Pierwsze testy bezprzewodowego ładowania pojazdów elektrycznych

Pierwsze testy mają rozpocząć sie na początku 2012 roku i obejmą 50 samochodów elektrycznych. Podczas testów zostanie wykorzystana technologia bezprzewodowej, indukcyjnej transmisji energii firmy Qualcomm która pozwala na wysoce wydajne transfery energii elektrycznej. Co ważne, jest to bardzo proste w obsłudze: kierowca po prostu parkuje auto a system automatycznie przechodzi w tryb ładowania sprawiając, że staje sie to zupełnie bezproblemowe.
Podczas testów zostanie wykorzystana technologia bezprzewodowej, indukcyjnej transmisji energii firmy Qualcomm
Podczas testów zostanie wykorzystana technologia bezprzewodowej, indukcyjnej transmisji energii firmy Qualcomm
Podczas testów zostanie wykorzystana technologia bezprzewodowej, indukcyjnej transmisji energii firmy Qualcomm

Podczas testów zostanie wykorzystana technologia bezprzewodowej, indukcyjnej transmisji energii firmy Qualcomm

Test, który będzie częściowo przeprowadzony w tzw. Tech City, dzielnicy Wschodniego Londynu otrzymującej duże wsparcie rządu, ma wzmocnić oraz zachęcić innowacyjne technologicznie firmy – mające siedziby w tej części miasta – do tworzenia nowatorskich projektów związanych z rozwojem i uatrakcyjnieniem użytkowania samochodów elektrycznych.

Premier David Cameron powiedział, “Technologia bezprzewodowego ładowania jest wielkim krokiem naprzód dla branży pojazdów elektrycznych i jestem zachwycony, że londyńskie firmy będą jednymi z pierwszych, które będą mogły korzystać z tych testów. Kreatywne, zaawansowane technologicznie rozwiązania takie jak to są niezwykle istotne ponieważ pracujemy w tej chwili nad wzmocnieniem naszej gospodarki a decyzja aby testy zostały przeprowadzone w Tech City pokazuje, że Wielka Brytania jest idealnym miejscem dla innowacji i inwestycji.”

“Test jest doskonałym przykładem jak ładowanie pojazdu może wyglądać w przyszłości. Pokazuje to jak innowacyjne rozwiązania mogą pomóc w tworzeniu rzeczywistej alternatywy dla użytkowników pojazdów w postaci aut elektrycznych,” powiedziała Justine Greening, sekretarz stanu odpowiedzialna za transport. “Projekt ten uzupełnia rządowy fundusz wielkości 30 milionów funtów mający na celu uruchomienie instalacji punktów umożliwiających ładowanie w ośmiu rejonach kraju.”

Burmistrz Londynu Boris Johnson, powiedział, “Zgodnie z moją misją zapewnienia czystszego powietrza dla stolicy chcę aby Londyn stał się stolicą pojazdów elektrycznych w Europie. Zachęcanie do masowego użytkowania pojazdów elektrycznych jest kluczowym elementem w wizji stworzenia miasta o zerowej emisji spalin. Już w tej chwili jesteśmy na dobrej drodze dzięki tworzonej przez Transport for London sieci punktów umożliwiających ładowanie ale musimy iść dalej. Zapowiedziane właśnie testy są nową innowacją w moich planach umożliwiającą mi namawianie kierowców na przejście na energię elektryczną z jeszcze większym przekonaniem.”

“Qualcomm jest bardzo zadowolony z możliwości uczestniczenia w przed komercyjnych testach technologii WEVC w Londynie, które powstały w ramach istniejących testów pojazdów elektrycznych sponsorowanych przez Technology Strategy Board oraz Office for Low Emission Vehicles w Wielkiej Brytanii,” powiedział Andrew Gilbert, executive vice president of European Innovation Development w firmie Qualcomm. “Ładowanie bezprzewodowe eliminuje kable oraz sprawia, że ładowanie pojazdów elektrycznych staje sie proste i wygodne dla kierowców.”

Addison Lee, największa firma taksówkowa w Wielkiej Brytanii oraz Chargemaster plc, wiodący europejski operator zaawansowanej infrastruktury służącej ładowaniu pojazdów elektrycznych również zgodziły się uczestniczyć w londyńskich testach WEVC.

“Jako firma spoglądająca w przyszłość wierzymy, że przeprowadzany w Londynie test bezprzewodowego ładowania pojazdów elektrycznych zapewni unikalną wiedzę na temat możliwości wykorzystania tej technologii w naszej branży,” powiedział John Griffin, Prezes Zarządu Addison Lee.

“Jesteśmy zaszczyceni z możliwości uczestniczenia w tym programie,” powiedział David Martell, chief executive firmy Chargemaster plc. “Test przeprowadzany w Londynie uzupełni naszą, istniejąca infrastrukturę oraz umożliwi Londynowi i całej Wielkiej Brytanii przewodzenie w technologii ładowania elektrycznych pojazdów.”

Kierownictwo programu Wireless Electric Vehicle Charging w skład którego wchodzą przedstawiciele następujących instytucji: TfL, biuro Burmistrza Londynu oraz Rządu będzie nadzorować testy. Są one otwarte dla wszystkich firm takich jak producenci samochodów, które pragnęłyby w nich uczestniczyć. Firmy powinny rejestrować się na stronie www.qualcomm.com/wireless-ev-charging