11 przeglądarek internetowych, o których nie masz pojęcia

Pozostałe 3,33% użytkowników korzysta z przeglądarek alternatywnych, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś. Wiele z nich, jak wciąż rozwijane Konqueror oraz SeaMonkey zapoczątkowały dzisiejszy sukces Google Chrome oraz Mozilla Firefox.
11 przeglądarek internetowych, o których nie masz pojęcia

NetFront Browser – rozwijana

http://www.netfront.com/products/mobile_solutions/netfrontmobile/browser/index.html Choć prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś o przeglądarce NetFront, z pewnością nie raz miałeś okazje nieświadomie z niej korzystać. Została zaimplementowana w konsolach Sony PlayStation 3 ,

PlayStation Portable

, oraz w dwóch pierwszych generacjach czytnika Amazon Kindle. NetFront jest używany także w Symbian OS S60/UIQ oraz Windows CE. Aplikacja rozwijana jest przez firmę Access Company i bazuje na autorskim silniku NetFront. Ostatnio doczekała się wersji 4.2, która poprawiła obsługę HTML5.Mimo wszystko Access Company równolegle rozwija NetFront NX bazującą na popularnym silniku WebKit. Pomimo tego, ze aplikacji nie można zainstalować samodzielnie, NetFront jest odnotowywany statystykach – a to bardzo dużo. W Polsce ma aktualnie 0,14% udziałów w rynku.

Camino Browser – rozwijana

http://caminobrowser.org/ Camino to odpowiednik Firefoksa przystosowany do systemu Mac OS X. Oficjalny projekt Mozilli. Początkowo prezentował się całkiem atrakcyjnie na tle Firefoksa, który nie ze wszystkimi funkcjami systemu Apple radził sobie poprawnie. Teraz sytuacja się zmieniła i Firefox dla systemu Apple sprawuje się znakomicie i sens rozwijania Camino jest delikatnie mówiąc wątpliwy.

Programiści zdają się nie zauważać upływającego czasu i z końcem listopada, z dumą ogłosili wydanie Camino 2.1. Nowoczesnej przeglądarki wykorzystującej silnik Mozilli – Gecko. W wersji 1.9.2, czyli dokładnie taki sam jaki znalazł się w Firefoksie 3.6 wydanym… niemal 2 lata temu. Przeglądarka Camino raczej nie jest rozchwytywana, o czym świadczą statystyki – nie ma jej w zestawieniu.

Lynx – rozwijana

http://lynx.isc.org/ Przeglądanie Sieci w trybie tekstowym? Czemu nie, do tego został stworzony Lynx. Początki tej przeglądarki sięgają roku 1992, bowiem Lynx bazuje na bibliotece libwww. Pomimo upływających lat, Lynx wciąż jest rozwijany. Przeglądarka jest niezastąpiona gdy dysponujemy jedynie terminalem. Ostatnia wersja została wydana w czerwcu 2011. Lynx działa pod wieloma systemami operacyjnymi,

Unix

,

Windows

czy OS/2, ale do codziennej pracy z pewnością lepszy jest Firefox.

Netscape Browser 8 – do marca 2008

http://sillydog.org/narchive/ Legendarna przeglądarka, której złote czasy przypadają na rok 1996. Radość z sukcesu trwała krótko, bowiem Microsoft obudził się z Internet Explorerem i szybko odebrał 80-procentowy udział w rynku od Netscape. Niemniej jednak autorzy Netscape nie spoczęli i podjął walkę na rynku przeglądarek. Efektem tych działań jest dosyć ciekawy Netscape Browser 8 bazujący na przeglądarce Firefox 1.0 .

Początek zeszłego 10-lecia to ciągłe problemy z przeglądarkami. Internet Explorer lepiej interpretował strony, ale nie trzymał się nowych standardów. Firefox znów był z nimi zgodny, ale w tamtych czasach potrafił “rozjechać” wiele popularnych witryn. Netscape wpadł na genialny pomysł i umożliwił internautom ręczne wybieranie silnika przeglądarki. Oczywiście pomysł się nie przyjął, a Netscape Navigator doczekał się jeszcze edycji 9.0 i wkrótce potem zakończył swój żywot. Przeglądarka dostępna była dla systemów Windows ,

Mac OS

oraz

Linux.

K-Meleon – rozwijana

http://kmeleon.sourceforge.net/ Ekstremalnie szybka, elastyczna i lekka przeglądarka bazująca na silniku Gecko. Tak mówią twórcy. Innymi słowy jest to Firefox 3.5 w innym opakowaniu. Jak przystało na aplikację zaprojektowaną z początkiem 2000 roku, interfejs ma wszystko co potrzebne i mnóstwo przycisków o niewiadomym zastosowaniu. W teorii projekt wciąż jest aktywny, ale ostatnia wersja K-Meleon pojawiła się pod koniec 2010 roku. Przeglądarką mogą cieszyć się tylko użytkownicy systemu Windows .

