Wakacyjna akcja Policji. Trwają kontrole klubów muzycznych na wybrzeżu!

28 lipca odbyły się kontrole klubów muzycznych w Sopocie. Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w wyniku przeprowadzonych czynności ustalił, że dwa sopockie kluby nie miały podpisanych umów z Organizacjami Zbiorowego Zarządzania, a DJ-e pracujący w klubach nie posiadali stosownych licencji na kopiowanie.
Pluskwy i zdalne przeszukania komputerów być może już wkrótce będą legalne w o wiele większej ilości przypadków
Pluskwy i zdalne przeszukania komputerów być może już wkrótce będą legalne w o wiele większej ilości przypadków
Policja nie nudzi się w wakacje

Policja nie nudzi się w wakacje

Zatrzymano 97 płyt CD z kopiami nagrań muzycznych, 3 laptopy i jeden dysk twardy zewnętrzny. DJ-om grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, właścicielom klubów do lat 5.

Związek Producentów Audio Video w imieniu właścicieli praw producenckich skieruje wnioski do prokuratury.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, organizatorzy imprez oraz DJ-e, zobowiązani są do następujących czynności:

  1. Obowiązkiem DJ-a jest odtwarzanie muzyki bezpośrednio z oryginalnych nośników (płyty CD, płyty winylowe, MP3 kupione w Internecie z licencją na publiczne odtwarzanie).
  2. Klub muzyczny/dyskoteka powinien posiadać stosowne umowy z Organizacjami Zbiorowego Zarządzania (ZAiKS, STOART, SAWP i ZPAV) zezwalające na publiczne odtwarzanie muzyki.
  3. Jeśli klub posiada powyższe umowy i DJ gra bezpośrednio z oryginalnych nośników, nie są wymagane żadne dodatkowe opłaty od DJ-ów. Na płytach CD widnieje zapis: “Kopiowanie, wypożyczanie oraz publiczne odtwarzanie – również przez radio – niniejszej płyty bez zezwolenia jest zabronione.” Takim zezwoleniem są powyższe umowy z Organizacjami Zbiorowego Zarządzania.
  4. W przypadku, gdy DJ chce grać z kopii oryginalnych płyt, których jest właścicielem, powinien posiadać licencję DJ-ską zezwalającą na kopiowanie oryginalnych nagrań muzycznych na nośnik cyfrowy i publiczne ich odtwarzanie z owych kopii.
  5. W przypadku, gdy DJ kupił MP3 w sklepie internetowym, z takich nagrań może korzystać w sposób określony w regulaminie serwisu lub umowie licencyjnej. Jeżeli, zgodnie z regulaminem serwisu, nagrania mogą być wykorzystane wyłącznie do użytku prywatnego, to nie mogą być one odtwarzane publicznie.
  6. Licencja DJ-ska nie legalizuje ściągniętych z niewiadomego źródła nagrań muzycznych – tzw. piractwa.