Navatar GPS teraz także na Androida

Po trwających wiele miesięcy testach wersji beta, w Android Market można już znaleźć rynkową wersję darmowej nawigacji Navatar GPS. Na razie dostępna jest wersja z mapami online, natomiast producent w najbliższym czasie zamierza wypuścić na rynek także wersję z mapami offline.
Navatar GPS teraz także na Androida
Navatar GPS

Navatar GPS

Navatar to w pełni funkcjonalna nawigacja turn-by-turn, z komendami głosowymi w języku polskim. Aplikacja jest intuicyjna w obsłudze – zawiera zestaw podstawowych opcji, tak by umożliwić jak najszybsze wytyczenie drogi do punktu docelowego, bez konieczności przebijania się przez szereg skomplikowanych ustawień. Kierowcy mają w Navatarze możliwość wyboru np. między najkrótszą a najszybszą trasą, mogą także nawigować do kilkudziesięciu tysięcy POI, np. restauracji czy stacji benzynowych.

Co ważne, aplikacja jest darmowa. Jedyny koszt, ponoszony przez użytkownika na rzecz operatora telefonii, związany jest z transferem danych, co w dobie upowszechniania się pakietów internetowych nie stanowi przeszkody. Na dodatek, Navatar GPS zawiera wewnętrzny licznik transmisji danych, dostępny w bardzo prosty sposób w menu ustawień.

Niewątpliwym atutem rozwiązania z mapami online jest ich częsta aktualizacja. Co więcej, w Navatarze raz ściągnięte fragmenty mapy zostają w pamięci urządzenia. Gdy więc następnym razem pojawimy się w danej okolicy, informacje nie będą ponownie pobierane. Navatar GPS działa w oparciu o otwarte mapy projektu OpenStreetMap. OSM to projekt, w którym treść – podobnie jak np. w Wikipedii – tworzona jest i aktualizowana przez społeczność użytkowników. Wiele zmian dokonywanych jest wręcz na bieżąco, co daje przewagę nad wieloma płatnymi rozwiązaniami – nie trzeba czekać na udostępnienie map przez ich dostawcę.

Od grudnia na rynku dostępna jest już także wersja na telefony iPhone. Użytkownicy urządzenia firmy Apple mają do dyspozycji dwie wersje Navatara, dostępne w serwisie iTunes:

  • Bezpłatną wersję GPS, która zawiera pełnowartościową nawigację bez funkcji społecznościowych;
  • Płatną Navatar GPS & CB – kosztuje ona 3,99 euro i zawiera szereg funkcji dodatkowych, takich jak zgłaszanie zdarzeń na drodze oraz możliwość rozmów poprzez tzw. mobilne CB (komunikaty głosowe przesyłane między kierowcami, wzorem klasycznego CB radia).

Na Androida także planowana jest wersja społecznościowa Navatara, z mobilnym CB oraz możliwością zgłaszania zdarzeń, takich jak np. kontrola policji, remont czy korek.

Bezpłatny Navatar GPS jest do pobrania w Android Market pod adresem: https://market.android.com/details?id=pl.navatar.gps. Do działania wymaga systemu w wersji 2.1 lub nowszej.