Ocean na Marsie

MARSIS bo tak nazywa się sonda zbiera dane na czerwonej planecie od 2005 roku. Dopiero po ponad 2 latach analiz udało się stwierdzić że na północnej części Marsa jest materiał o niskiej gęstości.
Tak według naukowców wyglądał ocean.

Tak według naukowców wyglądał ocean.

Jak podaje Dr. Mouginot z ESA

Odczytaliśmy ten materiał jako osadowy, prawdopodobnie bogaty w lód. To wskazówka na to, że kiedyś istniał tam ocean.

Od dawna ludzie wierzyli lub chcieli wierzyć w wodę na Marsie, ale dopiero teraz mamy na to konkretne dowody. Istniały w tych miejscach 2 zbiorniki wodne, jeden 4 miliardy lat temu kiedy planeta była zdecydowanie cieplejsza oraz 3 miliardy lat temu kiedy lód pod ziemia stopniał pod wpływem dużego uderzenia w powierzchnie planety. Spowodowało to odpływ wody w niższe warstwy.

Przewodzący zespołem z IPAG Włodek Kofman podaje

MARSIS spenetrował dość głęboko warstwy ziemi, odsłaniając 60-80 metrów powierzchni. Dzięki tak głębokiemu skanowaniu jesteśmy wstanie zauważyć dowody na materiał osadowy i lód.

Według doktora Mouginot ocean był przejściowym zjawiskiem, trwającym nie dłużej niż milion lat, co nie pozwoliłoby na stworzenie życia na Marsie. W celu odnalezienia dowodów na istnienie życia na tej planecie, trzeba sięgnąć głębiej w historie planety, kiedy woda na cieplejszej wtedy planecie stwarzała warunki na powstanie organizmów.

Kolejne informacje pozwalają nam układać tego „puzzla”, ale najważniejsze pytanie ciągle pozostaje, gdzie się podziała cała woda?

0
Źródło: ESA
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.