Plextor M3 Pro PX-128M3P 128 GB – najwydajniejsza 120-tka w większości testów

Plextor PX-128M3P to 2,5-calowy nośnik z najnowszej serii M3 Pro – półprzewodnikowych dysków tego producenta. W serii dostępne są modele o trzech pojemnościach: 128, 256 i 512 GB. Dyski adresowane są do użytkowników ultra-cienkich notebooków o najwyższych parametrach wydajności oraz entuzjastów najwyższej wydajności. W odniesieniu do serii M3 nośniki M3 Pro zostały odchudzone, mają grubość jedynie 7 mm. Obudowa dysków jest wykonana tak jak w poprzednich seriach w całości z aluminium. Po udanym wprowadzeniu na rynek serii M2S, M2P i ostatnio M3, M3 Pro stanowią kontynuację współpracy firmy Plextor z Marvell’em dostarczającym kontrolery, Toshibą od której pochodzą pamięci NAND flash oraz firmą Nanya produkującą pamięci DDR3 wykorzystywane jako bufor pamięci podręcznej. We wszystkich seriach SSD Plextora znajduje się kontroler Marvell 88SS9174. W 128-gigabajtowym modelu M3 Pro tak jak w M2P i M3 jest to 88SS9174-BKK2. Układ ten jest sukcesywnie rozwijany i pracuje coraz wydajniej, do tego jest całkiem stabilny z oprogramowaniem wypracowanym przez Plextora. Na płytce PCB Plextora PX-128M3P oprócz wspomnianego kontrolera znajdziemy osiem modułów pamięci Toggle NAND flash Toshiba TH58TEG7D2HBA4C, a także jedną kość pamięci DDR3 Nanya NT5CB128M16BP-CG o pojemności 256 MB (w modelu 256GB są dwie takie kości) pełniącą funkcję bufora pamięci podręcznej. Budowa modelu M3 Pro jest identyczna jak M3, różnią się natomiast oprogramowaniem układowym, które w wersji Pro znacznie poprawiło wydajność nośnika, zwłaszcza w zapisie. Przestrzeń pomiędzy obudową a chipami wypełniono grubymi podkładkami termicznymi. Dysk wyposażony jest w interfejs SATA 6 Gb/s.
Plextor M3 Pro PX-128M3P 128 GB – najwydajniejsza 120-tka w większości testów

Deklarowana szybkość sekwencyjnego przesyłania danych testowanego modelu M3 Pro o pojemności 128 GB wynosi 535 MB/s podczas odczytu i 350 MB/s w czasie zapisu. Dla porównania M3 mógł przesyłać dane z szybkością maksymalną odpowiednio 510 i 210 MB/s. Deklarowane szybkości są gwarantowane zarówno w przypadku danych skompresowanych jak i nieskompresowanych gdyż kontroler Marvell’a nie kompresuje przesyłanych danych jak czynią to konkurencyjne układy LSI SandForce SF-2200. Oczywiście warunkiem uzyskania zbliżonych prędkości jest posiadanie płyty głównej z chipsetem obsługującym SATA 6 Gb/s, gdyż takiego interfejsu używa M3. Najlepsze wyniki uzyskać można na płytach z chipsetem P67 i Z68. Oprogramowanie układowe nośnika (firmware) na bieżąco rozwiązuje problemy spadku wydajności odczytu/zapisu, które pojawiają się w nośnikach SSD podczas długotrwałego korzystania z urządzenia. Technologia Global Wear Leveling kontroluje równomierne zużywanie komórek flash. Algorytm zarządzania uszkodzonymi blokami minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów. Nośnik wspiera sprzętowe szyfrowanie danych AES 128-bit, chroniąc swą zawartość przed nieautoryzowanym dostępem osób postronnych. Na stronie producenta dostępna jest aktualizacja oprogramowania wewnętrznego dla dysku, choć niestety nie jest ona tak przyjazna użytkownikowi jak aplikacje Intela lub Samsunga dostępne z poziomu Windows. Aktualizację trzeba uruchomić z poziomu BIOS-u.

