Polski satelita będzie nazwany imieniem Zofia

Polski satelita będzie nazwany imieniem Zofia

Laureatka konkursu - Zosia

Laureatka konkursu – Zosia

Wy

niki konkursu zostały ogłoszone w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce przy ul. Jasnej w Warszawie. Laureatka konkursu otrzymała z rąk Ewy Synowiec – dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, dyplom i statuetkę przedstawiającą satelitę, który zostanie nazwany jej imieniem.

Zwycięzcę wyłoniło krajowe jury w składzie: Aleksandra Radwańska, młoda aktorka, znana m.in. z serialu “Przepis na życie”, która pasjonuje się również malarstwem, Teresa Starzec, malarka, założycielka Fundacji Atelier i Atelier Foksal – Szkoły Rysunku i Malarstwa oraz dr hab. Igor Soszyński, astronom, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego.

Konkurs Galileo cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W Polsce zostało zgłoszonych

ponad 800 prac. Według członów jury, praca Zosi zatytułowana “Wycieczka do Galaktyki Wesołków” była ciekawa zarówno pod względem koncepcji jak i kompozycji. Aleksandra Radwańska podkreśliła świeżość i inwencję twórczą pracy, a astronom Igor Soszyński docenił bogactwo form obiektów kosmicznych przedstawionych na obrazku – galaktyk, gwiazd, planet, księżyców, komet.

W konkursie mogły

wziąć udział dzieci w wieku od 9 do 11 lat, które wykonały pracę plastyczną nawiązującą do tematu”Kosmos i aeronautyka”. Młodzi twórcy mogli puścić wodze fantazji, wykorzystując dowolne materiały i techniki plastyczne. Gotową pracę należało zeskanować lub sfotografować i wysłać na konkurs poprzez stronę internetową. Każdy uczestnik mógł nadesłać tylko jedną pracę.

Konkurs Plastyczny Galileo

K

onkurs Plastyczny Galileozostał zorganizowany w 2011 roku w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Prace można było nadsyłać od 1 września do

15 listopada 2011 r., wszyscy zwycięzcy

zostaną ogłoszeni

w pierwszym kwartale 2012 roku.

Program Galileo

Program Galileo to niezależny, kontrolowany przez instytucje cywilne, europejski system

nawigacji satelitarnej. W ramach tego programu na orbitach okołoziemskich zostanie umieszczonych 27 satelitów operacyjnych (oraz 3 zapasowe), co pozwoli Europie pozostać w czołówce na polu technologii związanych z przestrzenią kosmiczną. Program Galileo zapewni Europejczykom dostęp do nawigacji satelitarnej niezależny od obecnie istniejących systemów – amerykańskiego GPS i rosyjskiego GLONASS.Znajdzie on wiele zastosowań np. w lotnictwie, zarządzaniu transportem morskim czy lądowym czy w aplikacjach do telefonów komórkowych.

Satelity operacyjne programu Galileo będą wysyłane etapami począwszy od 2011 roku aż do stworzenia kompletnej sieci, planowanego obecnie na 2018 rok.

Więcej:nauka