Zmarł Steve Jobs, założyciel firmy Apple

Steve Jobs urodził się w San Francisco (USA) w 1955 roku. Jego rodzice oddali go do adopcji. Wychował się w sercu Doliny Krzemowej: Mountain View i Cupertino. Zamiast zająć się studiami, wybrał się w podróż do Indii (podczas tej wyprawy podobno fascynował go buddyzm i… środki psychodeliczne). Po powrocie do USA, wspólnie ze Steve’em Wozniakiem w 1976 roku założył firmę Apple Computer. Wozniak odpowiadał za technologię, a Jobs za sprzedaż. Pierwszy ich sklep i zarazem warsztat działał w garażu. Komputer Apple I znalazł kilkuset nabywców. Wprowadzony rok później Apple II uważany jest za jeden z pierwszych pecetów. W 1984 roku zadebiutowała seria Macintosh, ale wkrótce później Jobs odszedł z Apple’a.
Zmarł Steve Jobs, założyciel firmy Apple

Założył firmę NeXT, która stworzyła jeden z wówczas najbardziej innowacyjnych komputerów, ale nie przełożyło się to na sukces komercyjny. Majątek Jobs zarobił natomiast na produkcji filmów animowanych. Przejęte przez niego od Lucasfilm studio animacyjne Pixar, stworzyło wiele kinowych hitów, jak “Toy Story” czy “Potwory i spółka”.

W 1996 roku Jobs wraca do Apple’a (warto wspomnieć, że wówczas firma stoi na krawędzi bankructwa) wraz z systemem operacyjny stworzonym dla NeXT-a, który staje się podstawą dla Mac OS X. W 1998 roku pojawia się pierwsze cudo na “i” – iMac. Zintegrowany w kolorowej obudowie komputer odbudowuje wiarę w możliwości Apple’a.

Ale to nie komputery wyniosły Apple’a na szczyt. Na początku nowego wieku pojawia się duet: iPod (2001 rok) i iTunes (2003 rok). Zmieniają całkowicie rynek muzyki i sprawiają, że Apple wraca do grona czołowych spółek nowych technologii. Wprowadzony w 2007 roku iPhone sprawia, że z dnia na dzień kierowana przez Jobsa firma staje się potentatem na rynku telefonii komórkowej. Równie udanie debiutuje wprowadzony w ubiegłym roku iPad.

W sierpniu Steve Jobs ogłosił, że ze względów zdrowotnych nie może już dalej wypełniać swoich obowiązków w firmie. Wcześniej kilka razy brał dłuższe urlopy, by przechodzić terapie. Po wiadomości o jego śmierci, pod siedzibą firmy zaczęli zbierać się fani Apple’a. Ubolewanie z powodu śmierci Jobsa wyraził m.in. Bill Gates.