Lubię poniedziałki: 10 darmowych FPS-ów, w które zagrasz przez sieć

Miało być 10 tytułów, jednak w trakcie pisania tego tekstu, coś poszło nie tak, stąd też aż 12 pozycji na liście. Zdaję sobie sprawę, że nie są to wszystkie darmowe shootery, dostępne w sieci. Niektórych jednak nie ma sensu już opisywać:
Lubię poniedziałki: 10 darmowych FPS-ów, w które zagrasz przez sieć

America’s Army, Enemy Territory,

czy Quake Live na przykład są lepiej kojarzonymi przez graczy tytułami niż niejedna komercyjna produkcja. Jednak nie wątpię, że w komentarzach zechcecie uzupełnić tą listę o jeszcze lepsze waszym zdaniem tytuły, dlatego też apeluję: nie krępujcie się. Z graczom, którzy nie przepadają za shooterami proponuję odwiedzić portal naszych kolegów po fachu: Gambler.pl

GunZ: The Duel

http://gunz.ijji.com/ GunZ to taki miks Przyczajonego Tygrysa, Ukrytego Smoka i Call of Duty. Gra się z perspektywy trzeciej osoby i oprócz elementów wspólnych dla gatunku strzelanek, wasza postać jest w stanie wykonać większość kaskaderskich popisów znanych z filmów. Bieg po pionowej ścianie, połączony z odbijaniem kul przeciwników za pomocą samurajskiego miecza? W Gunz takie rzeczy to nie problem.

CrimeCraft

http://www.crimecraft.com/ Ciekawa produkcja, w której autorzy pokusili się o dodanie kilku aspektów znanych z gatunku cRPG. Zamiast bezmyślnej strzelaniny, gracze mogą wykonywać przeróżne questy, zwiedzać całkiem spory i w pełni otwarty świat Crimecrafta i oczywiście strzelać do siebie nawzajem.

Project Blackout

http://pb.ntreev.net/?fdino=dino Project Blackout to przedstawiciel dość nowego gatunku MMOFPS. Nie wygląda zbyt oszałamiająco, za to właściciele starszych konfiguracji sprzętowych z pewnością docenią płynność jej działania. Tempo rozgrywki należy z pewnością do tych najszybszych, a sama gra bardziej niż celowania z chirurgiczną precyzją wymaga od gracza nadludzkiego refleksu.

Cross Fire

http://crossfire.z8games.com/ Z pewnością nie jest to gra dla camperów. Im więcej wrogów padnie od twoich strzałów, tym lepsze combo. Im lepsze combo, tym więcej punktów. Im więcej punktów, tym oczywiście większe ego. Jak na darmową grę, Cross Fire może pochwalić się dość pokaźną liczbą map. Co dla niektórych nie musi być wcale zaletą.

S4 League

http://s4.en.alaplaya.net/ Coś dla fanów anime. Gra oferuje multum postaci (każda ma oczywiście inne umiejętności, wygląd i arsenał śmiercionośnych gadżetów) oraz coś więcej niż klasyczny tryb deathmatch. Żeby grać w S4 trzeba lubić dwie rzeczy: anime i widok z trzeciej osoby.

Battlefield Heroes

http://www.battlefieldheroes.com/en/ Komiksowa stylistyka przepełniona humorem typowym dla graczy to całkiem niezły pomysł. Do tego dochodzi możliwość sterowania pojazdami, kilka niespotykanych nigdzie indziej umiejętności, które gdy użyte w odpowiednim momencie potrafią uratować nas z niejednej opresji no i bardzo fajny klimat rozgrywek drużynowych. Jeśli lubicie Team Fortress 2, ale chcielibyście pograć w coś nowego, to Battlefield Heroes może okazać się bardzo atrakcyjną produkcją.

Combat Arms

http://combatarms.nexon.net/ Combat Arms to jedna z najpopularniejszych darmowych produkcji. I nic w tym dziwnego. CA to świetna gra, szczególnie jeśli lubicie realistyczne gry, a militarystyka to jedno z waszych hobby. Dzięki swojej popularności, w Combat Arms można zalogować się o każdej porze dnia i znaleźć kilkanaście (kilkadziesiąt?) pełnych serwerów.

Alliance of Valiant Arms

http://ava.ijji.com/ Zrobienie słabej gry na silniku Unreal jest bardzo trudne. AVA oferuje graczom prawie nieograniczone możliwości kustomizacji, tworzenia własnych modów no i oczywiście niezłą zabawę, jaką znaleźć można tylko podczas grania w strzelanki.

Battlefield Play4Free

http://battlefield.play4free.com/en/ Darmowa gra od Electronic Arts, oparta na drugiej części Battlefielda zachowała większość ze swoich komercyjnych zalet. Jest bardzo widowiskowo, grafika jest świetna, silnik pozwala na bitwy pomiędzy 32 osobami podzielonymi na dwie strony konfliktu: USA i Rosję. Do dyspozycji mamy również aż 16 pojazdów, w tym helikoptery, czołgi, myśliwce, etc.

Global Agenda: Free Agent

http://www.globalagendagame.com/ Na początku pisania tego zestawienia byłem dość sceptycznie nastawiony do strzelanek z widokiem zza pleców postaci. Jednak gra Global Agenda: Free Agent zdołała mnie w końcu przekonać do tego rozwiązania. Widok z trzeciej osoby jest całkiem fajny, o ile wasza postać ma na plecach zamontowany plecak odrzutowy, pozwalający na sianie terroru z powietrza. Latanie w szyku bojowym to coś, czego jeszcze nie opanowałem, ale z tego co widziałem, jest to bardzo skuteczna taktyka dla całej drużyny. Grafika… jest specyficzna, mi osobiście bardzo się podoba, zresztą, zobaczcie sami:

APB Reloaded

http://www.gamersfirst.com/age-gate/ APB było kiedyś płatną grą, która nie zdołała zainteresować sobą zbyt wielu graczy. GamersFirst otrzymało prawda do produkcji, lekko ją poprawiło i… APB Reloaded zostało udostępnione za darmo. Wyobraźcie sobie GTA, a raczej strzelaniny z GTA, a raczej więcej strzelanin niż jesteście w stanie sobie wyobrazić grając w GTA, dodajcie do tego brawurową jazdę pojazdami wszelakimi i to jest właśnie MMO zatytułowane APB Reloaded.

Team Fortress 2

http://www.teamfortress.com/freetoplay/ TFT2 to jeden z najlepszych shooterów, dostępnych obecnie na rynku. Komiksowa grafika może odstraszać fanów realistycznie wyglądających produkcji, jednak przed definitywnym skreśleniem tego tytułu zachęcałbym do chociaż jednego dnia testów. Mechanika rozgrywki i balans różnych klas występujących w grze zostały dopracowane wręcz perfekcyjnie.