Androidowy Firefox teraz sprawniejszy na tabletach

Firefox dla Androida w pełni wykorzystuje możliwości dużego ekranu tabletów i optymalizuje popularne funkcje z myślą o tych urządzeniach. Awesome Screen integruje się z funkcją Firefox Sync, ułatwiając użytkownikom dostęp do historii, otwartych kart, zakładek oraz zapamiętanych haseł na wielu komputerach oraz urządzeniach mobilnych. Dzięki temu mniej czasu zajmuje wpisywanie adresów i loginów, a więcej zostaje na przeglądanie Sieci.
Androidowy Firefox teraz sprawniejszy na tabletach
Firefox dla Androida

Firefox dla Androida

Karty są teraz wyświetlane jako miniaturki w lewym panelu, dzięki czemu z łatwością można przełączać się między nimi, nie tracąc z widoku zawartości witryny z prawej strony ekranu. Ruch palców w lewo ukrywa karty i przechodzi do przeglądania w trybie pełnoekranowym.

Firefox dostosowuje się do możliwości tabletów, zarówno gdy przeglądamy Sieć w orientacji pionowej, jak i poziomej. W orientacji pionowej karty są zgrupowane w menu z lewej strony u góry ekranu, a gdy akurat ich nie potrzebujemy, chowają się, pozwalając skupić się na odwiedzanej stronie.

Poprzez nowe menu Action Bar (obok Inteligentnego Paska Adresu), użytkownicy uzyskują dostęp między innymi do preferencji Firefoksa, dodatków i pobranych plików. Action Bar posiada też przyciski wstecz, do przodu oraz dodaj zakładkę, ułatwiając dostęp do nich. Za pomocą opcji dodawania zakładek poprzez jedno stuknięcie, użytkownicy mogą dodać do ekranu domowego ikonę odnoszącą do ich ulubionych stron i aplikacji internetowych, dzięki czemu korzystanie z aplikacji webowych staje się równie proste jak w przypadku aplikacji natywnych.

Z myślą o deweloperach przygotowano nowe narzędzia HTML5 ułatwiające tworzenie interaktywnych aplikacji webowych na smartfony i tablety. Dzięki znacznikowi HTML5 input z dostępem do aparatu lub kamery strony i aplikacje mogą być jeszcze bardziej rozbudowane i interaktywne, pozwalając na robienie zdjęć lub skanowanie kodów kreskowych aparatem w telefonie lub tablecie, bez konieczności wychodzenia z Firefoksa. Demo prezentujące działanie opcji integracji z aparatem można obejrzeć pod tym adresem.

Nowy Firefox na Androida wspiera API Weryfikacji Formularzy HTML5, które automatycznie weryfikuje poprawność danych w formularzach na stronach, takich jak na przykład numery, adresy e-mail oraz adresy URL. W ten sposób deweloperzy nie muszą pisać specjalnie dostosowanego kodu ani korzystać z zewnętrznych bibliotek.

Więcej informacji: