows Phone 7 mają się czego wstydzić – HTC HD7 jest zdecydowanie najwolniejszym w całej stawce, a LG Swift 7 sporo brakuje do ścisłej czołówki.

Playstation 4 nieprędko: “Jesteśmy dostatecznie zaawansowani”

Jack Tretton, szef amerykańskiego oddziału Playstation, w wywiadzie dla Forbesa tłumaczy, że Sony nie musi na razie wprowadzać czwartej już generacji swojej konsoli Playstation, ponieważ obecna generacja jest dostatecznie zaawansowana, aby walczyć o rynek z konkurencją. Pojawienie się na rynku Nintendo Wii U nie zrobiło zbyt wielkiego wrażenia na szefostwie Sony, które w ten sposób podsumowuje debiut nowej konsoli Nintendo – Jeśli szukasz multimedialnego urządzenia do rozrywki, grania w high definition, to od nas dostałeś to już w 2006 roku. Z technologicznego punktu widzenia, nie sądzę, aby można było w tej chwili dostarczyć lepszy sprzęt od tego, co my oferujemy.

Twierdzi, że jest właścicielem Facebooka. Mówi prawdę!

O Paulu Ceglii pierwszy raz usłyszeliśmy jeszcze w 2010 roku, kiedy to domagał się 85 procent udziałów w serwisie społecznościowym Marka Zuckerberga. Następnie w kwietniu tego roku, Ceglia obniżył nieco swoje oczekiwania i rościł sobie prawa do połowy udziałów Facebooka, przedstawiając dokumenty i e-maile jako dowody. Dziś, jego wiarygodność ogromnie wzrosła – Ceglia pomyślnie przeszedł test na wykrywaczu kłamstw. Z testu wynika, że Ceglia mówi prawdę odnośnie kontraktu i wymianie e-maili z Markiem Zuckerbergiem. Paul żąda, aby na obecnym właścicielu Facebooka także przeprowadzić test na wariografie.

Superkomputer “Zeus” z AGH ponownie w pierwszej 100. światowego rankingu

Na opublikowanej 16 czerwca w Hamburgu prestiżowej liście TOP 500 – najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej – superkomputer CYFRONETU AGH awansował z 84. na 80. miejsce na świecie. Oznacza to, że superkomputer z AGH jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce i jedynym komputerem z naszego kraju sklasyfikowanym w pierwszej setce tego globalnego zestawienia. Klaster “Zeus” z CYFRONETU AGH jest przeznaczony do obliczeń naukowych w projektach gridowych, m.in. w projekcie PL-Grid Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Pamięć dyskowa “Zeusa” wynosi 1 500 terabajtów, a jego moc obliczeniowa to 105 Tflops, zaś używane procesory to Intel Xeon. Dostawcą rozwiązań zastosowanych w jednostce jest HP.

LulzSec pada ofiarą ataku. Znamy członków grupy?

LulzSec to jeden z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy, co zresztą z pewnością było zamierzeniem tej hakerskiej grupy, która atakowała wszystkich, z FBI i CIA na czele. Teraz jednak sama najprawdopodobniej padła ofiarą ataku, w którym anonimowi sprawcy ujawnili tożsamości członków grupy. Na nowym blogu LulzSec Exposed wymieniono kilku członków hakerskiej grupy o pseudonimach Kayla, BarretBrown, Joepie, Nakomis oraz Topiary. Ten ostatni przyznał się do członkostwa w grupie poprzez swój oficjalny kanał twitterowy. Barret Brown jest natomiast dziennikarzem, piszącym między innymi dla Huffington Post oraz The Guardian. Trzy z wymienionych osób pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, po jednej ze Szwecji, Holandii i Kanady. Niektórzy z członków LulzSec są także wiązani z grupą Anonimowych.

Nastoletni przywódca LulzSec aresztowany?

Brytyjska policja we współpracy z agencją FBI zatrzymała w Wickford, w hrabstwie Essex, 19-latka, który miał być liderem ostatnio najbardziej aktywnej hakerskiej grupy – LulzSec. Dla grupy hakerskiej LulzSec, która ostatnio atakowała niemal wszystkich, wliczając w to agencje FBI i CIA, nadeszły gorsze czasy. Najpierw założono blog LulzSec Exposed, na którym ujawniono dane niektórych członków grupy, a teraz brytyjska policja i FBI aresztowała 19-letka, uważanego za lidera LulzSec i “mózg” całej operacji. Młody mężczyzna został zatrzymany pod zarzutami pogwałcenia brytyjskich ustaw Computer Misuse Act z 1990 roku oraz Fraud Act z 2006 roku. Aresztowanie jest skutkiem prowadzonego wspólnie śledztwa przez policję Essex i agentów FBI, którzy bacznie przyglądali się niedawnym atakom DDoS na witryny internetowe i wyśledzili ich źródło.