Polscy deweloperzy w czołówce twórców aplikacji na Windows Phone

Windows Phone Marketplace zadebiutował niewiele ponad rok temu (7 października 2010 roku) z tysiącem aplikacji w ofercie. Dziś oferuje swoim użytkownikom 58 119 programów, w tym również autorstwa wielu polskich twórców.
Microsoft bardzo się stara, by jego klienci nie narzekali na brak aplikacji
Microsoft bardzo się stara, by jego klienci nie narzekali na brak aplikacji
Windows Phone Marketplace

Windows Phone Marketplace

Największy wkład w rozwój Marketplace mają Stany Zjednoczone, których mieszkańcy w zeszłym roku stworzyli prawie 9500 gier i programów na mobilną platformę Microsoft. Zaraz po niej plasują się Indie, które mimo, iż są drugim państwem na świecie pod względem liczby ludności, zasilają Marketplace niewiele większą liczbą aplikacji, niż zajmująca trzecią pozycję Polska (Indie: 2491, Polska: 2322).

W sklepie Windows Phone pojawiają się dziennie średnio 234 nowe programy, chociaż jeszcze cztery miesiące temu wskaźnik ten wynosił 165. Oznacza to, że tempo wzrostu liczby aplikacji zwiększa się z dnia na dzień.

Istnieją dwie przyczyny tego przyspieszenia. Jedną z nich jest geograficzne rozszerzenie dostępności Windows Phone Marketplace, z 16 do 35 krajów, jakie miało miejsce w 2011 roku. Drugi, to nawiązanie współpracy Microsoft z firmą Nokia, a tym samym zwiększona liczba użytkowników telefonów z systemem operacyjnym Windows Phone.

Wśród oferty Marketplace dostępna jest m.in. Appflow,, prosta aplikacja służąca do wyszukiwania najciekawszych pozycji w wirtualnym sklepie Windows Phone. Dzięki niej użytkownicy mogą śledzić na bieżąco nowinki oraz najlepiej oceniane aplikacje, bądź te, które w największym stopniu wykorzystują możliwości interfejsu Metro. Co więcej, Appflow dostarcza również codziennie aktualizowane dane o liczbie dostępnych aplikacji. Dzięki temu użytkownicy mają informacje z pierwszej ręki o regularnym, dynamicznym przyroście dostępnych programów i gier na Windows Phone, które mogą pobrać.