400 Gb/s – przesyłanie płyty Blu-ray w pół sekundy

Umożliwia ona nawet 40-krotne zwiększenie prędkości transmisji danych w sieciach światłowodowych – z obecnie powszechnego 10 Gb/s do 400 Gb/s w pojedynczym kanale optycznym. W praktyce oznacza to, że przesłanie zawartości pełnej płyty Blu-ray nie powinno zająć więcej niż pół sekundy.
Cisco i TP testują transmisję z szybkością 100 Gbps na dystansie ponad 1000 km
Cisco i TP testują transmisję z szybkością 100 Gbps na dystansie ponad 1000 km
Wave Logic 3 ma wyeliminować wąskie gardła przesyłu danych

WaveLogic 3 ma wyeliminować wąskie gardła przesyłu danych

Choć na taką przepustowość nie ma co na razie liczyć w zastosowaniach domowych, nowa technologia ma bardzo istotne znaczenie dla operatorów telekomunikacyjnych. Opracowana przez firmę Ciena technologia pozwoli bowiem na znaczne zwiększenie prędkości transmisji w już istniejących sieciach. To bardzo ważne, bo w związku z rosnącą popularnością smartfonów, tabletów i przetwarzania aplikacji w chmurze, liczba przesyłanych za pośrednictwem ich sieci danych bardzo szybko rośnie. Operatorzy muszą więc z jednej strony sprostać wymaganiom klientów oczekujących szybkiego i komfortowego dostępu do Internetu, z drugiej – ze względu na silną konkurencję – minimalizować koszty inwestycji.

Bardzo ważną cechą nowej technologii Cieny jest możliwość szybkiego przesyłania znacznej ilości danych na duże odległości. Jest to ważne zwłaszcza dla operatorów sieci podmorskich o długości często przekraczającej 6 tyś km. Stanowią one często “wąskie gardło”, a jednocześnie koszty realizacji nowej infrastruktury są bardzo wysokie. W sieciach podmorskich, WaveLogic 3 umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 100Gb/s.

Dodatkowo, sieci zbudowane w technologii WaveLogic mogą być programowane. Oznacza to, że operatorzy mogą bardzo szybko reagować na zmieniające się wymagania klientów i na bieżąco dostosowywać się do ich aktualnych potrzeb, zarówno jeśli chodzi o przepustowość, zasięg sieci, jak i wskaźniki opóźnień.

Przepustowość i zasięg rozwiązania WaveLogic 3, można zobrazować w następujący sposób: jeśli wszyscy mieszkańcy San Francisco zdecydowaliby się równocześnie odbyć rozmowy wideo za pomocą komunikatora Skype ze swymi przyjaciółmi w Tokio, cały ten ruch może zostać obsłużony przez zaledwie jeden układ scalony.

Wprowadzenie nowej technologii zapowiedzieli już między innymi British Telecom oraz Southern Cross.