HTC Sensation XL

Wymiana ognia pomiędzy HTC i Samsungiem w rankingu: elegancki telefon HTC Sensation XL wywalcza sobie srebrny medal swoim dużym wyświetlaczem, wysokiej klasy odtwarzaczem muzycznym, mocną wydajnością i nowym interfejsem Sense.
HTC Sensation XL

HTC Sensation XL: w eleganckiej szacie.

HTC Sensation XL: w eleganckiej szacie.

Tak samo jak Sensation XE również XL wygląda doskonale. Ten smartfon utrzymany w biało-srebrnej stylistyce jest trochę większy (jego wymiary wynoszą 130×71×12 milimetrów), ale tak samo zgrabny jak jego poprzednik. Pod względem design’u telefon prezentuje wysoki poziom. Potencjalni nabywcy będą co prawda musieli przeboleć brak gniazda dla kart microSD, co może okazać się bolesne gdyż pojemność pamięci wewnętrznej wynosi 16 GB, z czego około cztery zajmuje oprogramowanie. Może to być trochę mało, żeby trzymać w telefonie większą kolekcję muzyki.

Wyświetlacz: duży, ale nie lepszy

Sensation XL posiada, tak jak Titan, wyświetlacz Super LCD o przekątnej 4,7 cala. Wyniki testu wyświetlacza są na wysokim poziomie, ale nie dorównują wynikom wyświetlaczy Super AMOLED. Rozdzielczość 800×480 pikseli trochę rozczarowuje, bo przecież nawet pierwszy Sensation ma wyświetlacz qHD o rozdzielczości 960×540 pikseli. Jednordzeniowy procesor, który jest taktowany z częstotliwością 1,5 GHz, nie wzbudził w nas podczas testu szybkości głodu dwóch rdzeni. Aplikacje i opcje menu uruchamiały się bardzo szybko i przez cały czas działały płynnie.

Również w teście szybkości pracy online XL pokazał klasę. W sieci mobilnej przeglądarka potrzebowała jedynie pięć sekund, żeby załadować naszą stronę testową (600 KB); a przez WLAN trwało to tylko trzy sekundy. W dodatku XL osiąga najwyższy wynik w teście Vellamo, czyli 1040 punktów – tyle nie osiągnęło jeszcze jak dotąd żadne z testowanych urządzeń z Androidem. Z wynikiem 83720 punktów w teście Browsermark plasuje się on na równi z jak dotąd niepokonanym w tej kategorii iPhone’m 4S.

HTC Sensation XL: Sense 3.5 jest teraz bardziej przejrzysty.

HTC Sensation XL: Sense 3.5 jest teraz bardziej przejrzysty.

Sense 3.5: rozsądne ulepszenia

Obok Androida 2.3.5 w modelu XL została zainstalowana najnowsza wersja Sense. HTC popracowało nad nowymi skrótami oraz przejrzystością. Otrzymywane wiadomości są teraz wyświetlane na zablokowanym ekranie, a otworzyć je można bezpośrednio przeciągając pierścień zwolnienia blokady na wiadomość. Zainstalowane fabrycznie w HTC internetowe konto pamięci na Dropboksie o pojemności 2 GB jest teraz dzięki Sense 3.5 rozszerzone do 3 GB rocznie. HTC ulepszyło poza tym ogólną wydajność tego interfejsu wprowadzając dodatkowe opisy, nowe funkcje aparatu oraz sensowne opcje klienta poczty. Wszystko to zapewnia ogólnie bardziej wyważona obsługę, chociaż aktualizacja Sense nie wnosi ze sobą żadnych rewolucyjnych zmian, jedynie dużo ulepszeń w zakresie optymalizacji.

Potężne narzędzia multimedialne

8-megapikselowy aparat robi równie ładne zdjęcia jak inne telefony Sensation. Jedynie w całkowitej ciemności aparat nie był w stanie wyostrzyć motywu. Tak jak we wcześniejszych modelach, nie ma kamery Full HD, kamera XL nagrywa filmy w rozdzielczości 720p, które są lekko rozmyte, ale mimo wszystko da się je oglądać. Jeśli chodzi o audio i wideo, w tym zakresie nie ma nic nowego. Profil dźwięku “beats” zapewnia czysty dźwięk z mocnymi basami. Do tego dołączone są bardzo dobre douszne słuchawki. Usługa filmowa “HTC Watch” również jest w XL dostępna.

