Centrum obliczeniowe w Barcelonie wdraża hybrydowy superkomputer

Firma Nvidia poinformowała, iż Centrum Superkomputerowe w Barcelonie (CNS – Centro Nacional de Supercomputación) prowadzi prace nad nowym hybrydowym superkomputerem, który będzie pierwszą maszyną opartą w całości na wydajnych energetycznie procesorach architektury ARM – układach Tegra – i procesorach graficznych, opartych na architekturze CUDA.
Centrum obliczeniowe w Barcelonie wdraża hybrydowy superkomputer
Na takich układach oparto superkomputer w Barcelonie

Na takich układach oparto superkomputer w Barcelonie

CNS zamierza stworzyć pierwszy wielkoskalowy system oparty na tej technologii, a jego pierwszym celem będzie osiągnięcie od dwu- do pięciokrotnych oszczędności energii w porównaniu z najbardziej wydajnymi energetycznie superkomputerami na świecie. Pierwsza publiczna prezentacja tego projektu odbędzie się na konferencji SC11, organizowanej w dniach 14-17 listopada w Seattle.

Badania prowadzone przez CNS mają docelowo zaowocować stworzeniem superkomputera o wydajności eksaskalowej, cechującego się od piętnasto- do trzydziestokrotnie mniejszym zużyciem energii w porównaniu z istniejącymi architekturami superkomputerów. Ten europejski projekt otrzymał nazwę kodową Mont-Blanc.

W ramach tej inicjatywy naukowcy badają możliwości rozwoju następnej generacji architektury do wysokowydajnych obliczeń, a także tworzą aplikacje do obliczeń eksaskalowych, które wykorzystują energooszczędne, osadzone technologie mobilne.