W testach wydajności PX-128M3P wypada znakomicie. To pierwszy nośnik o tej pojemności, który okazał się wydajniejszy od Samsunga SSD830. Średnia szybkość sekwencyjnego przesyłania danych podatnych na kompresję sprawdzona przy pomocy aplikacji CHIP Diskbench wynosiła 505 i 327 MB/s podczas odczytu i zapisu. W testach wykonanych benchmarkiem HD Tune Pro 4.60 średnie szybkości wynosiły 521 i 328 MB/s. Maksymalne szybkości z jakimi przenosił dane zmierzone w aplikacji ATTO wynosiły 537 i 346 MB/s dla odczytu i zapisu.

Średnie czasy dostępu, które oferuje nośnik wynosiły: 0,052 ms podczas odczytu i 0,055 ms podczas zapisu (AS SSD). To świetne wyniki. M3 Pro 128GB w zapisie ustępujące jedynie Samsungowi SSD 830 128GB, który w tym względzie jest bezkonkurencyjny. Podczas odczytu nośnik Plextora jest na tym samym Samsung, wysokim poziomie.

Jak już wcześniej wspomniałem, szybkość przesyłania danych dysku Plextora nie jest uzależniona od stopnia kompresji przesyłanych danych. W aplikacji AS SSD, który do pomiarów wykorzystuje niepodatne na kompresję pliki wzorcowe szybkość odczytu danych jest tak jak w przypadku transferu danych nieściśliwych na wysokim poziomie: 502 MB/s, a podczas zapisu wynosi 332 MB/s. Porównując wyniki innych przetestowanych w naszym laboratorium dysków o pojemności 120-128 GB widać, że pod względem szybkości odczytu danych są modele szybsze, ale w dziedzinie prędkości zapisu danych nieściśliwych M3 Pro jest bezkonkurencyjny. Dysk ten okazał się szybszy od dotychczas niedoścignionego Samsunga SSD830.

M3 Pro oferuje bardzo dobrą wydajność operacji I/O (wielozadaniowość), zapewniając podczas odczytu i zapisu dużą liczbę iops. Jego wydajność w tym zakresie dotyczy zarówno pracy z małymi (512 bajtów) jaki większymi paczkami danych (4 KB).

W testach aplikacyjnych, które symulują operacje najczęściej wykonywane podczas codziennej pracy napęd Plextora uzyskał wyniki: 72484 punkty w PC Mark Vantage HDD Score oraz 5416 punktów w PC Mark7 HDD Score. O ile w zestawie symulacji stworzonych jeszcze dla systemu Windows Vista jakim jest Vantage nie jest to wynik zapierający dech w piersiach, to wynik w PCMark 7 jest bardzo wysoki.

Pełne zestawienie otrzymanych w testach wyników oraz porównanie z konkurencją znajdziecie pod tym linkiem.

Średnie zużycie energii PX-128M3P wynosi 0,8 W, co jest wynikiem bardzo dobrym, gdyż średnia dla dysków SSD z interfejsem SATA 6 Gb/s wynosi 1,2- 1,5 W. Zaznaczyć należy przy tym, że średnią zawyża zużycie podczas zapisu. W trybie jałowym (idle), do którego M3 Pro przechodzi w ciągu kilku sekund po zakończonym zadaniu zużywa on jedynie 0,04 W. M3 pod względem zużycia energii idealnie sprawdzi się w notebookach. Powierzchnia obudowy nośnika nagrzewała się nieznacznie. Po dwóch godzinach pracy w wymuszonym trybie odczytu osiągnął zaledwie 31°C – jak widać aluminiowa obudowa wraz podkładkami termicznymi doskonale się sprawdzają. Producent udziela na dysk 5-letniej gwarancji. To kolejny plus Plextora, gdyż większość producentów oferuje gwarancję 3-letnią, a niektórzy jedynie 2-letnią. Wraz z napędem użytkownik otrzymuje ramkę do montażu w PC oraz oprogramowanie m.in.: Acronis True Image OEM HD do migracji danych.

Plextor M3 Pro 128 GB jest dyskiem bardzo udanym. To jeden z najwyżej przez nas ocenionych modeli SSD o tej pojemności. Zaletami tego napędu są: krótkie czasy dostępu, szybki transfer plików niezależnie od stopnia ich podatności na kompresję oraz wielozadaniowość na wysokim poziomie. Jest też nośnikiem zużywającym małe ilości energii. Producent udziela na dysk dłuższej niż większość konkurentów, 5-letniej gwarancji. Cena dysku nie należy natomiast do najniższych, ale przy wszystkich wymienionych zaletach wydaje się to zrozumiałe.

Arkadiusz Uriasz