Plextor M3 Pro PX-256M3P 256 GB

Plextor PX-256M3P to 2,5-calowy nośnik z najnowszej serii M3 Pro – półprzewodnikowych dysków SATA, które adresowane są do użytkowników ultra-cienkich notebooków o najwyższych parametrach wydajności, oraz entuzjastów najwyższej wydajności. W serii dostępne są modele o trzech pojemnościach: 128, 256 i 512 GB. Poprzednio prezentowany przez nas model 128 GB okazał się jednym z najszybszych dysków w zakresie najpopularniejszych pojemności 120-128 GB. Teraz przyszła kolej – jak pokazuje specyfikacja, na mocniejszy model M3 Pro. PX-256M3P tak jak wszystkie modele w tej serii ma grubość jedynie 7 mm. Obudowa dysków jest wykonana tak jak w poprzednich seriach w całości z aluminium. Po udanym wprowadzeniu na rynek serii M2S, M2P i ostatnio M3, M3 Pro stanowią kontynuację współpracy firmy Plextor z Marvell’em dostarczającym kontrolery, Toshibą od której pochodzą pamięci NAND flash oraz firmą Nanya produkującą pamięci DDR3 wykorzystywane jako bufor pamięci podręcznej. We wszystkich seriach znajduje się kontroler Marvell 88SS9174. W 128-gigabajtowym modelu M3 Pro tak jak w dyskach z serii M2P i M3 jest to 88SS9174-BKK2, natomiast model 256 GB otrzymał układ 88SS9174-BLD2, taki jak użyty w nośnikach Crucial M4. Kontrolery Marvella są sukcesywnie rozwijane i pracują coraz wydajniej, wygląda też na to, że z oprogramowaniem wypracowanym przez Plextor’a są bardzo sprawne, oraz w pełni stabilne. Na płytce PCB Plextor’a PX-256M3P oprócz wspomnianego kontrolera znajdziemy osiem modułów pamięci Toggle NAND flash Toshiby TH58TEG8D2HBA8C, o pojemności 32 GB każdy. Chipy są wykonany w litografii 24 nm. Są także dwie kość pamięci DDR3 1333 MHz Nanya NT5CB128M16BP-CG o pojemności 256 MB każda (w modelu 128GB jest jeden taki moduł) pełniącą funkcję bufora pamięci podręcznej. Oprogramowanie wewnętrzne, w które wyposażono PX-256M3P znacznie poprawiło wydajność pracy nośnika, w odniesieniu do poprzednich serii. Widoczny jest zwłaszcza wzrost prędkości zapisu danych nieściśliwych jak pliki multimedialne, skompresowane archiwa, obrazy płyt itp. Przestrzeń pomiędzy obudową, a chipami wypełniono grubymi podkładkami termicznymi, dzięki którym ciepło z chipów jest przekazywane do aluminiowej obudowy, która spełnia w tym wypadku również rolę radiatora. Dysk wyposażony jest w interfejs SATA 6 Gb/s.
Plextor M3 Pro PX-256M3P 256 GB

Deklarowana szybkość sekwencyjnego przesyłania danych testowanego modelu M3 Pro o pojemności 256 GB wynosi 540 MB/s dla odczytu i 420 MB/s dla zapisu. Dla porównania model M3 256GB mógł przesyłać dane z szybkością maksymalną 510 i 360 MB/s. Deklarowane szybkości są gwarantowane zarówno w przypadku danych skompresowanych jak i nieskompresowanych, gdyż kontroler Marvell’a nie kompresuje przesyłanych danych jak czynią to konkurencyjne układy LSI SandForce SF-2200. Oczywiście jednym z warunków uzyskania zbliżonych prędkości jest posiadanie płyty głównej bądź dodatkowego kontrolera z chipsetem obsługującym SATA 6 Gb/s. Oprogramowanie wewnętrzne nośnika (firmware) na bieżąco rozwiązuje problemy spadku wydajności odczytu/zapisu, które pojawiają się w nośnikach SSD podczas długotrwałego korzystania z urządzenia. Technologia Global Wear Leveling kontroluje równomierne zużywanie komórek flash. Algorytm zarządzania uszkodzonymi blokami minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów. Nośnik wspiera sprzętowe szyfrowanie danych AES 128-bit, chroniąc swą zawartość przed nieautoryzowanym dostępem osób postronnych. Na stronie producenta dostępna jest aktualizacja oprogramowania wewnętrznego dla dysku, choć niestety nie jest ona tak przyjazna użytkownikowi jak aplikacje Intela lub Samsunga dostępne z poziomu Windows.

