Graj bez ryzyka

Prawie tyle samo respondentów (13%) deklaruje korzystanie z gier w telefonie komórkowym, podczas gdy 7% gra w trybie online. W obliczu tak dużego zainteresowania grami warto poznać kilka praktycznych rad, które pomogą ochronić nam nasze dane przed działalnością cyberprzestępców i zagrożeniami mającymi swe źródło w sieci.
Graj bez ryzyka
W grze też najważniejsze jest bezpieczeństwo

W grze też najważniejsze jest bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo gracza – przewodnik

Na co zwracać uwagę, by nie dać się nabrać internetowym oszustom.

Przemysł gier komputerowych przeszedł gigantyczną metamorfozę. Od czasów, gdy jeż Sonic figlował na konsoli Sega Mega Drive upłynęło już 20 lat. Obecnie platformy takie jak Sony PlayStation 3, Microsoft Xbox 360 i World of Warcraft łączą w sobie nie tylko oczywistą opcję grania, ale również zaawansowaną funkcjonalność pozwalającą m.in.: na komunikowanie się graczy podczas rozgrywki, kreowanie awatarów czy nawet handel wirtualnymi dobrami online.

W dzisiejszych czasach branża gamingowa dysponuje wielomilionowym kapitałem, co stanowi nieprzeciętną pokusę dla cyberprzestępców. Gracze powinni stosować środki ostrożności podobne do tych, które są polecane użytkownikom portali społecznościowych i osobom dokonującym płatności online.

Oto lista najistotniejszych zasad pozwalających zwiększyć bezpieczeństwo podczas grania:

Bezpieczne logowanie:

Upewnij się, że Twoje loginy i hasła są trudne do odgadnięcia. Nie powinny być to standardowe kombinacje znaków. Idealna kompozycja to połączenie liter, cyfr i symboli. Ponadto warto mieć oddzielne hasła dla każdego z internetowych kont, z których korzystasz, by w razie złamania jednego z nich złodziej nie miał dostępu do całej reszty.

Bezpieczeństwo przeglądarki/PC:

Sprawdź, czy dysponujesz najnowszymi wersjami programu antywirusowego i systemu operacyjnego. Korzystaj z najnowszych wersji przeglądarek i wtyczek, by zminimalizować ryzyko infekcji spowodowanej wirusami i oraz by uniknąć innych zagrożeń.

Unikanie oszustw związanych z ID – :

Nie dziel z innymi graczami online żadnych detali, które umożliwiłyby zidentyfikowanie Twojego ID. Możesz natrafić na oszustów, którzy planują popełnić przestępstwo, by później przypisać je Tobie.

Linki do ściągania i załączniki:

Bądź podczas otwierania plików czy linków zawartych w emailach. Zawsze staraj się zweryfikować źródła, z których masz zamiar pobrać pliki. Zachowaj szczególną czujność w kwestii emaili otrzymywanych od dostawcy gry, z której korzystasz – szczególnie, gdy pojawiają się w nich prośby o podanie szczegółowych danych osobowych lub informacji na temat logowania do Twojego profilu. W takiej sytuacji najprawdopodobniej masz do czynienia z atakiem cyberprzestępcy.

Łącza:

Nigdy nie graj korzystając z nieznanych lub niezabezpieczonych sieci WiFi.

Bezpieczeństwo stron internetowych:

Korzystaj ze stron z zabezpieczeniem SSL (taka informacja powinna znajdować się w widocznym miejscu strony), które szyfrują Twoje dane zmniejszając tym samym ryzyko ich utraty poprzez przechwycenie.

Kredytowa versus debetowa:

Podczas zakupów online upewnij się, że korzystasz z karty kredytowej, a nie debetowej. Pomoże Ci to zwiększyć ochronę przed przestępczością w sieci.

Wprowadzenie tych kilku zasad w życie nie jest czasochłonne, a może zabezpieczyć graczy przed kradzieżą danych personalnych, pieniędzy na e-koncie czy też zdobytych w ferworze walki osiągnięć w danej grze.