Ocean na Marsie

Jak podaje Dr. Mouginot z ESA
Ocean na Marsie
Tak według naukowców wyglądał ocean.

Tak według naukowców wyglądał ocean.

Odczytaliśmy ten materiał jako osadowy, prawdopodobnie bogaty w lód. To wskazówka na to, że kiedyś istniał tam ocean.

Od dawna ludzie wierzyli lub chcieli wierzyć w wodę na Marsie, ale dopiero teraz mamy na to konkretne dowody. Istniały w tych miejscach 2 zbiorniki wodne, jeden 4 miliardy lat temu kiedy planeta była zdecydowanie cieplejsza oraz 3 miliardy lat temu kiedy lód pod ziemia stopniał pod wpływem dużego uderzenia w powierzchnie planety. Spowodowało to odpływ wody w niższe warstwy.

Przewodzący zespołem z IPAG Włodek Kofman podaje

MARSIS spenetrował dość głęboko warstwy ziemi, odsłaniając 60-80 metrów powierzchni. Dzięki tak głębokiemu skanowaniu jesteśmy wstanie zauważyć dowody na materiał osadowy i lód.

Według doktora Mouginot ocean był przejściowym zjawiskiem, trwającym nie dłużej niż milion lat, co nie pozwoliłoby na stworzenie życia na Marsie. W celu odnalezienia dowodów na istnienie życia na tej planecie, trzeba sięgnąć głębiej w historie planety, kiedy woda na cieplejszej wtedy planecie stwarzała warunki na powstanie organizmów.

Kolejne informacje pozwalają nam układać tego “puzzla”, ale najważniejsze pytanie ciągle pozostaje, gdzie się podziała cała woda?

Więcej:Marswoda