W testach wydajności PX-256M3P wypada znakomicie. W niektórych testach M3 Pro okazał się nawet wydajniejszy od Samsunga SSD830, który jest topowym SSD SATA. Średnia szybkość sekwencyjnego przesyłania danych podatnych na kompresję sprawdzona przy pomocy aplikacji CHIP Diskbench wynosiła 506 i 420 MB/s podczas odczytu i zapisu. W HD Tune Pro 4.60 średnia szybkość wynosiła 522 i 417 MB/s. Maksymalna szybkość z jaką przenosił dane zmierzona w aplikacji ATTO wynosiła 538 i 445 MB/s.

Średnie czasy dostępu, które oferuje nośnik wynosiły: 0,052 ms podczas odczytu i 0,056 ms podczas zapisu (AS SSD). To świetne wyniki, jak dotąd niedoścignione przez żaden dysk z kontrolerem z rodziny SandForce SF-2200.

Jak już wcześniej wspomniałem, szybkość przesyłania danych dysku Plextor-a nie jest uzależniona od stopnia kompresji przesyłanych danych. W aplikacji AS SSD, który do pomiarów wykorzystuje niepodatne na kompresję pliki wzorcowe szybkość odczytu danych jest tak jak w przypadku transferu danych nieściśliwych na wysokim poziomie: 502 MB/s, a podczas zapisu wynosi 421 MB/s. Porównując wyniki innych przetestowanych w naszym laboratorium dysków widać, że o ile w odczycie danych są modele szybsze – głównie z klanu SandForce, to w zapisie danych nieściśliwych M3 Pro jest mistrzem. Dysk ten okazał się szybszy nawet od dotychczas niedoścignionego Samsunga SSD830.

M3 Pro oferuje bardzo dobrą wydajność I/O (wielozadaniowość), zapewniając podczas odczytu i zapisu dużą liczbę iops. Jego wydajność w tym zakresie dotyczy zarówno pracy z małymi (512 bajtów) jaki większymi danymi (4 KB).

W testach aplikacyjnych, które symulują operacje najczęściej wykonywane podczas codziennej pracy, napęd Plextor-a uzyskał wyniki: 73051 punktów w PC Mark Vantage HDD Score, oraz 5443 punkty w PC Mark7 HDD Score. O ile w zestawie symulacji stworzonej jeszcze dla systemu Windows Vista jakim jest Vantage nie jest to wynik zapierający dech w piersiach (choć bardzo dobry), to wynik w PC Mark7 należy do ścisłej czołówki najwydajniejszych modeli SSD.

Pełne zestawienie wyników oraz porównanie z konkurencją znajdziecie pod tym linkiem.

Średnie zużycie energii Plextora PX-256M3P wynosi 0,9 W, co jest wynikiem bardzo dobrym, gdyż średnia dla dysków SSD z interfejsem SATA 6 Gb/s wynosi 1,2- 1,5 W. Zaznaczyć należy przy tym, że średnią zawyża zapotrzebowanie w energię podczas zapisu (jedynie to jest duże!). W trybie jałowym (idle), do którego M3 Pro przechodzi w ciągu kilku sekund po zakończonym zadaniu jego potrzeby spadają do zaledwie 0,04 W. M3 Pro pod względem zużycie energii idealnie sprawdzi się w notebookach. Powierzchnia obudowy nośnika nagrzewała się nieznacznie, po dwóch godzinach pracy w wymuszonym trybie odczytu do temperatury zaledwie 28°C – jak widać aluminiowa obudowa wraz podkładkami termicznymi doskonale się sprawdzają. Producent udziela na dysk 5-letniej gwarancji. To kolejny plus Plextora, gdyż większość producentów, w tym najgroźniejszy konkurent jakim jest dla tego modelu dysk Samsung SSD 830 256GB oferuje gwarancję 3-letnią. Wraz z napędem użytkownik otrzymuje ramkę do montażu w PC oraz oprogramowanie m.in.: do migracji danych -Acronis True Image OEM HD.

Plextor M3 Pro 256 GB jest świetny. To jeden z najwyżej przez nas ocenionych modeli SSD SATA. Zaletami tego napędu są: krótkie czasy dostępu, szybki transfer plików niezależnie od stopnia ich kompresji oraz wielozadaniowość na wysokim poziomie. Jest też nośnikiem zużywającym małe ilości energii i doskonale przygotowanym na wzrost temperatury komponentów dysku w trakcie długotrwałych cykli pracy. Producent udziela na nośnik dłuższej niż większość konkurentów, 5-letniej gwarancji. Plextor M3 Pro oferuje ponadto bardzo korzystny stosunek ceny do możliwości. Co ciekawe, porównując ceny dysków z serii M3 Pro i M3, okazuje się Pro są tańsze.

Arkadiusz Uriasz