SeaMonkey – rozwijana

http://www.seamonkey-project.org/ Protoplasta dzisiejszego Firefoksa, wciąż rozwijany przez Mozillę. Początkowo znany był jako Mozilla Application Suite i to na jego bazie został zbudowany Netscape Navigator w wersjach 6 oraz 7. W 2006 roku Mozilla oficjalnie przestała rozwijać pakiet na rzecz intensywnych prac nad Firefoksem. Jednak grupa ochotników nie mogła pogodzić się ze stratą ulubionego pakietu i wciąż go rozwija pod nazwą SeaMonkey.

W skład pakietu, prócz przeglądarki wchodzi także klient poczty/news, edytor HTML, a także klient IRC. Choć interfejs aplikacji praktycznie się nie zmienił,

silnik jest taki sam jak w aktualnych wydaniach Firefoksa

, a więc SeaMonkey nie ma żadnych problemów z wyświetlaniem stron. Aplikację można zainstalować na systemach Windows ,

Mac OS X

oraz Linux .

RockMelt – rozwijana

http://www.rockmelt.com/ Jest zmodyfikowaną wersją Google Chrome wyposażoną w wiele funkcji “socjalnych”, czyli Facebook oraz Twitter. Pomimo, że za projekt odpowiada Marc Andreessen,

założyciel Netscape

, RockMelt nie może wywalczyć sobie mocnej pozycji na rynku. Jest to świetna przeglądarka do momentu, w którym sobie zadasz pytanie – czy ja tego w ogóle potrzebuję? Aplikacja dostępna jest dla systemów Windows ,

Mac OS X

oraz od niedawna –

iOS

.

Konqueror – rozwijana

http://www.konqueror.org/

Podstawowa przeglądarka środowiska KDE (Linux), bazująca na własnym silniku –

KHTML

. Gdyby nie ta przeglądarka, historia Google Chrome i Apple Safari z pewnością wyglądałyby inaczej. Zanim Apple stworzyło przeglądarkę Safari, trwały poszukiwania odpowiedniego silnika. Oczywisty wybór, jakim był Gecko (Mozilla) odpadł na rzecz dużo mniej rozwiniętego KHTML właśnie z Konquerora. Niedługo potem Apple wydzieliło KHTML i na jego podstawie powstał dzisiejszy silnik przeglądarki Apple – WebKit, który powoli staje się nieoficjalnym standardem w Sieci.

Domyślnie Konqueror dostępny jest tylko dla platformy Linux, jednak przy odrobinie chęci przeglądarkę można uruchomić również na Windows jak i Mac OS X. Począwszy od edycji 4.5 w przeglądarce można zmienić silnik z domyślnego KHTML, na dużo szybszy – WebKit.

NetSurf – rozwijana

http://www.netsurf-browser.org/ Prawdziwa gratka dla fanów systemów…

AmigaOS 4

,

Atari OS

,

Risc OS

,

Linux

,

Haiku/BeOS

, a także Mac OS X. Aplikacja wykorzystuje własny silnik obsługujący HTML 4 oraz CSS 2.1 i ma jakieś zaczątku obsługi HTML5. Autorzy zapewniają, że NetFront spełnia nadzieje wszystkich użytkowników i obsługuje również ulubione, przeglądanie na kartach oraz miniaturki stron.

Odyssey Web Browser – rozwijana

http://www.amigaos.net/software/78/odyssey-web-browser Prawdopodobnie nie masz pojęcia o tym, że wciąż jest rozwijany system operacyjny Amiga OS. Wraz z nim jest rozwijana przeglądarka Odyssey Web Browser, czyli inaczej OWB. Choć interfejs aplikacji do złudzenia przypominaj szalone lata 90-te, to “pod maską” siedzi znany i lubiany silnik WebKit, który świetnie radzi sobie z wyświetlaniem stron internetowych. Wynik Acid Test to 100/100, zaś HTML5 – 185/450.

Lunascape6 – rozwijana

http://www.lunascape.tv/ O tej przeglądarce niektórzy słyszeli, bowiem okno z możliwością jej pobrania pojawia się w każdym systemie Windows – w ramach walki z dominacją IE. Jednak Lunascape6 jest dosyć nietypowa i warto o niej napisać. Korzysta z trzech różnych silników – WebKit (Safari), Gecko (Firefox) oraz Trident (Internet Explorer). Jeżeli mamy wątpliwości z którego korzystać, można na każdej karcie używać innego silnika, ale nie pytajcie mnie po co.

Lunascape6 przeznaczony jest dla użytkowników Windows. Warto zaznaczyć, że z Lunascape6 kompatybilne są rozszerzenia stworzone dla Firefoksa. Z tym, że nie wszystkie.