Sapphire Radeon HD 6950 FleX 2048 MB GDDR5

Mimo, iż bój o miano najwydajniejszej jednordzeniowej karty graficznej jest dawno za nami, to czerwoni nie ustają w walce… ciągle obniżając ceny swoich Radeonów z serii HD 6900. To właśnie dobry stosunek oferowanej przez nie wydajności do przystępnej ceny sprawiają, iż są atrakcyjniejsze od konkurencji…
Sapphire Radeon HD 6950 FleX 2048 MB GDDR5

Flex pozostaje w pełni konkurencyjny z kartami konkurencji

Flex pozostaje w pełni konkurencyjny z kartami konkurencji

Do naszego laboratorium przyjechał ostatnio produkt z niższej półki – Radeon HD 6950. Więcej o tych kartach pisaliśmy w momencie ich premiery. Dla tych, którzy nie mają czasu zapoznać się z pełną specyfikacją pozwolę sobie przedstawić w paru zdaniach budowę rdzenia Cayman. Jak przystało na produkt z wyższej półki układ ten zbudowany został w 40-nanometrowym procesie technologicznym oraz wyposażony w 1408 jednostek cieniujących. Jest to wartość niższa od tej którą widywaliśmy u poprzednika – Radoen HD 5850 miał ich 1440, natomiast w nowej serii HD 6900 zostały one gruntownie przebudowane. Rdzeń referencyjnego Radona HD 6950 pracuje z częstotliwością 800 MHz, natomiast jego pamięci osiągają zawrotną wartość 5000 MHz. Na kartach graficznych zazwyczaj widujemy układy o sumarycznej pojemności 2 GB, ale w sprzedaży są też tańsze wersje z 1 GB. Zarówno jedne jak i drugie do komunikacji z pamięciami wykorzystują 256-bitową szynę danych.

W starszym 3DMarku wyniki Flexa są zbliżone w droższego GTX 560 Ti w wersji OC

W starszym 3DMarku wyniki Flexa są zbliżone w droższego GTX 560 Ti w wersji OC

Dostarczony do naszych testów Sapphire Radeon HD 6950 Flex, mimo iż jego wygląd zewnętrzny o tym nie świadczy, jest produktem pracującym ze standardowymi częstotliwościami rdzenia oraz pamięci. A szkoda… Zamontowany na jego laminacie wydajny układ chłodzeni,a w skład którego wchodzi masywny aluminiowy radiator oraz centralnie nad nim umieszczony wydajny wentylator w zupełności wystarczyłyby do schłodzenia karty z wyższymi taktowaniami. W porównaniu do referencyjnie chłodzonego HIS’a temperatury pracy prezentowanego Sapphire’a są niższe o 15°C w trybie idle oraz 14°C w trakcie pełnego obciążenia karty. Są to wartości bardzo duże, zwłaszcza iż porównujemy produkty pracujące z identycznymi zegarami.

Pod względem poziomu generowanego hałasu niewiele cichszy jest produkt ze standardowym układem chłodzenia. Największą różnicę, wynoszącą 6 dB zarejestrowaliśmy w trakcie spoczynku karty. Referencyjnie chłodzony HIS generuje wtedy 31,9 dB w momencie gdy Flex wydobywa z siebie 37,3 dB.

W wysokiej rozdzielczości Radeon HD 6950 jest konkurencją dla droższych GTX 570

W wysokiej rozdzielczości Radeon HD 6950 jest konkurencją dla droższych GTX 570

Pod względem wydajności kartę można uplasować pomiędzy szybszymi, referencyjnymi konstrukcjami GeForce GTX 570 a GeForce GTX 560 Ti. Do pierwszych karta traci średnio 5%, natomiast nad drugimi wykazuje podobną przewagę. Gry różnice te nie są aż tak duże wypada sobie zadać pytanie czy warto płacić około 1200 zł za GTX 570 gdy za Radeona przyjdzie nam zapłacić średnio 300 zł mniej… Tańszy o 100 zł, ale również wolniejszy jest GTX 560 Ti.

Wybierając kartę graficzną warto również wziąć pod uwagę zawartość pudełka. W przypadku prezentowanego modelu Sapphire Radeon HD 6950 Flex znajdziemy w nim sporo. Jest tu miedzy innymi 3-metrowy kabel HDMI, przejściówka mini DP – DP a także przejściówka HDMI – DVI. Jedyne czego zabrakło to gra, zwłaszcza ze coraz częściej w kartach z tej serii zamieszczane są kupony z DiRT’em 3.

W DiRT 2 znaczną przewagę w wysokiej rozdzielczości prezentują produkty z GeForce

W DiRT 2 znaczną przewagę w wysokiej rozdzielczości prezentują produkty z GeForce

Sapphire Radeon HD 6950 Flex to karta godna uwagi dla osób szukających grafiki do 1000 zł. Jej wydajny układ chłodzenia z pewnością pozwoli na mały OC w domowym zaciszu, a dołączony kabel HDMI umożliwi przeniesienie rozgrywki na większa płaszczyznę telewizora.

Grzegorz Glonek