Chińscy naukowcy przeprowadzają pierwszą pełną symulację wirusa H1N1

Nvidia poinformowała o ważnym przełomie w walce z grypą, osiągniętym przez chińskich naukowców, którzy stworzyli pierwszą na świecie symulację atomową kompletnego wirusa grypy H1N1, dzięki zastosowaniu kart graficznych Tesla.
Chińscy naukowcy przeprowadzają pierwszą pełną symulację wirusa H1N1
Nvidia Tesla pomaga w symulacjach wirusa H1N1

Nvidia Tesla pomaga w symulacjach wirusa H1N1

Naukowcy Instytutu Inżynierii Procesów przy Chińskiej Akademii Nauk (CAS-IPE) używają symulatorów dynamiki molekularnej jako “mikroskopów molekularnych” do przeprowadzania analizy struktury atomowej wirusa H1N1. Pracując na superkomputerze Mole-8.5, akcelerowanym ponad 2 200 procesorami graficznymi Tesla, naukowcy przeprowadzili symulację pełnego wirusa H1N1, dzięki której weryfikują istniejące teorie i eksperymentalne informacje na temat tego wirusa.

Naukowcy CAS-IPE dokonali przełomu w tej dziedzinie, tworząc aplikację do symulacji dynamiki molekularnej, która wykorzystuje akcelerację przez procesory graficzne. Aplikacja została uruchomiona na superkomputerze Mole-8.5 wyposażonym w procesory graficzne i składającym się z 288 węzłów serwerowych. System był w stanie symulować 770 pikosekund ruchu 300 milionów atomów (lub rodników) dziennie, przy czasie integracji wynoszącym 1 femtosekundę.