Akustyka i wytrzymałość

Smartfon ten zapewnia podczas rozmowy telefonicznej porządny dźwięk. Zarówno po stronie telefonu jak i sieci stałej głos był czysty i naturalny. Głośnik jest również porządny, chociaż pojawia się w nim lekki szum.

Akumulator robi, co może, aby jak najdłużej dostarczać ogromnemu wyświetlaczowi energię. Ostatecznie XL wypada znacznie lepiej niż Titan, który dysponuje ekranem tej samej wielkości. Smartfon ten wytrzymuje prawie sześć godzin, kiedy jasność wyświetlacza jest ustawiona na maksimum, a podczas rozmowy telefonicznej na pełnym obciążeniu GSM pracuje dobre pięć godzin. Są to jedne z wyższych wyników przedziału średniego. Akumulator o pojemności 1600 mAh po całkowitym rozładowaniu jest w pełni gotowy do użytku po krótkim czasie 2,5 godziny ładowania.

Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe

Podsumowanie: rycerz w białej zbroi z drogim wyposażeniem

HTC postawiło jednoznacznie na wygląd, który w przypadku XL jest stylowy. Ale również to, co siedzi wewnątrz, jest niczego sobie: duża szybkość pracy, potężny dźwięk oraz szybka przeglądarka. Nowy interfejs użytkownika Sense nie jest żadną rewolucją, ale daje tu i ówdzie więcej komfortu obsługi.

Jeśli chodzi o cechy podstawowe, takie jak akumulator czy jakość rozmowy, w Sensation XL nie doszukaliśmy się żadnych minusów. W przeciwieństwie do Galaxy Note jego 4,7-calowy ekran można łatwo obsługiwać jedną ręką, co pozytywnie wpływa na ergonomię obsługi. Dlaczego HTC nie wyposażyło tego dużego wyświetlacza w rozdzielczość HD – albo qHD, pozostaje dla nas zagadką. Również nie byliśmy pewni, czemu producent ograniczył pamięć telefonu z tak dobrym odtwarzaczem muzycznym i aparatem do 12 GB. W ostatecznym rozrachunku więcej jest plusów i dlatego Sensation XL zajmuje pewną pozycję wśród najlepszych testowanych przez nas smartfonów. Pozostaje jeszcze kwestia ceny: za tak eleganckiego smartfona trzeba obecnie zapłacić niemal 2500 zł bez umowy.

Alternatywa

Trochę mniej kosztuje Sensation XE. Abstrahując od trochę mniejszego wyświetlacza (4,3 cala), starszej wersji Sense i trochę gorszej jakości rozmów nie trzeba rezygnować z niczego więcej. Aktualnie XE kosztuje w sklepach online około 2300 zł. A jeśli 4,7 cala to za mało, ale nie przeszkadza Wam obsługiwanie telefonu oburącz, w grę wchodzi oczywiście Galaxy Note z wyświetlaczem 5,3 cala. Ta mocna hybryda tabletu i telefonu komórkowego kosztuje w Sieci obecnie około 2350 zł.

HTC Sensation XL

Jak dotąd najlepszy smartfon z serii Sensation: elegancki wygląd, o duża wydajność, duży wyświetlacz oraz dobra jakość dźwięku podczas rozmów.

PLUSY:

Duży i jasny wyświetlacz
Dobra jakość rozmowy po stronie telefonu i sieci stałej
Mocny dźwięk ze słuchawkami z profilem dźwięku “beats”
Szybkie tempo pracy, również w Sieci
Bardzo elegancki, płaski design

MINUSY:
Przeciętna rozdzielczość wyświetlacza
Brak rozszerzalnej pamięci

Więcej:HTCsmartfony